S7 1500 Servo İlerleme Miktarı Ayar

KsK_Raist

Üye
Merhaba,

S7 1500 servo ile s110 servoyu kontrol ediyorum. Servo 3000 rpm ve önünde redüktör var. Redüktör oranı 17.5 Bu redüktör bir merdaneyi döndürmekte. Merdanenin çapı 170mm'dir.

Amacım servodan 1500 değer girdiğimde merdanenin üzerinde ki konveyor bant 1500 mm gitsin istiyorum. Bunu normalde oran orantı ile yapabiliyorum. Fakat amacım servonun gear ayarlarından yapıp program kullanmak istemiyorum. Bu menüden nasıl ilerleyebilirim yardımcı olur musunuz ?

Dipnot olarak konveyor kalınlığını hesaba katmalı mıyım?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    48.4 KB · Görüntüleme: 11
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Motor revolution ve load rev. tam sayı istediği için x10 ile çarpıp(virgülden kurtarıp) öyle girebilirsin.
Bu şu demek motor mili 175 tur atarsa redüktör çıkışı 10 tur atar.
Leadscrew pitch(mm/rot) redüktör çıkışının 1 tam turunda eksenin ilerleme miktarıdır(Noktalı girilebilir).

1706760802817.png

Benzer konular:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/s7-1500-plc-ve-v90-servo-parametre-ayarı.151031/

Son düzenleme:
Motor revolution ve load rev. tam sayı istediği için x10 ile çarpıp(virgülden kurtarıp) öyle girebilirsin.
Bu şu demek motor mili 175 tur atarsa redüktör çıkışı 10 tur atar.
Leadscrew pitch(mm/rot) redüktör çıkışının 1 tam turunda eksenin ilerleme miktarıdır(Noktalı girilebilir).

Ekli dosyayı görüntüle 105097
Cevabınız için teşekkür ederim. 534 sayısını soracaktım. Buldum tekrardan teşekkür ederim.

Merdanenin Çapı x Pi

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: huh
Çoğu zaman oranları doğru girseniz bile pozisyonu ölçtüğünüzde +- Hata yapabilir bunu düzeltmek için.
Örneğin eksene 500mm git dediniz 499mm ölçtünüz ve sonra 1000mm git dediniz 998mm gitti yani hata oransal ise

Oransal hata negatif ise
Yeni Leadscrew pitch := (998mm/ 1000mm) x (Eski Leadscrew pitch) değeriyle değiştirmeniz gerekir.

Oransal hata pozitif ise set pos. 1000mm iken 1002mm ölçtünüz ise
Yeni Leadscrew pitch := (1002mm/ 1000mm) x (Eski Leadscrew pitch) değeriyle değiştirmeniz gerekir.

Hata bazen pozitif bazen negatif ise redüktör, backlash, kaplin, varsa harici enkoder vs. boşluklarında yani mekanikte sorunu aramanız gerek, yada eksen tunning ayarlarını kontrol etmeniz gerekebilir.

Son düzenleme:
Yazdığım sistem şuanda ( HMİ Girilen Değer " Metraj 1500mm - Ara Metraj 150mm" ) 2 farklı presyon var. İlk kesme işlemi yapıyor sonra 1500 ilerliyor. Sonra kesme yapıp 150mm ilk presyon ilerliyor. Sonra tekrar ikisi birlikte 1500 ilerliyor. Sürekli bu işlem tekrar oluyor. 149mm geliyor ölçtüğümde fakat her seferinde 149mm geldiği için sorun teşkil etmedi. Ama öğrendiğim iyi oldu. Bilgileriniz değerli teşekkür ederim.

Bunun için her seferinde home yaptırıp 1500 ilerletiyorum. Bilmiyorum relative her start verdiğimde 1500 ileri gitsin diye de ayarlayabilirim fakat şimdilik bu basit geldi. Belki ilerde ona dönebilirim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    8.9 KB · Görüntüleme: 6
  • 2.png
    2.png
    43.2 KB · Görüntüleme: 7

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar