s7-200 ile PLC Otomasyon Uygulamaları

bLAckMamBa

Profesyonel Üye
Herkese merhaba

Bir süredir internette bulduğum PLC sorularını (Muhammet adında bir hocanınmış) vakit buldukça çözüyordum ve doğru olduğuna inandıklarımı ve yaptıklarımı paylaşmak istedim. 40 tane soru vardı vakit bulup yaptıklarımı ekliyorum ileride tekrardan yaptıklarım olursa ya da sizlerde yaptıklarınızı paylaşırsanız herkes için daha yararlı olur sanırım.

Uygulamalar S7 200 MicroWin programı ile yapıldı.

Sorular gerçek bir otomasyonmuş şeklinde olduğundan dikkatimi çekti. Yani motor çalışacak belli süre sonra öbürü çalışacak gibi basit olmadıklarını düşündüm.

Yazdığım programları simulatörde denedim bir hata çıkmadı ancak siz bir hata bulursanız kusura bakmayın affola.

Eğer yaptıklarım ilgi görürse ve site yetkilileri de konuyu sabitlemeye uygun görürlerse ön planda olduğundan daha çok kişi yararlanabilir sanırım.

Yararlı olması durumunda teşekkürlerinizi esirgememenizi temenni ederim.

Herkese başarılar.

Ekli dosyalar

• sorular.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 369
  • cevaplar 1.rar
    11 KB · Görüntüleme: 265
  • cevaplar 2.rar
    10.9 KB · Görüntüleme: 222
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar bazı cevaplarda stop butonlarını NO kontak olarak yapmışım kusura bakmayın doğrusu NC olmalı.

Mesaj düzenleme paneli çalışmadığından mesaja editleyemedim.

07.karıştırma otomasyonu, 18.paketleme sistemi, 28.elma kutulama otomasyonu sorularının cevabında stop butonları NC kontak olacak.

Emeğinize sağlık. Zaman ayırıp burada insanların faydalanması için bir paylaşımda bulunmuşsunuz. Faydalanan arkadaşların bir teşekkürü fazla görmemeleri buradaki paylaşımlarım artmasına sebep olacaktır. Yoksa burada kendi kendinize yaptığınız 1-2 paylaşımdan sonra ister istemez " nede olsa kimse ilgilenmiyor, bir teşekkürü bile çok görüyorlar" diye kendi kendinize söylenip paylaşım yapmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu nedenle her ne kadar faydalanmasam da vakit ayırıp bilgi paylaştığınız için ben kendi adımı teşekkür ediyorum.

Arkadaşım ellerine sağlık emek verip uğraşmışsın plc ile uğraşanlara çok yardımcı olacaktır.

merhaba.böyle bir çalışma için teşekkürler.gerçekten sahada olabilecek,okullarda sorulan dediğiniz gibi basma kalıp işlemlerden çok farklı.birde görsellerin de olması çok güzel.bende boş zamanlarımda bunları s7 1200 ile yapıcam.tekrar teşekkürler.

abi 3.şişe otomasyonu sorusunda sanki bir mantık hatası var gibi geldi bana.şöyle şişeler bantta yürüyor dolum kapaklama ve kolileme bölümlerini geçiyor sırayla.kapaklamada bant duruyor,sonra kolilemede de geçici süre duruyor tamam.ama dolum esnasında da durması gerekiyor.ama soruda atlanmış bu şart.sonuç olarak şişe hareket halindeyken dolum yapılamaz.her ne kadar kurgulanmış olsada soruların bir çoğu gerçekçi.sadece belirtmek istedim.değişik uygulamalar olduğu için faydalı bilgiler gerçekten.

abi 3.şişe otomasyonu sorusunda sanki bir mantık hatası var gibi geldi bana.şöyle şişeler bantta yürüyor dolum kapaklama ve kolileme bölümlerini geçiyor sırayla.kapaklamada bant duruyor,sonra kolilemede de geçici süre duruyor tamam.ama dolum esnasında da durması gerekiyor.ama soruda atlanmış bu şart.sonuç olarak şişe hareket halindeyken dolum yapılamaz.her ne kadar kurgulanmış olsada soruların bir çoğu gerçekçi.sadece belirtmek istedim.değişik uygulamalar olduğu için faydalı bilgiler gerçekten.

Merhaba sayın sahinhan,

Evet haklısınız siz dedikten sonra bende baktım şimdi mantık olarak bantın durması gerek ama soruda o kısım için bant duracak yazmamış. Bende bu soruları yaparken soruda ne isteniyorsa bire bir o olsun şeklinde tasarlamıştım.

Mesela doldurulan şişe değilde geniş ağızlı bir malzeme olsaydı sanırım bu şekilde tasarlanmasında yanlış bir durum olmazdı. Bantın yavaş hareket eden olduğunu farzedip malzeme ilerlerken 5 sn ya da 10 sn boyunca dolacak şekilde bir istekte olabilirdi.

İlgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

merhaba.evet abi ama dediğin gibide olabilir.ama gerçekten çok mantıklı sorular.benim içinde değşik uygulamalar olduğu için güzel oldu.fırsat buldukça bende bunları yapıyorum.bende tekrardan teşekkür ederim.

Fazla ilgi çekmedi ya da beğenilmedi sanırım!!!

Ara ara yapmaya devam ediyorum

Ekli dosyalar

• 09.Şişe Doldurma Otomasyonu.rar
    2.4 KB · Görüntüleme: 60

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak