Regülatör kullanımı elektrik faturasını etkiler mi ?

igotek

Üye
45kva servo regülatör kullandığımızı düşünelim. Regülatör çalışmak için mutlaka bir miktar elektrik harcıyordur. 30 günlük kullanımda harcadığı elektrik çok yüksek midir ?

Regülatör kendi ihtiyacı dışında elektrik kullanır mı ?
Mesela gün içerisinde voltaj genellikle 200V altına düşüyor diyelim. Bu durumda regülatör voltajı 220V sabit vermek için extra enerji harcar mı ?
Ya da aksine elektrik faturasında tasarruf mu sağlar ?

Saatlik 25kW enerji tüketimi olan bir yerden bahsediyoruz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
evet harcar bu kesin... misal 210v da 30 watt ise 190 voltu 220 ye çıkartmak için 50 watt gibi güç sarfiyatı olur mekanik kayıp,
bu 30 vs 50 watt tamamen benim verdiğim misalden ibarettir, bunun hesabını yapan arkadaşlar çıkacaktır cvp veren,
kısacası faturaya nisbeten yansır, düşük voltajı regülatör yükselttiği için sayaçtan misal 220v 10a geçecekse 190v ile 15a geçecektir
aslen bu sorunu elk şirketi gidermesi gerekmekte Bakım bedeli alınıyor

• Beğen
Tepkiler: huh
45kva servo regülatör kullandığımızı düşünelim. Regülatör çalışmak için mutlaka bir miktar elektrik harcıyordur. 30 günlük kullanımda harcadığı elektrik çok yüksek midir ?

Regülatör kendi ihtiyacı dışında elektrik kullanır mı ?
Mesela gün içerisinde voltaj genellikle 200V altına düşüyor diyelim. Bu durumda regülatör voltajı 220V sabit vermek için extra enerji harcar mı ?
Ya da aksine elektrik faturasında tasarruf mu sağlar ?

Saatlik 25kW enerji tüketimi olan bir yerden bahsediyoruz.
şimdi güzel insan, ben kW filan yok işin teorik kısmını hiç bilmem ama düz mantık giderim. şimdi elektrik tasarrufu için cihazlarınızı stand by konumunda bırakmayınız, şarjlı cihazlarınızın adaptörlerini kullanmadığınız zamanlarla fişten çıkarınız, elektrik tüketiyorlar evinizdeki gizli kaçaklar diye onlarca yazı okudum haber dinledim. varsayılan değerlerde olsa bile elektrik tüketecektir. yani faturanıza ek yük olarak yansıyacaktır yani size tasarruf filan sağlamayacak üzerine ek yük getirerek faturanız biraz daha şişmanlayacaktır. peki faydası ne derseniz evinizdeki cihazlar kötü yola düşmeyecektir, onlara koruma sağlayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri