Reeder Tablet Anakart Arızalı Parça

spooker42

Üye
İç ekranı kırılan tabletimi ekran değişimi için sökerken anakartta bununla karşılaştım tablet sorunsuz çalışıyordu. Smd eleman yanmış gibi duruyor. Değiştirmek istiyorum ama ne olduğunu çözemedim.Yardımlarını bekliyorum.
0b8123239ddb875239d523c6549b1d2f.jpeg

Micro usb nin karta bagli kisminda 5 tane pin var malum bunlarin baştaki ve sondaki olani arti ve eksi. Ikisi data arti ve eksi . Birisi de otg olmasi lazim. Arti eksiyi bir adaptör takip en uctaki pinleri ölçerek bulursunuz. Bunu ayni konuyu baska bir yerdeki sorunuza istinaden yazdım.

Parçanın ise kapasitör olma ihtinaline karşı şu geldi aklima. Oyle ise arti ve eksiye paralel bagli olmasi gerek (tabi dataya da bagli olabilir). Onuda ya yolu takip ederek bulmaya çalışın ya da yine arti ve eksi pinler ile kapasitör oldugunu tahmin ettiginiz parcanin bacaklari arasinda multimetrenin kisa devre konumunda ölçün.

tabletin salamlığını bataryayı çıkartıp batarya girişine 5 volt vererek kontrol edebilirsiniz banada yukarıda ustanın dediği gibi geldi ya kapasitördür yada direnç değiştirmek zordur

Bu malzeme isinarak deforme olmus. Guc girisine yakin olmasi muhtemelen devreye seri direnc yada sigorta olmasi fikrini doguruyor. Muhtemelen sigortadir.

Olcu aletiniz var ise omaj kontrolu yaparmisiniz? Parca kac ohm oldugunu soylerseniz yorum yapalim.

Hocalarım yarın dediklerini deneyerek sizlere dönüş yapacağım, teşekkür ederim cevaplarınız için.
Yanan parçanın iki ucu arasında 130 Kohm ile 150 Kohm değer ölçüyorum, parça kısa devre yapmıyor. Birde usb soketi 0 ucu ile (usb soketine göre yakın olan uç) sol taraftaki ayak kısa devre yapıyor. Usb soketi 5 ucu ile de (usb soketine göre uzak olan uç) sağ uç kısa devre yapıyor.

Son düzenleme:
Hocalarım yarın dediklerini deneyerek sizlere dönüş yapacağım, teşekkür ederim cevaplarınız için.
Yanan parçanın iki ucu arasında 130 Kohm ile 150 Kohm değer ölçüyorum, parça kısa devre yapmıyor. Birde usb soketi 0 ucu ile (usb soketine göre yakın olan uç) sol taraftaki ayak kısa devre yapıyor. Usb soketi 5 ucu ile de (usb soketine göre uzak olan uç) sağ uç kısa devre yapıyor.
@serkan_48 @karadvt

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri