rs232 ile 2 pici birbiriyle haberleştirebilirmiyiz.

arcakoray

Üye
Başlıktanda anlaşılacağı üzere 2 pici haberleştirmek istiyorum.Bu konularda yeniyim.eğer bu sorumun cevabı evet ise vericideki bir buton ile alıcıda 1 led yakma gibi bir durumunun ccs kodlarını yazabilirmisiniz?? şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Sorunun cevabı evet haberleştirebilirsin. Dediğin şeyi kablosuz rf modül ile yapmıştım ama şu anda yanımda yok. Yarın kodları ve simulasyon dosyasını eklerim. Sen rf modülü devreden çıkarıp aynı pcb üzerinde başka bir pic ile de haberleşecek şekilde kullanabilirsin. İyi çalışmalar...

Öncelikle alakanız için teşekkürler.aslında bende rf modül kullancam.seri haberleşmenin mantığını anladıktan sonra modüllerin çalışma prensiblerini öğrenmek istiyorum.belkide ilerde kendi modüllerimi yapmak:) sizede çalışmalarınızda başarılar..

merhabalar
aynı işi pc ile pic arasında yapmaya çalışyorum da
veri yolladığım zaman havadan o kadar cok veri geliyo ki bunları kod kısmında ayırt edemedim, eğer bu konuda bi çözümünüz varsa paylaşırsanız sevinirim

O kadar çok veri geliyorsa, PC ile pic Baudrate değerleri farklı olabilir. Kontrol et istersen.

ben o durumu şöyle çözmeyi düşünüyorum mantıklıda geliyor.gönderdiğim her verinin başına bir kod parçası koycam.alıcı bu kodu gördüğü zaman işleme başlıyacak.yani önüne gelen her veriye cevap vermeyecek.

Merhaba. Sorunun cevabı evet haberleştirebilirsin. Dediğin şeyi kablosuz rf modül ile yapmıştım ama şu anda yanımda yok. Yarın kodları ve simulasyon dosyasını eklerim. Sen rf modülü devreden çıkarıp aynı pcb üzerinde başka bir pic ile de haberleşecek şekilde kullanabilirsin. İyi çalışmalar...

unutulduk heralde:)

merhaba C değil Basic istersen yardımcı olabilirim.

ben o durumu şöyle çözmeyi düşünüyorum mantıklıda geliyor.gönderdiğim her verinin başına bir kod parçası koycam.alıcı bu kodu gördüğü zaman işleme başlıyacak.yani önüne gelen her veriye cevap vermeyecek.
:)
arkadasım fıkrın cok guzel cunku genelde boyle yapılır.
havada o kadar cok dolasan bılgı varkı kullandıgın alıcının frekansı bend genıslıgı ıcınde olan tum sınyallerı alıp okuyabılyorsun ( teknık detayları yuzeysel olarak alırsak ask fsk gfsk gıbı ayrıntılara gırmıyorum ) mantık aynen dusundıugun gıbı
bı secıcı ullanırsın yanı onden once bır key gonderırsın karsı tarafta kapı acılır tabı eger dogru key ıse :)
ancak cok bekletmeden datayı gondermen gerekır cunku secıcıden sonra gelen datayı bır degıskenın ıcıne kaydedersın eger beklemem koyarsan yanlıs datayı kaydeder.
ıyı calısmalar kolay gelsın :)

Arkadaşım eğer PBP ile yazıyorsan programını zaten bunu yapan komut var.

SERIN ILETISIMPINI,396[WAIT("ONBILGI"),DEGISKEN]

Yukarıdaki komut parametrelerini açılarsak.

ILETISIMPINI = İletişimin yapılacağı pin

396 = İletişim hızı hesapladığımız

WAIT("ONBILGI") = İletişim pininden gelen bilgiler sürekli burdaki değer ile kaşılaştırılıyor. Eğer ONBILGI diye bir değer gelirse bundan sonra gelen ilk bilgi DEGISKEN'e aktarılıyor.

Yani senin devren birçok bilgiyi alsa bile senin onbilgi olarak tanımladığın bilgi gelmediği sürece diğer dataları kullanman için almıyor. Umarım yardımcı olmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri