rezonans ve guc faktoru

ahmet_plc

Üye
arkadaslar bazen guc faktorumuz negatif deger gosteriyor, bunun sebebi o anda rezonans olabilir diye bir sey soylediler, rezonans da neden guc faktoru negatif olur?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Harmonik akımlar sebeke empedansı üzerinde ohm yasasına göre harmonik
gerilim endüklerler. Elbetteki bu olusan gerilim distorsiyonunun degeri üretilen
harmonik akımın degerine baglı oldugu kadar ilgili sebekenin empedansına
da baglıdır.

İlgili sebekede toplam empedansı olusturan iki temel ve birbirine
paralel empedans göz önüne alınmalıdır. Bunlardan birincisi Trafo empedansı
olan;

Ztr = WL ve kompanzasyon sisteminin empedansı olan, Zk = 1 / WC ‘dir.
Bu iki empedansın paralel devresinin toplam empedansı ;
Ztoplam = wL / ( 1-W2 LC )

olarak hesaplanır . Bu esitlik ile ifade edilen paralel empedansın paydasındaki
1-W2 LC deger “0” olur ise sistem ilgili frekans için teorik olarak sonsuz
empedans seviyesine ulasır. Bu duruma “ Paralel Rezonans “ denir . Teorik
olarak sonsuz büyüklükteki empedans demek olan bu deger pratik
uygulamalarda üretilen harmonik akımların 3 ila 6 katı arasında amplifiye
olmasına neden olur. Bu durumda harmonikler trafo hattı için ve
kompanzasyon sistemi için en tehlikeli boyutlara yükselir. Artık yukarıda
bahsedilen standart üretimler ( 5. harmonik için % 20 vb ) sözkonusu degildir.
Bu degerler devreye giren kompanzasyon miktarına baglı olarak % 100
degerine kadar yükselebilir.

Devreye giren kondansatör gücü arttıkça rezonans frekansı 5 ve 7 gibi düsük
frekanslı harmonik noktalara dogru ilerler. Ancak unutulmaması gereken
nokta rezonans frekansı hangi harmonik bilesene gelirse o harmonik sistem
için en tehlikeli harmonik haline gelir. Bu neden ile sistemde üretilen hiçbir
harmonik frekansı için rezonansa izin verilmemelidir.

Sisteminizde rezonans olayı gerçekleşmiş olsaydı bunun vahim neticelerini görmüş olmanız gerekirdi. Kompanzasyon sistemlerinde indüktif ve kapasitif alana geçici kaymalar normaldir. Röleniz Set etmiş olduğunuz cosfi değerini tam olarak sürekli sağlayamaz. Yük değişimi oldukça röle kondansatör devreye alır ve çıkarır sürekli tam denge söz konusu olamaz.

benim sistemimde kondonsatore paralel bagli bir enduktuf yuk bagliyorum ve enduktuf yuk (tek faz 33kvar) kapasitor de tek faz -33 kvar olunca rezonansa giriyor, iste bu anda guc faktoru eksi durumuna dusuyor, bende resonansa girdigini icin sandim cunku paralel resonan durumun olmasi gerekmiyor mu? mesela benim enduktif yuk um var ve buna paralel bagli kondansotorlerim var. bu kondansaot rve parallel olan enduktif yuk ne zaman rezonansina girer, bunu nerden anlarim?

benim sistemimde kondonsatore paralel bagli bir enduktuf yuk bagliyorum ve enduktuf yuk (tek faz 33kvar) kapasitor de tek faz -33 kvar olunca rezonansa giriyor, iste bu anda guc faktoru eksi durumuna dusuyor, bende resonansa girdigini icin sandim cunku paralel resonan durumun olmasi gerekmiyor mu? mesela benim enduktif yuk um var ve buna paralel bagli kondansotorlerim var. bu kondansaot rve parallel olan enduktif yuk ne zaman rezonansina girer, bunu nerden anlarim?

Ben size kısaca özetleyeyim; İşletmenizdeki paralel halde bulunan endüktif ve kapasitif yüklerin oluşturduğu eşdeğer devreden yola çıkarak yapılacak olan hesapta rezonans frekansının yüksek çıktığını göreceksiniz. Burdan çıkarılacak sonuç şudur; Şebeke frekansında rezonansa girme ihtimalinin olmayacağı ancak aşırı harmoniklerin oluşumu söz konusu olduğunda bu harmoniklerin rezonansa sebebiyet verebilecek olmasıdır. Yani harmonik probleminiz yoksa korkmanıza gerek yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri