S7-300,vat ve g/Ç force etme

Titus

Üye
Merhaba arkadaşlar,

i0.0 açık kontağına bağlı q0.0 çıkış bobini olan basit bir LAD ile VAT üzerinden giriş çıkışları force etmeyi denedim.

VAT üzerinden Q0.0'ın değerini 1 yapmak istediğimde PLC buna üzün vermiyor, aynı şekilde io.o 1 değerini aldığında da ben VAT üzerinden Q0.0'ın değerini o'a çekemiyorum.

Kısacası s7-300 PLC'ler ile VAT'ı kullanarak G/Ç adreslerinin değerleri nasıl force edilir??

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Güzel soru; program ilgili adresi taradığı sürece VAT tablosundan force yapamassın ilgili çıkısı STL e geçip satır başlarına // ko***** kapa ve force i tekrar dene VEYA jump komutunu kullanarak ilgili çıkışı atlat yani bypasss et ve force u tekrar dene.Örneğin;
Kod:
 ju atla // Atlanacak Network ün başına bu komutu koy STL de
 A m1.0 
 =q0.0  // Burası force olacak çıkış, VAT tablosundan çıkışı forslayabilirsin artık 

atla:nop 0 // Program buraya zıplayacak 8) dolayısıyla çıkışı taramayacak

Veya diğer bir yöntem çıkışa paralel bir merker at(program içinde kullanılmayan!) bütün şartlardan bağımsız ve o merkeri force la çıkış mecbur 1 olacaktır.
Girişler için force olayını kullanamassın...
S7 300 de çıkışları ayrı bir fonksiyonda toplayıp o fonksiyon içinde merkerlerle ilişkilendirirsen force olayını daha rahat gerçekleştirirsin örneğin;
OB1 içinde

call OUTPUTS // diye çıkışları bir fonk.da toplarsanız OB1 içinde bu fonk. satır başına // koyup yükleyyerek programdan çıkışların yetkisini elinize alırsınız. Bu teknikle devreye almalarda baya kolaylık sağlarsınız.
Benim kullandığım teknik şu şekilde
Kod:
           A MX.Y
           JC ATLA
           call FC1 //Çıkışların bulunduğu fonksiyon
      ATLA:NOP 0
VAT tablosuna girip MX.Y yi force edince çıkışlarla istediğim gibi oynuyom. İşim bitince MX.Y yi 0 yapıyom yetkiyi programıma veriyom 8)
Kolay gelsin...

Son düzenleme:
sn. titus VAT açıkken ALT+F2 yaparak, force values ekranından istediğin çıkışı/girişi programdan bağımsız force edebilirsin.
CPU nun tipi önemli.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri