Rezistans Niteliği 380v'a göremi yoksa 220V gerilme göre mi belirleniyor?

Tabi, 16kw lık bir ısı pompası kalorifer petekleri ile evi ısıtırken aynı zamanda 200lt'lik bir su kazanınıda 48C'ye ısıtıyor. Tabi sadece kışın lazım oluyor boyler, ilk bahardan sonbahara kadar güneş enerjisi ile işi idare ediyoruz.

Şimdi ısı pompası kazanı ısıtmak için 3 yollu vanayı kullanarak peteklere giden suyu kesip, tüm sıcak suyu boylere aktarıyor kendisine tanımlı süre içersinde. Bu ısıtma esnasında da tahmin edersiniz evin iç sıcaklığı biraz düşüyor. Boyleri ısıtması için ısıpompasına 2 adet max süre limiti tanımlıyorsunuz;

-1.si bütün sürecin alabileceği toplam zaman buna 50dk diyelim, bu şu demek oluyor boyleri ısıtmak için en fazla 50 dk süren var, bunu 50 dk içinde yaptın yaptın, yapamadın kapat boyleri ısıtma işlemini evi ısıtmaya geri dön.

-2.süremiz rezistansın aktive edilmesiyle ilgili ve bu süreyede 30dk diyelim. Buda şu demek; ısıpompasını kullanarak 30dk içinde boyleri istenilen sıcaklığa getiremediysen rezistansı devreye sok ve hem ısıpompası hemde rezistans çalışsın. Rezistans devreye girdiğinde iş 5-10dk içersinde çözülüyor ve cihaz 50dk limitine ulaşmadan kapanıyor.

Ek bilgi siz banyoya gireceksiniz diyelim, kumanda paneli üzerinde banyo tuşu var, siz banyo tuşuna basarak ısıpompasının tüm gücünü rezistans ta dahil hemen aktive edip boyleri ısıtma işlemine başlıyorsunuz manuel olarak. Böylece rahatça su soğurmu acaba demeden banyonuzu yapabiliyorsunuz. 2kw dan 3kw ya çıkartma sebebimde kışın ayaz başladığında havalar 2-3C oldugunda 2kw biraz zorlanıyor duş sonuna doğru, su ılımaya başlıyor :)

Anladım, bu işin tam ilmini, teoremini, kanunu ve mantığını anlamadan bu iş çözülmeyecek. O zaman "heee" deyip geçiyorum daha fazlada kurcalamadan.
Sizin sistem hava kaynaklı ısı pompası herhalde. Toprak kaynaklı sandım birden heyecanlandım kullanıcıdan bilgi edinelim diye 😀 Yinede çok güzel bilgiler paylaştınız. Çok teşekkürler. Farklı bir sistem hakkında az da olsa bilgi sahibi olduk .

Son düzenleme:
Evet farkettim, sadece rezistansa giden kablo hattı üzerine koyacağım 16lık sigortayı.

Dediğiniz ve yazdığınız herşeyi kabul ettim ama söylemeden geçemeyeceğim ve bu konuyuda gerçekten öğrenip defteri kapatmak istiyorum, saatlerdir araştırıyorum ama açık net bir bilgi yok. Elektrik dersini üniversitede almıştım en son ve kalan bilgilere dayanarak V=I x R dediğimde, ohm (R) değeri sabit, voltajı artırınca akımda artmalı, azaltınca akımda azalmalı ama örnek aldığım asenkron 3 faz motorlarda bu durum tam tersi, 220V bağlantı yapınca akım misal 2A, ama 380V bağlantı yapınca akım misal 1.1A. Bu durum neden böyle oluyor? Sonuçta direnç değerimiz(motor içi sargımızın omajı) sabit değil mi?

Farkındayım uzattım konuyu ama gerçekten öğrenmek istiyorum.

motor sargı direnci yıldız üçgen bağlantıya göre değişir :)

Sizin sistem hava kaynaklı ısı pompası herhalde. Toprak kaynaklı sandım birden heyecanlandım kullanıcıdan bilgi edinelim diye 😀 Yinede çok güzel bilgiler paylaştınız. Çok teşekkürler. Farklı bir sistem hakkında az da olsa bilgi sahibi olduk .
evet hava kaynaklı sistemlerden. toprak kaynaklı pek elzem değil bizim iklim için izmir gibi biryerde :)

Sonunda internet üzerinden satışı olan ve tek fazlı 220V ile çalışan 4000 watt'lık kafalı bir rezistans bulabildim. :) Bu cihaza gelecek hatta B tipi kaçlık sigorta koymalıyım? Buarada herkese iyi bayramlar.

Sonunda internet üzerinden satışı olan ve tek fazlı 220V ile çalışan 4000 watt'lık kafalı bir rezistans bulabildim. :) Bu cihaza gelecek hatta B tipi kaçlık sigorta koymalıyım? Buarada herkese iyi bayramlar.
Bu rezistansların bozulması meşhurdur. Patlattiklarimi uç uca dizsem kabeye kadar yol olur , tavaf eder geri gelirim . Kesinlikle üç kuruş fazla verip marka ibaresi olan , hatta sektörde adı kalitesi ile anılan bir rezistans alın. Rahat edersiniz .

Bu rezistansların bozulması meşhurdur. Patlattiklarimi uç uca dizsem kabeye kadar yol olur , tavaf eder geri gelirim . Kesinlikle üç kuruş fazla verip marka ibaresi olan , hatta sektörde adı kalitesi ile anılan bir rezistans alın. Rahat edersiniz .
Çok haklısınız. BEnim kullanımımda rezistans uzun süreler aktif kalmayacağı için bir avantajım var, 1 çalışmada en fazla 10dk aktif kalır, o da günde 3 kere anca. yani en uzun çalışma süresi 20dk yı geçmez. Ürünün sayfasını atabilirim;

http://www.serinteknik.net/urunayrinti-641-23rezistans-gurubu-malkan-isitici-rezistans-.html

buda satış sayfası ;
https://urun.n11.com/yedek-parca-ve...4cr-220v-sanayi-isitici-rezistansi-P395705341
Kablo kesit ve sigorta değeri uygunluğunu
tekrar gözden geçirseniz iyi olacak.
Rezistansa giden kablo iç ünite üzerinden alınıyor, iç ünitenin 4mm2 kablo hattı ve 32A lık sigortası mevcut. İç üniteden rezistansa giden kablo kesitim de 2.5mm2 onunda maksimum akım taşıma kapasitesi 20-21A sanırım. Kesit yönünden yırtıyorum durumu. 17A'da kalıyor rezistans.

Son düzenleme:
Çok haklısınız. BEnim kullanımımda rezistans uzun süreler aktif kalmayacağı için bir avantajım var, 1 çalışmada en fazla 10dk aktif kalır, o da günde 3 kere anca. yani en uzun çalışma süresi 20dk yı geçmez. Ürünün sayfasını atabilirim;

http://www.serinteknik.net/urunayrinti-641-23rezistans-gurubu-malkan-isitici-rezistans-.html

buda satış sayfası ;
https://urun.n11.com/yedek-parca-ve...4cr-220v-sanayi-isitici-rezistansi-P395705341

Rezistansa giden kablo iç ünite üzerinden alınıyor, iç ünitenin 4mm2 kablo hattı ve 32A lık sigortası mevcut. İç üniteden rezistansa giden kablo kesitim de 2.5mm2 onunda maksimum akım taşıma kapasitesi 20-21A sanırım. Kesit yönünden yırtıyorum durumu. 17A'da kalıyor rezistans.

kablo üretici değerleri aksini belirtmedikçe 2.5 mm2 kabloyu 16A otomatik sigortayla, 4 mm2 kabloyu da 20A sigortayla korumayı tercih ederim. kablo limitleri izin veriyor diye tam yuklemek sıkıntıya neden olur. lütfen diğer arkadaşlarımın tavsiyelerini de dikkate alın.

kablo üretici değerleri aksini belirtmedikçe 2.5 mm2 kabloyu 16A otomatik sigortayla, 4 mm2 kabloyu da 20A sigortayla korumayı tercih ederim. kablo limitleri izin veriyor diye tam yuklemek sıkıntıya neden olur. lütfen diğer arkadaşlarımın tavsiyelerini de dikkate alın.
Aslında bende içimden sizin düşündüğünüz gibi geçirmiştim ama tecrübe ve bilgi herzaman önce gelir ondan sebep sormak istedim. Bana kalsa 16A B tipini kullancaktım ki sizde böyle düşündüğünüze göre aynı fikirde kaniyiz.

Aslında bende içimden sizin düşündüğünüz gibi geçirmiştim ama tecrübe ve bilgi herzaman önce gelir ondan sebep sormak istedim. Bana kalsa 16A B tipini kullancaktım ki sizde böyle düşündüğünüze göre aynı fikirde kaniyiz.

fakat yükünüz 17A'i biraz aşıyor. o yüzden 16A sigorta kullanmanız doğru olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri