R404a basınç değerleri kaç olmalı

akin777

Üye
Merhaba,
r404a gazı ile çalışan bir soğutma sistemi yaptım. Fakat ne kadar gaz basmam gerektiğini bilmiyorum. Kendim tasarladığım için etiket bilgisi yok tabi. Şu anda sistem istediğim gibi çalışıyor ama kompresör ısınıyor. Yarım saat çalıştıktan sonra tepesi el değmeyecek kadar sıcak oldu. Sanırım gaz miktarında sıkıntı var. Hava sıcaklığı 16 derece iken emiş hattını 1.5 bar, basma hattını 16 bar okuyorum.
Bu değerler hatalı mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ekte .pdf dosyasından hangi ısıda (Fahrenayt F ve C Selsius, Santigrad) ne kadar basınçla (gaz "vapour"ve sıvı "liquid" halde) gazın psi cinsinden basınç değerlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca alttaki linkten "psi" değerini "bar"a çevirebilirsiniz.
https://www.unitconverters.net/pressure/bar-to-psi.htm

Ekli dosyalar

• r404a-pt-chart-pdf.pdf
    72.5 KB · Görüntüleme: 16
Merhaba,
r404a gazı ile çalışan bir soğutma sistemi yaptım. Fakat ne kadar gaz basmam gerektiğini bilmiyorum. Kendim tasarladığım için etiket bilgisi yok tabi. Şu anda sistem istediğim gibi çalışıyor ama kompresör ısınıyor. Yarım saat çalıştıktan sonra tepesi el değmeyecek kadar sıcak oldu. Sanırım gaz miktarında sıkıntı var. Hava sıcaklığı 16 derece iken emiş hattını 1.5 bar, basma hattını 16 bar okuyorum.
Bu değerler hatalı mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem dizayn değerlerinin nedir yani kaç °C de çalışmak yada neyi nasıl soğutmak istiyorsunuz? Cihaz ve soguttugunuz ne ise biraz anlatirmisiniz?

Verileriniz soruyu cevaplamak için yeterli değil. Kondenseriniz hava soğutmalı mi su soğutmalı mi? Genleşme valfiniz kılcal mi termostatik mi? V.s. v.s. bilelim ki ona göre yorum yapalım.

Resim eklerseniz daha iyi olur.

Sistem dizayn değerlerinin nedir yani kaç °C de çalışmak yada neyi nasıl soğutmak istiyorsunuz? Cihaz ve soguttugunuz ne ise biraz anlatirmisiniz?

Verileriniz soruyu cevaplamak için yeterli değil. Kondenseriniz hava soğutmalı mi su soğutmalı mi? Genleşme valfiniz kılcal mi termostatik mi? V.s. v.s. bilelim ki ona göre yorum yapalım.

Resim eklerseniz daha iyi olur.
Bir hortumdan soğuk hava çıkmasını istiyorum. Yaptığım denemede -15 derece hava çıkarmayı başardım. Manyetik ölçümler yapılan bir kabini soğutmam gerekiyor. İçeriye elktrikli herhangi bir şey sokamıyorum çünkü hassas manyetik ölçümler etkileniyor. Sadece hortumla soğuk hava gönderebilirim. Kompresörün ısınması dışında başardım sayılır. Kompresörü ayrı bir fan ile soğutmak iyi bir fikir mi? Üst kısmı 70 derece oldu çalışırken. Resim hafta içi ekleyeceğim. Bu arada kondanser hava soğutmalı, genleşme valfi termostatik.

Bu söylediklerinize göre gazınız eksik gorunuyor.

Ayrıca not düşeyim kullandığınız gaz karışım gaz. Bu gazı sarj ederken mutlaka likit formda sarj etmelisiniz. Tüpü sarj ederken ters cevirmelisiniz. Gaz fazinda sarj ederseniz karışım oranını bozmuş olursunuz. Bu ne demek sarj ettiğiniz gaz r404a olmaz ilk buharlaşan gaz hangisi ise onunla sarj etmiş olursunuz. İkinci durum tüp içindeki derisimde bozulduğu için tupteki gazda bozulmuş olur.

Şarj ederken dediğiniz gibi yapıyorum. Ama diyelimki fazla gaz bastım ve bir kısmını boşaltmam gerekiyor. O zaman ne yapabilirim? Yüksek basınçlı bölgedenmi yoksa emiş hattındanmı tahliye daha doğru olur?

Şarj ederken dediğiniz gibi yapıyorum. Ama diyelimki fazla gaz bastım ve bir kısmını boşaltmam gerekiyor. O zaman ne yapabilirim? Yüksek basınçlı bölgedenmi yoksa emiş hattındanmı tahliye daha doğru olur?

En doğru tahliye yöntemi kondenser çıkışı genleşme valfi öncesinden boşaltmak gerekir.

Hermetik kompresorler kendilerini evaporatorden dönen dönüş gazı ile soguturlar. Fan ile soğutmak isteseniz de malesef çok başarılı olamayacaksınız.

Ilk sorunuzda ne kadar gaz basmam gerektigini bilmiyorum demistiniz ya bu sorunun cevabi superheat degerine gore gaz basmankz gerekir. Evaporator ve kompresor kapasitesini nasıl hesapladiniz bilmiyorum ancak birbiri için uyumlu ise siz bu cihaza superheat ölçerek gaz vermelisiniz. Superheat değeri 7 - 12°C arasında olursa dönüş gazı kompresorunuzu sogutacaktir. Kompresorunuz rahat çalışacaktır.

Bahsettiğiniz cihaza benzer bir cihaz tamir etmiştim daha önce. Cihaz tıbbi bir xihazdi. Lazer ile cilde uygulanan ışın cilde temas ettiği noktada soğutmak için kullanılıyordu. Cihazin evaporatoru buyuk seçilmiş idi. Kullanım öncesi cihaz 7 - 10 dakika boşta çalışıyor gerekli sıcaklığa iniyor sonra fan çalışarak sogutma görevini yerine getiriyordu.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim bilgiler için. Kompresörün yeterli soğuması için emişden giren gazın kaç derece aralığında olması gerekiyor? Sanırım kompresörün içindeki yağın çok fazla soğumaması gerekiyor. Bu yüzden soruyorum.

Bu soruyu şu sicaklik demek doğru olmaz.

Asıl önemli olan evaporatorun yeteri kadar likitle dolu olup dönüş hattından kompresore likit fazinda gaz gelmemesidir. Kompresore likit fazinda akışkan gelmesi en büyük sorunlardan biridir.

Bu nedenle bir önceki mesajımda sarj işleminin superheat değerine göre yapılması gerektiğine değişmiştim.

Gaz fazinda gelen akışkan duruma göre 3-4 °C den 15 °C gibi değerlerde olabilir. Daha fazla sıcaklıkta gelmesi şarjın eksik olduğuna işarettir. Kızgın buhar fazinda gaz geliyor demektir buda kompresor sogumuyor demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri