Rezistans Niteliği 380v'a göremi yoksa 220V gerilme göre mi belirleniyor?

Merhaba arkadaşlar, sıcak su boylerimde 220V gerilim ile kullandığım kafalı rezistans olarak tabir edilen rezistanstan var. 220V gerilimde çektiği güç 2kW, kış aylarında gücü yetersiz kalıyor ve bunu daha yüksek güçte bir rezistans ile değiştirmek istiyorum. Benim için sorun burada başlıyor; internet mağazalarındaki rezistanslarda rezistansın tam olarak niteliği yazmıyor.

Örnek; "1-1/2" Krom Kafalı Kazan Rezistansı, 30cm-3000Watt, 220V-380V, 8,5Ø, Krom CR-Ni" yazıp geçiyorlar. Dükkan sahibine soruyorum bu rezistans 3kw gücü 380v'da mı yoksa 220V'da mı sağlıyor ona göre hesap yapayım diyorum, adamlar 220de de 380v de de çalışır deyip geçiyor. Birbirimizi anlamadığımız için iletişim de kuramıyoruz.

Şimid sizlerin tecübelerine dayanarak sorum şu; bu ürünlerin gücü hangi voltaj baz alınarak 3000 watt deniliyor. Ürünün resimini de ekleyeyim ama resim temsili gibi duruyor web sitesinde.

Ekli dosyalar

• rezz.jpg
    rezz.jpg
    35.1 KB · Görüntüleme: 20
Merhaba arkadaşlar, sıcak su boylerimde 220V gerilim ile kullandığım kafalı rezistans olarak tabir edilen rezistanstan var. 220V gerilimde çektiği güç 2kW, kış aylarında gücü yetersiz kalıyor ve bunu daha yüksek güçte bir rezistans ile değiştirmek istiyorum. Benim için sorun burada başlıyor; internet mağazalarındaki rezistanslarda rezistansın tam olarak niteliği yazmıyor.

Örnek; "1-1/2" Krom Kafalı Kazan Rezistansı, 30cm-3000Watt, 220V-380V, 8,5Ø, Krom CR-Ni" yazıp geçiyorlar. Dükkan sahibine soruyorum bu rezistans 3kw gücü 380v'da mı yoksa 220V'da mı sağlıyor ona göre hesap yapayım diyorum, adamlar 220de de 380v de de çalışır deyip geçiyor. Birbirimizi anlamadığımız için iletişim de kuramıyoruz.

Şimid sizlerin tecübelerine dayanarak sorum şu; bu ürünlerin gücü hangi voltaj baz alınarak 3000 watt deniliyor. Ürünün resimini de ekleyeyim ama resim temsili gibi duruyor web sitesinde.
Bu görüldüğü gibi üç fazlı bir rezistans. Yıldız bağlarsanız her devresine 220 volt düşer. Ama bağlantı kafası uyarsa ve bulunduğunuz yerde üç fazda yoksa bir fazlı olarak da kullanabilirsiniz . Bu durumda üç fazında akımı tek fazdan geçer. Üçgen bağlanırsa her rezistansa 380 volt düşer. Böyle bağlanır mi bağlanmaz mi derseniz ölçü aleti ile bir grubun direncini ölçün. 1000/380=380/R den çıkan değerle aynı ise üçgen de bağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu görüldüğü gibi üç fazlı bir rezistans. Yıldız bağlarsanız her devresine 220 volt düşer. Ama bağlantı kafası uyarsa ve bulunduğunuz yerde üç fazda yoksa bir fazlı olarak da kullanabilirsiniz . Bu durumda üç fazında akımı tek fazdan geçer.
Merhaba, öncelikle cevab için teşekkürler. Fakat rezistansın 220V'de de 380v'de de çalışacağını zaten biliyorum, benim sorunum bu ürünlerin hangi voltajda 3000 watt ısı enerjisini üretiyor olduğu. Yani bu ürünü satarken hangi voltajı standart alıpta bu adamlar kapasiteyi 3kw olarak yazıyor. 380V de 3kw üretiyorsa, ben bunu 220V ye taktığımda bana anca 1kw'lık ısı enerjisi üretir.

Merhaba, öncelikle cevab için teşekkürler. Fakat rezistansın 220V'de de 380v'de de çalışacağını zaten biliyorum, benim sorunum bu ürünlerin hangi voltajda 3000 watt ısı enerjisini üretiyor olduğu. Yani bu ürünü satarken hangi voltajı standart alıpta bu adamlar kapasiteyi 3kw olarak yazıyor. 380V de 3kw üretiyorsa, ben bunu 220V ye taktığımda bana anca 1kw'lık ısı enerjisi üretir.
Her devresine de bir fazlı olarak 220 volt verirseniz de aynen üç fazlı performansı alırsınız. Yazdigimi anlamamışsınız.

Şebeke fazlar arası gerilim 220V ise rezistansın gücü 3000W

şebeke fazlar arası gerilim 380V ise rezistansın gücü 3000W

iki sebeke arasındaki fark çekilen akımdır.

şebeke fazlar arası gerilim 220V ise rezistansın gücü 3000W

şebeke fazlar arası gerilim 380V ise rezistansın gücü 3000W

iki sebeke arasındaki fark çekilen akımdır.
Ekleyelim . Düşük gerilim düşük akim düşük ısıtma. Banyoda soğuk su . Isyan eden apartman sakini 😀

İlk mesajıma ilave yaptım üstadım . Yanlışsa düzeltirsen memnun olurum.

estağfurullah, benim uyguladığım mantık 3 fazlı asenkron motorların bağlantı mantığıyla aynı.

örneğin, 220 Ü / 380 Y etiketli motoru nasıl bağlıyorsak ilgili rezistansı da aynı bağlıyoruz. şebekem 380V ise rezistans yıldız bağlanacak 220V'ta da üçgen bağlanacak. trifaze bi rezistansı monofaze beslemek başka bi mevzuu...

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri