Powerbank arızası,

Selamünaleyküm abilerim Ben de böyle bir tane powerbank var bu powerbankin içini açtım içinde bir sürü direnç kapasitör bobin var Ben bu dirençlerden istediğim değerleri aşağı yukarı alıyorum ama kapasitörlere geldiğinde tamamı kısa devre gösteriyor yani eksiksiz tamamı hiçbiri normal kapasite olarak değer göstermiyor yani her iki taraftan da iletimi düşmüş gibi görünüyor bunun sebebi ne olabilir yani arızalı olsa bir iki tanesinin arızalı olması lazım neden tamamı arızalı iletime düşünmüş gibi görünüyor bunda Ben anlamadığım şey nedir bunun sebebi ne olabilir Bu arada powerbank 10000 mah'tan oluşan iki bataryadan müteşekkil bir tane 20.000 mahlık batarya Malatya da bir köy yerinde olduğum için benim bunu tamir etmem lazım şu anda elektriklerimiz yok artık telefon iletişimini bununla sağlıyoruz teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20230214_121708.jpg
    IMG_20230214_121708.jpg
    148.3 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20230214_121633.jpg
    IMG_20230214_121633.jpg
    115.9 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20230214_121723_1.jpg
    IMG_20230214_121723_1.jpg
    126.4 KB · Görüntüleme: 35
Aleyküm selam. Kondansatörlerin hepsi birbirine paralel bağlıdır aralarından biri kısa devredir veya kondansatörlere paralel bağlı olan bir komponent kısa devre olmuştur. Şüpheli gördüklerini devreden sökerek tek tek kontrol etmek lazım.​

Kapasitorler kapasitemetre ile ölçülür.

Siz nasıl ölçmeye çalışıyorsunuz?
Tam otomatik multimetre ile,
Aneng'in 620A modeli, otomatik modda her kapasitörlere değdirdiğimde kendisi kısadevre gibi gösteriyor, ama dirençlerde ohm'aj değeri gösteriyor,
Aleyküm selam. Kondansatörlerin hepsi birbirine paralel bağlıdır aralarından biri kısa devredir veya kondansatörlere paralel bağlı olan bir komponent kısa devre olmuştur. Şüpheli gördüklerini devreden sökerek tek tek kontrol etmek lazım.​
Devreye dikkat ederseniz birbirine paralel falan değiller,
Birkaç tanesi kısa devre gösterse normal karşılarım da, istisnasız hepsi birden yapınca çok tuhafıma gitti

Devreye dikkat ederseniz birbirine paralel falan değiller,
Birkaç tanesi kısa devre gösterse normal karşılarım da, istisnasız hepsi birden yapınca çok tuhafıma gitti
Fotoğraftan bit kadar kondansatörlerin nasıl bağlı olduklarını görmemi beklemiyorsun herhalde. Ben tahminde bulundum, işten anladığına göre çözümünü üretirsin artık kolay gelsin.

Olcu aletinin kapasitor ölçme özelliği var ancak devre üzerinde değil söküp olcmelisiniz.

O kapasitorleri de sökmek sikinti eriyebilir.

Asil sorun nedir powerbank nasıl davranıyor? Çıkış voltaj mi vermiyor yoksa powerbanki şarja taktığımızda sarj mi olmuyor,

parçaların üzerine çakmak gazı sıkıp bekletin veya flux sürün. sonra +- kutuplara dikkat ederek uygun bir elektrolotik kapasitörden 1.5 volt 3a voltaj enjeksiyonu yapın. ısınan parca kendini belli edecektir, parmakla dokununca da ısınma hissedilir. arızalı parça odur.

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri