S7 1200 Üzerinden Servo Kontrol

Umutakkurt

Üye
Herkese merhaba ufak bir sorum var elimde s7 1200 plc , deltanın ekranı ve panasonic servo ve a6 sürücüsü var ,
Ben bu malzemeler ile bir düzlem üzerinde servoya hareket verip bu hareket esnasında hızımı değiştimek istiyorum.
Örnek olarak 0 noktasından başlayıp 1000mm konumuna giderken başlangıçtaki hızı 50mm olsun, 600mm konuma gelince hızını ekran yardımı ile 40mm e düşürmek istiyorum ve bu düzlem bittikten sonra tekrardan home konumuna gelmesini istiyorum.
Bu işlemleri yaparken mc home mc absolute komutları ile mi yapmam gerekiyor yoksa başka bir yol mu izlemem gerekiyor. Bazı yazılarda üreteceğim pulse kaynağını pto yapacağım için sadece hareket kontrolü yapabileceğim yazıyor bu konu hakkında neler yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
0-1000 mm harekette, hareket esnasında hız değişimini şöyle yapabilirsiniz;

0-400 mm arası hız değer 200 mm/s bir absolute hareket yaparsınız. 400-1000 mm arası 300 mm/s lik ikinci bir absolute hareket tanımlayabilirsiniz.

Onu örnek olarak vermiştim benim amacım direk o potansiyometre direk müdahale etmek yani hızı ne zaman istersem o zaman müdahale etmek istiyorum

Bu iki komut yardımı ile yapmaya çalıştım fakat genede bir hareket göremedim monitor modunda potans ile oynadığımda velocity de bir değişim var ama motorda bir değişim yok malesef

Ekran Alıntısı.PNG

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı 1.PNG
    Ekran Alıntısı 1.PNG
    35 KB · Görüntüleme: 31
Sistemden plc yi çıkararak basitleştirdim sadece röle ve motor sürücüsü ile işi bitirdim ama plc ile nasıl yapacağımı bilmiyorum eğer bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

Yardımcı olabilmem için siemens s7 1200 ve ya 1500 plc olması gerekir. Ayrıca siemens s110 servo sürücü olması gerekir.

neden s110?

S110 profinet bağlantısı ile basit ve kullanışlı hale geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri