Rezistans Niteliği 380v'a göremi yoksa 220V gerilme göre mi belirleniyor?

Bu görüldüğü gibi üç fazlı bir rezistans. Yıldız bağlarsanız her devresine 220 volt düşer. Ama bağlantı kafası uyarsa ve bulunduğunuz yerde üç fazda yoksa bir fazlı olarak da kullanabilirsiniz . Bu durumda üç fazında akımı tek fazdan geçer. Üçgen bağlanırsa her rezistansa 380 volt düşer. Böyle bağlanır mi bağlanmaz mi derseniz ölçü aleti ile bir grubun direncini ölçün. 1000/380=380/R den çıkan değerle aynı ise üçgen de bağlayabilirsiniz.
Tek faz, 220V olarak kullanacağım için benim faz ve nötr uçlarına köprü bağlantı yapmam gerkiyor resimdeki gibi değil mi hocam? Resme elle ilave çizdim kusura bakmayın, çok parlak bir resim olmadı.
Her devresine de bir fazlı olarak 220 volt verirseniz de aynen üç fazlı performansı alırsınız. Yazdigimi anlamamışsınız.
Ben bu mesaja cevap vermiştim ama gözükmüyor sayfaday. Evet ben ilk anlattığınızdan anlamamıştım, konu ile ilgil pek bilgim olmadığından kavrayamadım ama düzenlemeden sonra herşey oturdu, kaleminize bilginize sağlık efenim. Teşekkürler!

Ekli dosyalar

• Bağlantı 220v1.jpg
    Bağlantı 220v1.jpg
    50.4 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Tek faz, 220V olarak kullanacağım için benim faz ve nötr uçlarına köprü bağlantı yapmam gerkiyor resimdeki gibi değil mi hocam? Resme elle ilave çizdim kusura bakmayın, çok parlak bir resim olmadı.

Ben bu mesaja cevap vermiştim ama gözükmüyor sayfaday. Evet ben ilk anlattığınızdan anlamamıştım, konu ile ilgil pek bilgim olmadığından kavrayamadım ama düzenlemeden sonra herşey oturdu, kaleminize bilginize sağlık efenim. Teşekkürler!
Aynen john waynen. Yalniz sigorta ve hat kesiti kontrolü lazım. 3000/220 baya iyi akim çeker.

Aynen john waynen. Yalniz sigorta ve hat kesiti kontrolü lazım. 3000/220 baya iyi akim çeker.
Teşekkürler ilave bilgi için, aslında boylerin ana ısı kaynağı ısı pompası, rezistans ısıtıcı kritik durumlarda devreye giriyor oda muhtemelen en fazla 20dk süre ile aktif kalacaktır. Hat kesiti 4mm2 tek damar, sigorta da ısı pompası iç ünitesinin hattının üzerindeki 32'lik sigorta.

Teşekkürler ilave bilgi için, aslında boylerin ana ısı kaynağı ısı pompası, rezistans ısıtıcı kritik durumlarda devreye giriyor oda muhtemelen en fazla 20dk süre ile aktif kalacaktır. Hat kesiti 4mm2 tek damar, sigorta da ısı pompası iç ünitesinin hattının üzerindeki 32'lik sigorta.

20A B tipi otomatik sigorta kullanmanızı tavsiye ederim. hat boylere özel çekilmişsse 16A B tipi de kullanabilirsiniz.

Isı pompasi derken şu sisteminiz hakkında biraz bilgi verseniz mümkünse. Mevzu güzelleşmeye başladı rezistans falan derken . Merak ettim .

sigorta tavsiyesini kablo ve rezistans bağlamında verdim. boylere ait motor gibi yükleri hesaba dahil etmedim.
Evet farkettim, sadece rezistansa giden kablo hattı üzerine koyacağım 16lık sigortayı.

Dediğiniz ve yazdığınız herşeyi kabul ettim ama söylemeden geçemeyeceğim ve bu konuyuda gerçekten öğrenip defteri kapatmak istiyorum, saatlerdir araştırıyorum ama açık net bir bilgi yok. Elektrik dersini üniversitede almıştım en son ve kalan bilgilere dayanarak V=I x R dediğimde, ohm (R) değeri sabit, voltajı artırınca akımda artmalı, azaltınca akımda azalmalı ama örnek aldığım asenkron 3 faz motorlarda bu durum tam tersi, 220V bağlantı yapınca akım misal 2A, ama 380V bağlantı yapınca akım misal 1.1A. Bu durum neden böyle oluyor? Sonuçta direnç değerimiz(motor içi sargımızın omajı) sabit değil mi?

Farkındayım uzattım konuyu ama gerçekten öğrenmek istiyorum.

Evet farkettim, sadece rezistansa giden kablo hattı üzerine koyacağım 16lık sigortayı.

Dediğiniz ve yazdığınız herşeyi kabul ettim ama söylemeden geçemeyeceğim ve bu konuyuda gerçekten öğrenip defteri kapatmak istiyorum, saatlerdir araştırıyorum ama açık net bir bilgi yok. Elektrik dersini üniversitede almıştım en son ve kalan bilgilere dayanarak V=I x R dediğimde, ohm (R) değeri sabit, voltajı artırınca akımda artmalı, azaltınca akımda azalmalı ama örnek aldığım asenkron 3 faz motorlarda bu durum tam tersi, 220V bağlantı yapınca akım misal 2A, ama

Dediğiniz ve yazdığınız herşeyi kabul ettim ama söylemeden geçemeyeceğim ve bu konuyuda gerçekten öğrenip defteri kapatmak istiyorum, saatlerdir araştırıyorum ama açık net bir bilgi yok. Elektrik dersini üniversitede almıştım en son ve kalan bilgilere dayanarak V=I x R dediğimde, ohm (R) değeri sabit, voltajı artırınca akımda artmalı, azaltınca akımda azalmalı ama örnek aldığım asenkron 3 faz motorlarda bu durum tam tersi, 220V bağlantı yapınca akım misal 2A, ama 380V bağlantı yapınca akım misal 1.1A. Bu durum neden böyle oluyor? Sonuçta direnç değerimiz(motor içi sargımızın omajı) sabit değil mi?

Farkındayım uzattım konuyu ama gerçekten öğrenmek istiyorum.
Teoreminiz doğru değil. Yıldız motor bağlantısında üçgen yıldız bağlantısına göre üç kati daha az akim çekilir. Tek fark yıldız bağlantıda faz başına 220 üçgen bağlantıda faz başına 380 volt düşer. Gördüğünüz gibi gerilim arttıkça akımda artıyor. Yahu 380/220=1.73 derseniz oradaki nüansı anlamak için biraz daha teorik bilgiye ihtiyacınız var . Üçgen bağlantıda ih=kök3×If

Isı pompasi derken şu sisteminiz hakkında biraz bilgi verseniz mümkünse. Mevzu güzelleşmeye başladı rezistans falan derken . Merak ettim .
Tabi, 16kw lık bir ısı pompası kalorifer petekleri ile evi ısıtırken aynı zamanda 200lt'lik bir su kazanınıda 48C'ye ısıtıyor. Tabi sadece kışın lazım oluyor boyler, ilk bahardan sonbahara kadar güneş enerjisi ile işi idare ediyoruz.

Şimdi ısı pompası kazanı ısıtmak için 3 yollu vanayı kullanarak peteklere giden suyu kesip, tüm sıcak suyu boylere aktarıyor kendisine tanımlı süre içersinde. Bu ısıtma esnasında da tahmin edersiniz evin iç sıcaklığı biraz düşüyor. Boyleri ısıtması için ısıpompasına 2 adet max süre limiti tanımlıyorsunuz;

-1.si bütün sürecin alabileceği toplam zaman buna 50dk diyelim, bu şu demek oluyor boyleri ısıtmak için en fazla 50 dk süren var, bunu 50 dk içinde yaptın yaptın, yapamadın kapat boyleri ısıtma işlemini evi ısıtmaya geri dön.

-2.süremiz rezistansın aktive edilmesiyle ilgili ve bu süreyede 30dk diyelim. Buda şu demek; ısıpompasını kullanarak 30dk içinde boyleri istenilen sıcaklığa getiremediysen rezistansı devreye sok ve hem ısıpompası hemde rezistans çalışsın. Rezistans devreye girdiğinde iş 5-10dk içersinde çözülüyor ve cihaz 50dk limitine ulaşmadan kapanıyor.

Ek bilgi siz banyoya gireceksiniz diyelim, kumanda paneli üzerinde banyo tuşu var, siz banyo tuşuna basarak ısıpompasının tüm gücünü rezistans ta dahil hemen aktive edip boyleri ısıtma işlemine başlıyorsunuz manuel olarak. Böylece rahatça su soğurmu acaba demeden banyonuzu yapabiliyorsunuz. 2kw dan 3kw ya çıkartma sebebimde kışın ayaz başladığında havalar 2-3C oldugunda 2kw biraz zorlanıyor duş sonuna doğru, su ılımaya başlıyor :)
Teoreminiz doğru değil. Yıldız motor bağlantısında üçgen yıldız bağlantısına göre üç kati daha az akim çekilir. Tek fark yıldız bağlantıda faz başına 220 üçgen bağlantıda faz başına 380 volt düşer. Gördüğünüz gibi gerilim arttıkça akımda artıyor. Yahu 380/220=1.73 derseniz oradaki nüansı anlamak için biraz daha teorik bilgiye ihtiyacınız var . Üçgen bağlantıda ih=kök3×If
Anladım, bu işin tam ilmini, teoremini, kanunu ve mantığını anlamadan bu iş çözülmeyecek. O zaman "heee" deyip geçiyorum daha fazlada kurcalamadan.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri