Tia portal s71200 simatic v90 servo home yardım.

rb9092

Üye
Merhabalar. Tia portalda s7 1200 ile simatic v90 servo kontrol ediyorum. Ancak home ayarlarinda takildigim bi nokta var. Ben home alarak 1500 mm kabul etsin istiyorum sonrasinda hareket halinde azalsin tekrar home git dedigimde 1500 e gelsin orda dursun. Home ayar kismindan 1500mm giriyorum 1500mm de digital inputtan home sinyalini aliyor ve motor tekrar ters dönüp 0.0mm e gidiyor. Atladigim yer neresi yardimci olursaniz sevinirim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhabalar. Tia portalda s7 1200 ile simatic v90 servo kontrol ediyorum. Ancak home ayarlarinda takildigim bi nokta var. Ben home alarak 1500 mm kabul etsin istiyorum sonrasinda hareket halinde azalsin tekrar home git dedigimde 1500 e gelsin orda dursun. Home ayar kismindan 1500mm giriyorum 1500mm de digital inputtan home sinyalini aliyor ve motor tekrar ters dönüp 0.0mm e gidiyor. Atladigim yer neresi yardimci olursaniz sevinirim
Mc_homr bloğunun görselini ve homing icerisindeki ayarlarin gorselini atar mısınız

arkadaşım seni yanıltımış olmayayım ama öle olmaması lazım .. sen homu ayarlarsan bir noktaya o gider önce hom svice kadar . home swiçten sonra verdiğin referansa gider . mesela spindel referans alacaksa önce kendini sıfırlar bunu home swich sayesinde yapar. home gittikten sonra senin verdiğin değere gider. ben yanlış biliyor olabilirim ama öyle yapıyorum .
home burası demek yanlış bence çünki makine ilk başladığında gidip kendine bir referans almak zorundadır . bunuda home swich sayesinde yapıyor . gidiyor home swiche dokunuyor ve artık orası 0 referans oluyor . eksenleri artık o sıfıra göre ayarlıyor ..
senin 1500 dediğin yer home swichten 1500 mm uzakta . bir yer .ordan başla demek oluyor ..
tekrar ediyorum ben yanlış biliyor olabilirim . ..bakmam lazım

mc_setposition kullanmak gerekiyor.

motion fonksiyonları içerisinde olması gerekiyor bu fonksiyonun.

bu fonksiyonda bir değer girersiniz. execute ettiğinizde o değeri fiili pozisyon olarak alır.

yani siz önce mc_home yapacaksınız. home done biti ile mc_setposition u execute edeceksiniz.pozisyon değeri olarak da 1500 gireceksiniz.

bir yanlış bilgi daha vereyim benim hatırladığım genel ayalarda homing in içinde hom of set var oradan yapmak gerekiyordu. home geldi sıfırladı oraya girdiğin değere gidip ordan başlar . diye hatılıyorum .

Ilginiz icin tesekkurler. Sorunu bi sekilde denemeyle cözdüm.
Mc_home bloğunda position kismi 0.0 di ben onu 1500.0 yaptim mode kismi 3 olarak biraktim. Home ayar kisminda da home position offseti 0.0 yaptim.
Simdi mc_home blogunu calistirdigimda digital home sensorune kadar gidiyo
sensoru gorup gecer gecmez geri geliyo tekrar sensoru gorup 1500mm de kaliyo.
Mc_home bloğunda position kismi 0.0 di ben onu 1500.0 yaptim mode kismi 3 olarak biraktim. Home ayar kisminda da home position offseti 0.0 yaptim.
Yani home sensörünü görüp cok az yukari gidiyo sonra asagi gelip sensörü tekrar gorup cok az asagi geliyo sonra tekrar yukari gidip sensörde 1500.0 mm olarak kaliyo bu soyledigimi cok kisa surede yapiyo. Umarim anlatabilmisimdir.😀

Yani home sensörünü görüp cok az yukari gidiyo sonra asagi gelip sensörü tekrar gorup cok az asagi geliyo sonra tekrar yukari gidip sensörde 1500.0 mm olarak kaliyo bu soyledigimi cok kisa surede yapiyo. Umarim anlatabilmisimdir.😀
E senin tablada ofsetin 1500 mm değilmiydi. Neyse kolay gelsin

E senin tablada ofsetin 1500 mm değilmiydi. Neyse kolay gelsin
Eywallah size de kolay gelsin. Ben anlatamamis olabilirim k.bakmayin
Makinede tabla en ustteyken 1500mm kabul etsin asagi dogru giderken azalsin istiyorum. Sonrasinda eger home git dersem 1500.0 mm baslangic noktasina gitsin ve orayi 1500.0 mm olarak kabul etsin istiyodum. Ama ilk ayarladigimda 1500 gelip 0.0 a gidiyodu son ayarlarlarimla home git dedigimde home sensorümü bulup 1500.0 mm kabul ediyo. Teşekkürler yardimlariniz için.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri