Reaktif Sorunu

brc011

Üye
selam arkadaşlar reaktif sorunu olan bir işletmede röleyi değiştirdim entes rgt 12 c akım trafoları 150/5 mevcut yük ise 40 A civarında fakat bütün alıcıları devreye alsamda kondansatörler devreye girmiyor yükler ise monofane klima aydınlatma dolap vs sebebi nedir acaba

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selam arkadaşlar reaktif sorunu olan bir işletmede röleyi değiştirdim entes rgt 12 c akım trafoları 150/5 mevcut yük ise 40 A civarında fakat bütün alıcıları devreye alsamda kondansatörler devreye girmiyor yükler ise monofane klima aydınlatma dolap vs sebebi nedir acaba

Set değerlerini kılavuzda belirttiği şekilde kademe kademe giriniz. İlk kondansatör grubunuz mutlaka trifaze olmalı. 10.program seçeneğini seçin ancak rölenin kademeleri doğru tanıyıp tanımadığına bakın hatalı algıladığı kademeleri röleye elle girerek düzeltin. Bağlantılarınızı kontrol edin.En az üç kademe monofaze kondansatör bağlayın.

İlk grup hariç diğerlerini monofaz bağlayabilirsiniz,yalnız hangi faz olduğunu tanıtmanız lazım.

Röle ekranından, anlık reaktif enerji akışını izleyin. O anda fazlardan akan reaktif (indüktif veya kapasitif) enerjiye göre kademe yorumu yapabilirsiniz. Bazen uygun kademe olmadığı için de röle çalışmaz.
Röleye kademe sayısını da 12 olarak girin (Farklı bir değerde ise).
Arkadaşların önerilerine de kulak verin.
Kolay gelsin...

kademe sayım 8 bende 8 girdim bunun etkisi olabilirmi

kademe sayım 8 bende 8 girdim bunun etkisi olabilirmi

Düşük ve dengesiz yüklü bir sistemde 8 kademe seçmek hata. Toplam kondansatör gücü 12 kademeye bölünmeli ki kademe kondansatör gücü küçülsün ve bir o kadar hassas kompanzasyon yapabilesiniz. Zaten 6 kademe sadece monofaze kondansatörlere ayrımanız gerekir. 8 kademe tercihi çok yanlış.

kademe sayılarım 5-2,5-2,5-2,5-1,5-3 adet 1,5 kvar monofaze otomatik tarattığımda kademeleri algılamadı bende manuel olarak girdim fakat hiçbir kademe devreye girmiyor.

kademe sayılarım 5-2,5-2,5-2,5-1,5-3 adet 1,5 kvar monofaze otomatik tarattığımda kademeleri algılamadı bende manuel olarak girdim fakat hiçbir kademe devreye girmiyor.

S=1,732x380x40
S=26,32 kVA yaklaşık 30kVa yük var. cosfi1:0,7 cosfi2:0,99 kabulü ile 18kVAr kapasitif güce ihtiyaç var.
Tek fazlı kondansatör 1 tane kullanılmaz her faz için kullanman gerek yani 3 ve 3'ün katları şeklinde.

Röle set değerlerini yapamıyorsun gibime geliyor. Röle kılavuzunu eline al adım adım hepsini uygula. Manuelden girdiğin değerleri röle hafızasına almışmı tüm ayarları bitirdikten sonra çık tekrar gir birdaha kontrol et. Bir yerlerde hata yapıyorsun.

sayaç değerlerini günlük alıp reaktif ve kap. değerlerinin ne tarafa gittiğine baktınızmı.....bazen kılimalar kapasitif etki gösterir.sistemi kompanze eder...eğer sistemi karşılıyorsa röle işlem yapmayabilir......

arkadaşlar sorun çözüldü gibi röle akım uçları s2 leri köprüleyip girmiştim şimdi s1 ve s2 tektek girdim düzeldi.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri