Vestel Retro NFK510 buzdolabı defrost sorunu

mtndlgc

Üye
Merhaba Arkadaşlar, Buzdolabımın garanti süresi doldu. Bu süre içinde garanti kapsamında kompresör, anakart ve sensörler dahil bir çok parçası garanti kapsamında değişti. Bir süredir Sr uyarısı veriyor, buzzer sesi evdekileri delirtiyor ve klasik arıza defrost sorununu yaşıyorum. Evaporatör buz tutuyor ve üst kısım soğutmuyor. Fan sorunsuz çalışıyor. Her iki rezistansı da ölçtüm sorun yok. Anakart ile Bimetal sensör arasında kaldım. Sensörü normal ısı ve buz içerisinde ölçerek denedim değerlerde bir değişiklik olmuyor. beyaz uçlu soket daima kısa devre, siyah soket ise daima açık devre gösteriyor. Muhtemelen arızalı ve değiştirmeliyim. Asıl sorunum şu, soket bağlantılarım konusunda şüphe duyuyorum ve sizlerden yardım bekliyorum.

1. Ben bağlantımı Pembe Mavi Siyah Beyaz şeklinde yapıyorum, acaba doğrumu yoksa siyah ve beyaz yer mi değişmeli?
2. Fotoğraftaki 4 çıkışlı parça servis tarafından takıldı ve sokete tam uyumlu değil sanki, bunun yerine kullanabileceğim bir parça var mı?

Ekli dosyalar

• Bimetal sensör.jpeg
    Bimetal sensör.jpeg
    75.9 KB · Görüntüleme: 52
  • Bimetal.jpeg
    Bimetal.jpeg
    131.3 KB · Görüntüleme: 53
  • Evap görünüm.jpeg
    Evap görünüm.jpeg
    106 KB · Görüntüleme: 69
  • sensör kodu.jpeg
    sensör kodu.jpeg
    86.8 KB · Görüntüleme: 55
  • Soket bağlantı.jpeg
    Soket bağlantı.jpeg
    87.2 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Sorun çözülmüştür, servisin daha önceden taktığı ve uyumsuz soketlere sahip bimetal yerine , Arçelik yedek parçası olan Bimetal Termostop takıldı ve sorun çözüldü.

Merhaba. Aynı sorun bende başladı ama sizin paylaştığınız resimdeki gibi değil benim soket gurubu ve parçalar. Farklı.
Soldan 3 soket girişi var. 4 değil. 2 rezistans var içeride ama birinin boşta soketi. Acaba sıralama sizinki gibimidir ? Soldan ilk fan, 2.si rezistans, 3. sü sensör benzeri birşey. Küçük beyaz bir sensörde ayrı küçük sokette.
Acaba sensörmü arızalı? Sürekli alarm veriyor ?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri