S7-1200 plc ile delta asda-b2 servo kontrolü

Ttd

Üye
merhaba kolay gelsin s7-1200 plc ile delta asda-b2 servo kontrol etmek istiyorum. internette izlediğim videolarda mc_power, mc move jog , mc_home, mc absolute bloklarını kullanmışlar pek açıklayıcı olmamış. bu konuda bilginiz varmı? yani kısacası s7-1200 ile delta asda-b2 servoyu nasıl sürebilirim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
yukarıdaki fonksiyonları kullanarak sürebillirsiniz.

servo fonksiyonları onlar.

mc_power = motoru enerji vermek ( enable etmek ) için kullanılır.
mc_movejoj = motorun jog hreketi için ( belirli hızda dönme ) hareketi için
mc_home = kome yaptırmak için
mc_moveabsolute = absolue hareket için ( a noktasından b noktasına hareket ) kullanılır.

bu fonksiyonlar olmadan motoru süremezsiniz. internetten bu fonksiyonların neler olduğunu inceleyin.

Burda pulse ile step motor sürülmesi anlatılmış.Sizde burdaki gibi pulse ile süreceksiniz aynı blokları kullanacaksınız.

yukarıdaki fonksiyonları kullanarak sürebillirsiniz.

servo fonksiyonları onlar.

mc_power = motoru enerji vermek ( enable etmek ) için kullanılır.
mc_movejoj = motorun jog hreketi için ( belirli hızda dönme ) hareketi için
mc_home = kome yaptırmak için
mc_moveabsolute = absolue hareket için ( a noktasından b noktasına hareket ) kullanılır.

bu fonksiyonlar olmadan motoru süremezsiniz. internetten bu fonksiyonların neler olduğunu inceleyin.
merhaba kolay gelsin s71200 ile asda-b2 servo kontrolünü yaptım. fakat absolute çalışmada anlık poziyon gönderemiyorum. her göndereceğim zaman mc_absolute bloğuna yükselen kenarla tetiklemem gerekiyor. ama benim amacım başka bir enkoderden gelen bilgiyle tek seferde verdiğim enable üzerinden servoyu anlık kontrol etmek. bu konuda bir bilginiz varmı ?

Sürekli değişen hıza göre kontrol edecekseniz moveabsolute kullanamazsınız çünkü absolute pozisyon kontroludur hız kontrolü değil.

Mc_movevelocity kullanabilirsiniz.

Doğrudan senkron hareketlerde mc_gearin kullanılabilir.

Basit birşey de işimi görür derseniz yine movevelocity ve mcjog kullanılabilir.

Sürekli değişen hıza göre kontrol edecekseniz moveabsolute kullanamazsınız çünkü absolute pozisyon kontroludur hız kontrolü değil.

Mc_movevelocity kullanabilirsiniz.

Doğrudan senkron hareketlerde mc_gearin kullanılabilir.

Basit birşey de işimi görür derseniz yine movevelocity ve mcjog kullanılabilir.
daha net bir şekilde şöyle ifade ediyim. 2 adet motorum var birisi asenkron motor ve bu motorun arkasında enkoder var. diğer motorum ise servo ve plc üzerinden kontrol ediyorum amacım ise enkoderden gelen bilgiyle servo moturumu sürmek yani asenkron motor hızlanınca servoda hızlancak asenkron motor yavaşlayınca servo motorda yavaşlayacak. ve bunlar anlık olarak gercekleşecek bu mc bloklarında hep yükselen kontakla tetikleme istiyor. fakat bana lazım olan atıyorum home noktası olacak ve ben asenkrondan gelen hıza göre servoma gelen hızla belittiğim konuma git diye bilgi göndereceğim.

ayrıca mc_gearin komutu s7-1200 de göremedim galiba s7-1500 de kullanılan bir blok

Moderatör tarafında düzenlendi:
sizin yapmak istediğiniz tam olarak bir master eksene slave ekseni senkron yapmak. enkodermaster eksen, servo slave eksen.

bunu en basit ve doğru şekilde mc_gearin ile yapabilirsiniz.

s7-1200 de gearin var mı bilmiyorum olmayabilir.

s7-1500 kullanmanız gerekebilir.

sizin yapmak istediğiniz tam olarak bir master eksene slave ekseni senkron yapmak. enkodermaster eksen, servo slave eksen.

bunu en basit ve doğru şekilde mc_gearin ile yapabilirsiniz.

s7-1200 de gearin var mı bilmiyorum olmayabilir.

s7-1500 kullanmanız gerekebilir.
pekala anladım.mc change dynamic bloğu hakkında bilginiz varmı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri