Resimde kullanılan elemanın adı nedir acaba ?

rahimcan01

Üye
Merhaba

Ekte sarı şerçeve içine aldığım elemanın adını ve ne iş yaradığını ne amaçla kullanıldıgını bilmiyorum . Aydınlatırsanız sevinirim . parca.jpg

Yanılmıyorsam varistördür. :) yüksek voltaj geldiğinde sisteme zarar vermemesi için kullanılmıştır. Ama yinede dger ustalarin da yorumlamasi daha uygun olur diye düşünüyorum. Yanls bilgi vermek istemem Dostum..

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Dostum o parça kondansatör. Sağdaki hoparlörünüz tiz sesleri çıkaran hoparlör. direkt anfinizin çıkışına bağlarsanız kısa sürede yanar. Yanmasın diye araya kondansatör bağlamışlar.

Merhaba

Ekte sarı şerçeve içine aldığım elemanın adını ve ne iş yaradığını ne amaçla kullanıldıgını bilmiyorum . Aydınlatırsanız sevinirim .Ekli dosyayı görüntüle 17345

Merhaba,sevgili rahimcan01; sarı daire içindeki eleman kutupsuz bir kondansatördür.Devredeki kullanım amacı ise basit bir crossover devresi (Bas ve tiz hoparlör seslerin tam manasıyla ayrılması amaçlı) oluşturma işidir bu,yani alçak geçiren ve yüksek geçiren filtre prensipli kullanım tarzında oluşturulmuş çok basit bir hoparlör kombinezonu da bu yolla oluşturulmuştur.

Bazı müzik setlerinde,tv'lerin bas ve tiz ses çıkışlarında,vb.bu türden basit uygulamalarda sıklıkla başvurulup kullanılan basit bir ses frekansı ayırma yöntemidir,küçük çaplı (Tiz) hoparlöre giden tiz sesleri filtre ederek yalnızca tiz seslerin bu hoparlöre ulaşması,diğer kalan bas seslerin ise,doğrudan veya bir bobinle (Belirli Henry değerinde) seri bağlı olarak bir amfinin hoparlör ses çıkışına bağlanıp kullanılmasıyla bu ayrışma sağlanmaktadır.100 volt'luk üst sınır değerli bu kutupsuz kondansatörün buradaki kullanım amacı sadece tiz seslerin tiz hoparlörden önce geçirilmesi,diğer bas ve orta frekansta kalan seslerin ise bloke edilerek engellenmesi,yani faydali bir filtreleme yapmak amacını taşımaktadır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çok sağolun . Peki kondansatorlerin değerleri sesteki değişmeyi sağlıyor . Örnek 100nf 100V ile 390nf 100V ne gibi bir değişim sağlıyor .

Çok sağolun . Peki kondansatorlerin değerleri sesteki değişmeyi sağlıyor . Örnek 100nf 100V ile 390nf 100V ne gibi bir değişim sağlıyor .

Hayır,tam olarak o şekilde değil,sadece belirli frekanslardaki (Tüm frekansların iç içe ve karışık olduğu amfiden gelen bu ses akımı gelişinden) seslerdeki değişmeyi değil,belirli ses frekanslarındaki perdelenmeyi,bizim hop.çalışma frekanslarına göre ayrılmasını istediğimiz,yani çok özel ses çıkış frekanslarına tam olarak da ayrışmasını sağlıyor.Belirli bir twitter gücünde,örneğin 40 watt.lık rms değeri olan twitter hoparlöründe 100 n 100 V etiketlisini,160 watt. rms etiketli olanında (Hoparlör gücü tam 4 kat,amfi çıkış gücü de rms olarak 4 kat arttığında bu ayni kapasitede kalan kondansatör ,üzerinde yazan bu voltajı sabitken filtreleme değeri de artmış olur.Çünkü daha fazla hop.gücünde ve amfi çıkış gücünde bu kondansatör kapasitesi ayni kalırsa yapılan fitreleme de yetersiz kalabilir.)390 nf 100 V etiketli olanını kullanırız.Ama burada seçilmiş olan,örneğin 40 watt. rms güçteki bir twitter'e bağlanan 100nf 100 V kondansatörü referans olarak abaklardan,daha önce "hop. gücü / kutupsuz kondansatör kapasitesi" üzerine hazırlanan belirli hop. gücünde,hop. kombinezonu seçimi tablolarından veya daha önce yapılmış,uygulanmış hop. kombinezonu devresi örneklerinden tam olarak seçilecek olan kondansatör kapasite (farad) değerini biliyor olmamız gereklidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
4,7µF 100V kutupsuz metalize polyester film kondansatör...
geçen gün ledleri için hurdacıdan bozuk ışıldak aldım içini açtım aynı kondansatör içinden birşey akmış gibi duruyordu önünde diyot vardı yanlış görmediysem baya yanmıştı yani diyeceğim bu kondansatör ışıldakta ne işe yarıyor

geçen gün ledleri için hurdacıdan bozuk ışıldak aldım içini açtım aynı kondansatör içinden birşey akmış gibi duruyordu önünde diyot vardı yanlış görmediysem baya yanmıştı yani diyeceğim bu kondansatör ışıldakta ne işe yarıyor
Trafosuz adaptör diye geçiyor burdaki görevi voltajı düşürmek yine de çin malı olması sebebiyle max. 250-275v takılıyor 400-630 olmalı takılmalı
FKBiSDog7L0BgN7NOg2k0Mps57VkcE2xXXSTD4kmV4Z62Y9oa4.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri