Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretmek

sayın şef
sizi çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim.

gerçekten resimleri görünce şok oldum işte budur çalışma

kağıt üzerinden değilde yaparak uygulayarak.

bunu istanbul gibi yerde yapmak için ilk etapta belediye , kaymakamla uğraşmak izin almak

bile zor.

bende memleketimde olsam sizin gibi uygulayarak yapardım.

bir şey soracaktım

resimde gördüğüm kadarıyla trübün güzel olmuş ama bunu hafifletsen

daha randuman olur gibi geliyor bana mümkün olduğunca hafif metallar ile yaparsan

kanatları plastik malzemelerle pleksiglas gibi veya uçakların kanatlarında kullanılan mazemerle yaparsan ufak bir rüzgarda döner gibi geliyor .

gövdesini direk mi motora bağladın yoksa kayış dişli gibi malsemeler kullandın.

merak ettim.

size akıl vermek haddime değil ama bir fikir vereyim dedim.

sizi tekrar kutluyorum başarınızın devamı dileklerimle

ayrıca bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın sos arkadaşım !
Çok teşekkür ediyorum.

Yaptığım kanatların bir tanesinin ağırlığı 530 gr. geliyor. İçte sunta ve suntaları birbirine bağlayan ince ahşap çıtalar ve dışında da branda bezi gerili. Gayet hafif, resimde ağır malzeme gibi görülüyor.

Resimlerde görünmüyor ama dişlilerle yaptığım 1 / 8 oranında redüktör var. Kısmet olursa yarın yakından resmini çekip, siteye koyarım.

İzin işine gelince öyle ruhsat filan almadım henüz. Bu işin prosedür nedir doğrusu onuda bilmiyorum.

sen ceza yememek için önce her ne olursa olsun bildir.

devletin ne yapacağı belli olmaz .

sen bir dilekce yaz belediyeye

mahallemize enerji üretmek için katkıda bulunmak istiyorum.

onun için yapmış olduğum rüzgar trübününe çalışmalarıma müsade etmenizi

gerğinin yapılmasını rica ediyorum.

hatta bunuda yaz

bu konuda devlet bile desteklediğinden yapılan çalışmalarım için maddi manevi desteğinizi
istiyorum .

diye yazarsan ve gerçekten çalıştırırsan her türlü desteği alabilirsin

az çok bilmen gerekiyor her türlü bir binaya veya arsaya yapılan işlerden belediyeden

izin alman gerekiyor.

sizin orası nedir bilmiyorum ama binalara baktığımda büyük bir yere benziyor

köy ise fazla bakmıyorlar bu gibi inşaat lara yinede izin almanda fayda görüyorum.

eğer seni sıkıştıracak olurlarsa yıkmak için devletin bu gibi şeylere destek verdiğini hatırlat onlara.

şimdi deneme aşamasıda dersin daha sonra bu büyütülecek dersin bütün mahalle bundan faydalanacak dersin

güzel çalışmalarda bulunmuşsunuz tebrik ederim bende yenilenebilir enerjiyle elektrik üretilmesiyle ilgilenmekteyim.Umarım benimde yardımlarım dokunur.
Rüzgarın lineer olmaması ve süreklilik arzetmemesinden dolayı sıkıntılar olmakta.Pervanenın bağlantı noktasının sabıt olmaması gerekıyor aksı takdırde sürtünmeye sebep oluyor.Bir kaç ürün araştırdım bu konuda saniyede 20 kes sorgulama yaparak rüzgarın hangı acıyla ve nereden geldıgı konsuunda modernlesmıs cihazlar var.Bu sorgulama mekanik anlamdamı elektronik anlamdamı bilgim yok.Bunuda yapabılırsek emınım verımde artış yaşanacaktır.

şu anda şarzlı matkapı inceliyorum (black&decker marka) 6 dişli ile

o kadar rahat dönderiyorki üstelik incecik mil buna bakarak pervane kısmını

ve motoru çevirecek istediğin hıza ulaşılıyor tbi bu küçük bir alet bunu büyüttüğümüzü

düşünecek olursak ufak rüzgarda döner gibi geliyor

sannedersem ilk önce bu mekanik kısım önemli birde bu pervane arkadaşın yaptığı gibi değilde ( dikey)

yatak yaparsak olur gibi gerçi denemekte fayda var .

arkadaşlar bizim gibi bu işle küçük çaplarda uğraşacak kimseler için en iyi pevane modeli benim adını rüzgar gülü olarak bildiğim(adı farklı olarbilir) modeldir bence. manisa akhisar arası gidip gelenlerin dikkatini çekecektir. akhisardaki kullanım amacı ise çok ilginç tulumbanın pistonunu hareket ettirerek su çekiyor :D genelde tarlara kurulu. asıl deyinmek istediğim konu pervane klasik vantilatör pervanesine benziyor ve pervane ekseni gelen rüzgara paralel pervanenin kendisi dik duruyor. kuyruğunda ki "v" biçimli levha sayesinde rüzgarın estiği heryöne sonsuz turlu olarak dönebiliyor. yani rüzgar olduktan sonra bu enerjiyi kullanıyor geldiği yön farketmiyor. aramızda akhisarlı olon bir arkadaş varsa ve bu rüzgar güllerini fotoğraflayıp bize gönderebilirse eminim fikir açısından arkadaşlarımıza çok faydası olacaktır. bence bu basit yöntemlede aktarma organlarının hamallığı büyük ölcüde azalmış olur. fikrimce alternatör rüzgar gülünün eksenine direkt mile takılabilir. hatta şimdi aklıma geldi çok önceleri spil dağı (manisa dağı) zirvesine yakın gözetleme kulesinin yakınında böylebir rüzgar jenaratörü vardı yanılmıyorsam 600 wattı uzun zamandır gitmediğim içinde hala duruyormudur bilmiyorum. rüzgar gülü üç-beş saniyede bir yön değiştirip rüzgarı karşısına alıyordu....

ayrıca şef ustamın pervanesindede rüzgar yönünün fark etmediğini görüyorum... fakat enerjiyi pervanenin 180 derecelik bir bölümü üretmeye çalışırken diğer 180 derecelik kısmı önceki kısımdan azda olsa fren etkisi yapacaktır. buda enerji kaybına sebep olacaktır. bence en büyük dez avantajı budur... ama en büyük avantajı ise asıl sistemin yerde olmasıdır... bahsettiğim rüzgar gülündede bu yapılabilir ancak mil momenti rüzgar gülünü çevirmeye çalışacağı için kuyruk açısıyla oynanmalı (helikopterlerde rotorun etkisine benzer, helikopterlerde buna karşın kuyruk pervanesi vardır) fakat kuyruk açısıyla oynansada rüzgar gülü genede rüzgarı tam karşıdan alamayıp enerji kaybına sebep olacaktır. bence hala en iyi yöntem alternatörün rüzgar gülüne takılması ve enerjinin fırçalarla yere indirilmesi....

uğraşan arkadaşlara şimdiden kolay gelsin başarılar.

Arkadaşlar
Yaptığım rüzgar türbininin videosu aşağıdadır.

şef hocamın videosunu izleyen arkadaşlar.... üstteki yazımda "rüzgar gülü" diye bahsettiğim şef hocamın resimlerinde bulunmayan videosunda alta görünen ikinci (küçük) pervanedir... çok daha küçük rüzgarlarda diğerine göre enerjiden daha fazla verim aldıını görebilirsiniz... yalnız şef hocamın rüzgar gülü salınım yaptığı için eylemsizlikten ötürü pervanenin devir hızı düşmektedir...

şef hocam başarılarınızın devamını diliyorum....

Böylesi bir emeğe,şapka çıkarılır.Bu tip bir uygulama için,kimseden müsaade almak zorunluluğu bulun-
duğunu sanmıyorum.Binadan biraz uzak olsa,daha verimli olurmuydu aceba diye düşünüyorum.Başa-
rılarınızın devamını diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri