s7-300 flaşör

can2121

Üye
merhaba arkadaşlar,
s7-300 de flaşör nasıl yapılıyor
hangi elemanı kullanmak gerekiyor
bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler mi
simülatörde görmemiz mümkün mü
teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ekteki projeye basit bir falşör devresi ekledim.. falşör zamananını zamanlayıcılar(timerler) ile ayarlayabiliriz.iyi çalışmalar.
bu brojede aynı devrenin blok fc1 ile çağrılmasını ekledi.

Ekli dosyalar

• falşör.rar
    348.4 KB · Görüntüleme: 322
  • FLASOR_PALS.rar
    350.6 KB · Görüntüleme: 200
Son düzenleme:
Merhaba,bende farklı ve basit bir yöntem önereyim,projenizden hardware configuration a girin,buradan cpu ya çift tıklayın,açılan pencereden cycle/clock memory penceresini açın,bu sayfanın altında clock memory kutusunu aktif edin ve sağındaki kutuya kullanmak istediğiniz memory byte i yazın(örneğin m10) ve ok deyin.
bu işlemden sonra projenizde m10 byte ının bitlerinin herbiri flaşör görevi görür ve projenizde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
m10.0,m10.1,m10.2,m10.3,m10.4,m10.5,m10.6,m10.7
bu çıkışların hepsinin süreleri farklıdır şu an bu süreleri tam olarak hatırlamıyorum,simülatörde bu bitleri yazarsanız flaş yaptıklarını görürsünüz.
saygılar.

arkadaşlar ilginiz için teşekkürler,
yalnız indirdiğim dosyayı nasıl açacağımı
bilmiyorum
dosya sımaticte mi açılıyor
yardımcı olursanız sevinirim

dosyayı nasıl açacağımı buldum
yalnız husso35 arkadaşımızın dediğini yapamadım,

en son kullanmak istediğiniz memory byte i yazın(örneğin m10) ve ok deyin.
buraya kadar tamam.
yaptığım işlem sırasıyla şöyle yaptım
önce açık kontak kullandım ondan sonra memory bytenın bitini kullandım
en sona da bir çıkış bobini kullandım ve bunu simülasyona yükledim
olmadı artık nerede hata yaptığımı bilmiyorum

Merhaba can2121 arkadaşım,örnek bir proje ekledim,denedim ve çalışıyor,simulatöre sadece OB yi değil,bütün projeyi download etmen gerekiyor,saygılar.

Ekli dosyalar

• taktmark.rar
    242.7 KB · Görüntüleme: 153
Merhaba,bende farklı ve basit bir yöntem önereyim,projenizden hardware configuration a girin,buradan cpu ya çift tıklayın,açılan pencereden cycle/clock memory penceresini açın,bu sayfanın altında clock memory kutusunu aktif edin ve sağındaki kutuya kullanmak istediğiniz memory byte i yazın(örneğin m10) ve ok deyin.
bu işlemden sonra projenizde m10 byte ının bitlerinin herbiri flaşör görevi görür ve projenizde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
m10.0,m10.1,m10.2,m10.3,m10.4,m10.5,m10.6,m10.7
bu çıkışların hepsinin süreleri farklıdır şu an bu süreleri tam olarak hatırlamıyorum,simülatörde bu bitleri yazarsanız flaş yaptıklarını görürsünüz.
saygılar.

bence husso35 arkadaş en kısa yolunun yazmış bile. ben sıklıkla bu yöntemi kullanırım. sorun yaşamaz networklerle boğuşmazsınız. paylaşım için teşekürler.

arkadaşlar
dosyayı yükledim ve simülatörde çalıştırdım
ancak çıkışlar flaşör görevi görmüyor
yaptığım simülatör dosyada var
acaba hata nerde var bakabilirmisiniz
memory byte 10 yaptım
teşekkürler,

Ekli dosyalar

• Bel1.rar
    122.2 KB · Görüntüleme: 61
Hardware kısmında yukarıdaki resimdeki baytını belirle ve hardware i download et!

Son düzenleme:
husso35 adlı arkadaşa güzel cevabı için teşekkürler...
sayesinde birşey daha öğrenmiş olduk

Forum istatistikleri

Konular
128,254
Kullanıcılar
450,075
Son üye
oodak

Yeni konular

Geri