Rölemi alıyım yoksa iptal edip direkt mi bağlayım ?

k.a.rolesi başka nasıl açar?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım tesisatı değiştir kurtul demek ne kadar kolay. k.a.rolesinin atması için toprağa 30 ma lik bi akış olması gerekiyor. komşunun prizinde toprak yoksa veya topraklama yeterli değilse komşudan uzatma kablolarında topraklama yoksa kaçak akım rolesi atmaz. hemen ön yargılı davranmayalım. sadece çamaşır makinası çalışırken role atıyorsa makinada problem var gövdeye 30 ma kaçak var anlamına gelir.slm
kaçak akım rölesine toprak bağlanmaz hatta kaçak akım rölesinin toprakla çok bir alakası bile yok denebilir sadece kaçak akım rölen bozulursa toprak devreye girer seni o korur yani topraklama tabiki gerekli ama kaçak akım rölesiyle bir alakası yoktur. kaçak akım rölesinin çalışma mantığıyla ilgili bir örnek vermek gerekirsek kirşofun akımlar kanunu hatırlamak gerekir gelen akımın giden akıma oranı sıfırdır röleye faz ve nötr bağlanır röleden 5A gidiyorsa 5A nötrden gelmelidir 0,30mA fark oluşursa atmaz fakat 0,31 mA ve fazlasında atar bunun nedeni vucudumuzun 0,30mA e kadar direnç göstermesidir.Birde 300mA olanları var onlarda genellikle büyük işletmelerde yangın koruma amaçlı kullanılır üzerlerinde yazılı olan amper değerleri ise kontak yapılarından kaynaklanır yani akım taşıma kapasitelerine göre değişir 10A 16A 25A gibi monofaze ve trifaze olanları vardır.
Şimdi bir örnek daha verecem rölenin çalışma mantığıyla ilgili diyelim çamaşır makinemiz çalışırken 1A çekiyor eger bir sebeple oluşan bir kısa devreden dolayı 0,31mA i gövdeye akıyor röle hemen korumaya alıp devreyi açacaktır yani topraklama olsun olmasın açacaktır.

kaçak akım rölesine toprak bağlanmaz hatta kaçak akım rölesinin toprakla çok bir alakası bile yok denebilir sadece kaçak akım rölen bozulursa toprak devreye girer seni o korur yani topraklama tabiki gerekli ama kaçak akım rölesiyle bir alakası yoktur. kaçak akım rölesinin çalışma mantığıyla ilgili bir örnek vermek gerekirsek kirşofun akımlar kanunu hatırlamak gerekir gelen akımın giden akıma oranı sıfırdır röleye faz ve nötr bağlanır röleden 5A gidiyorsa 5A nötrden gelmelidir 0,30mA fark oluşursa atmaz fakat 0,31 mA ve fazlasında atar bunun nedeni vucudumuzun 0,30mA e kadar direnç göstermesidir.Birde 300mA olanları var onlarda genellikle büyük işletmelerde yangın koruma amaçlı kullanılır üzerlerinde yazılı olan amper değerleri ise kontak yapılarından kaynaklanır yani akım taşıma kapasitelerine göre değişir 10A 16A 25A gibi monofaze ve trifaze olanları vardır.
Şimdi bir örnek daha verecem rölenin çalışma mantığıyla ilgili diyelim çamaşır makinemiz çalışırken 1A çekiyor eger bir sebeple oluşan bir kısa devreden dolayı 0,31mA i gövdeye akıyor röle hemen korumaya alıp devreyi açacaktır yani topraklama olsun olmasın açacaktır.
kaçak akım rolesine toprak bağlanır diye kimse bir şey söylemedi zaten. tesisatında topraklama yoksa k.a.rolesi hiç bir işe yaramaz.rolenin açması için toprağa akış olması gerekir.

kaçak akım rolesine toprak bağlanır diye kimse bir şey söylemedi zaten. tesisatında topraklama yoksa k.a.rolesi hiç bir işe yaramaz.rolenin açması için toprağa akış olması gerekir.

Arkadaşım topraklama sadece binanın girişine bağlanan ve sarı yeşil kablo ile blirtilen hat değildir benim anlatmak istediğim bu idi tabiki bir akış olmalıki kaçak akım rölen çalışssın bu akış illaki topraklama hattından olması gerekmiyor bizim vucudumuzdan yada herhangi bir buattaki arızadan da olabilir benim anlatmak istediğim binanın topraklama hattının kaçak akım rölesinin çalışması için illaki gerekmediği dir. Ve ben tabikide demiyorumki evlere toprak hattı çekilmesin çakilecek ve çok da sağlam olmalı ben sadece kaçak akım rölesinin çalışması için toprak tesisatına gerek yok yani toprak hattın bozuk olsada rölen çalışır fakat tehlikeli bir durumdur sonuçta röle kul yapımı bozuk olabilir.

mokoki arkadaşım doğru söylüyorsun her cihazın üzerinde toprak varmı yokmu sorusunu soracağımıza iyi bi topraklama ve iyi bir k.ar ile bu işi yapalım. işimizi şansa bırakmayalım. değilmi selam.

mokoki arkadaşım doğru söylüyorsun her cihazın üzerinde toprak varmı yokmu sorusunu soracağımıza iyi bi topraklama ve iyi bir k.ar ile bu işi yapalım. işimizi şansa bırakmayalım. değilmi selam.

Tabikide neyse arkadaşımızın sorunu daha çözülmedi zannedersem ya bu röleler aslında o kadar akıllıki bir türlü kandıramıyorsunuz ama iyide oluyor tesisatçılara daha kaliteli ve bilinçli iş yapma zorunluluğu getiriyor bu da kaliteyi doğuruyor

kimi arkadaşlarımızda arızayı çözmek yerine roleyi iptal edip sigortayla değiştiriyorlar. arıza çözüldü diyorlar oysaki dahada büyümesine zemin hazırlıyorlar.selam.

Arkadaşlar bir önceki mesajıma yanlış yazdım sanırım. Herhangi bir sigorta falan atmıyor. Röle atıyor. Ben röleyi iptal ettim direkt bağladım bu seferde binanın ana rölesi atıyor. İşin ilginç tarafı priz ikili olduğu için diğer prizde derin dondurucu takılı ve halen çalışıyor. Uzatıcı ile başka prize taktığımız zamanda aynı sorun var. Çamaşır makinasının prizini takdığımız zaman bazen hemen bazende 10 dk sonra röle atıyor. Geçen gün üst kat komşumuza uzatıcı ile taktım saatlerce makina sorunsuz çalıştı.

5 yıldır sorun çıkarmayan tesisat nolduda 1 aydır sorun çıkartıyor anlamadım. Yani herhangi bir yere müdahale falan etmedik ki bir yeri bozuldu şase yapıyor desek. Usta çağırdım o da baktı baktı en iyisi tüm tesisatı yenilemek dedi ve gitti. Biliyorum böyle yazarak bir sorun çözülmez ama belki benim aklıma gelmeyen sizin aklınaza gelen bir sıkıntıdan dolayı böyle yapıyordur.

Arkadaşım okadar çok alternatif varki mümkün olan öncelikle hepsini dene
1.evdeki bütün prizlerde makinayı dene sonucu gör
2.evdeki kullandığın uzatmayla komşundaki kullandığın uzatma aynı mı
3.komşunun kaçak akım rölesi sağlammı üzerindeki test düğmesine bastığında atıyormu
4.sendeki kaçak akım rölesi ilk yazdığın cümleden anladığım kadarıyla toprak la beraber 4 kablo giriyor demiştin üçfazlı bundan emin ol anlamıyorsan üzerindeki etiketinde yazanları burda paylaş
5.çamaşır makinasının bağlı olduğu prize derin dondurucuyu tak sorun gene aynımı
6.Binanın girişindeki föle atıyor demişsin onun bilgilerinide burada paylaş
7.en son senin yeni aldığın kaçak akım rölesini komşunun kaçak akım rölesiyle değiştir sonuca bak
bunlar daha çoğaltılabilir ama bana en mantıklı gelen çamaşır makinasının ve komşunun evindeki rölenin sorunlu olduğu yani hemen tesisatı değiştirtme yoluna gitme bence yada tesisatı yenileyecek ustayla anlaş tesisatı değiştirdiğinizde sorunum düzelmezsse ne olacak diye ve sakın olaki kaçak akım rölesini iptal ederiz o zaman olur laflarına kanmayın vede asla o röleyi iptal ettirmeyin canınız daha değerli o rölenin bir diğer adı hayat kurtarma rölesidir cevaplarınızı yada sorunun çözümüyle ilgili yazılarınızı merakla bekliyorum

Arkadaşım okadar çok alternatif varki mümkün olan öncelikle hepsini dene
3.komşunun kaçak akım rölesi sağlammı üzerindeki test düğmesine bastığında atıyormu
4.sendeki kaçak akım rölesi ilk yazdığın cümleden anladığım kadarıyla toprak la beraber 4 kablo giriyor demiştin üçfazlı bundan emin ol anlamıyorsan üzerindeki etiketinde yazanları burda paylaş
5.çamaşır makinasının bağlı olduğu prize derin dondurucuyu tak sorun gene aynımı
6.Binanın girişindeki föle atıyor demişsin onun bilgilerinide burada paylaş
7.en son senin yeni aldığın kaçak akım rölesini komşunun kaçak akım rölesiyle değiştir sonuca bak
bunlar daha çoğaltılabilir ama bana en mantıklı gelen çamaşır makinasının ve komşunun evindeki rölenin sorunlu olduğu yani hemen tesisatı değiştirtme yoluna gitme bence yada tesisatı yenileyecek ustayla anlaş tesisatı değiştirdiğinizde sorunum düzelmezsse ne olacak diye ve sakın olaki kaçak akım rölesini iptal ederiz o zaman olur laflarına kanmayın vede asla o röleyi iptal ettirmeyin canınız daha değerli o rölenin bir diğer adı hayat kurtarma rölesidir cevaplarınızı yada sorunun çözümüyle ilgili yazılarınızı merakla bekliyorum

Üstadım öncelikle cevap veren yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Şu an işyerimdeyim ve bayram dolayısıyla yola çıkacağım için röle bilgileri dışında diğerlerine cevap veriyim. Ayrıca geçenki bahsettiğim usta işlerim yoğun diye henüz arıza için gelmedi. Telefonla biraz durumu anlattığım için gelmemiş olabilir. Cevaplara gelince

Şu an siemensin rölesi takılı durumda. Uzatma 30 mt lik olduğu için hemen hemen evdeki bütün prizlerle denedim. Uzatma ile prize taktığımda bazen sorunsuz çalışıyor. Tekrar kullanmak için aynı uzatma ile aynı prize taktığımızda bazen makine çalıştıktan 10 dk sonra bazense hemen atıyor. Özetleyecek olursak, makine aynı, uzatıcı aynı priz aynı ama sonuçlar farklı. Stabil bir durumu yok

Belki saçma ve komik gelecek ama yaklaşık bir haftadır aynı uzatıcı ile 7-8 kere sorunsuz olarak makinayı kullanıyoruz. Kendi prizine takınca yada farklı uzatıcı kullanınca röle atıyor.
Evet aynı uzatıcı. 30 metrelik hazır makaralı uzatıcı
3.komşunun kaçak akım rölesi sağlam mı ? üzerindeki test düğmesine bastığında atıyor mu ?
Müteahhit taktırdığı için orada da bizim eski K.A.R. aynısından var. Markasını hatırlamıyorum ama 25 lik. Test düğmesi çalışıyor.
4.sendeki kaçak akım rölesi ilk yazdığın cümleden anladığım kadarıyla toprak la beraber 4 kablo giriyor demiştin üçfazlı bundan emin ol anlamıyorsan üzerindeki etiketinde yazanları burda payla
Evet toprakla beraber 4 kablo var. 4 giriş 4 çıkış. Eskisi markasız 25 lik bir röleydi. Sizlerden gelen uyarı ve öneri üzerine Siemensin 30 luk rölesini aldım ve ben taktım.
Yaklaşık bir yıl önce derin dondurucu alınca tek prizi ikiliye çevirdim. Bir yıldır ve çamaşır makinası ve derin dondurucu aynı prizde sorunsuz çalışıyordu. Taaa ki bir ay öncesine kadar. Bir aydır çamaşır makinesini aynı prizde kullanamıyoruz. Ama derin dondurucu halen takılı sorunsuz çalışıyor.
6.Binanın girişindeki röle atıyor demişsin onun bilgilerini de burada paylaş
Binada 300 ma lık üzerinde FLASH yazan bir K.A.R. si var.
Anca bayramdan sonra değiştirebilirim. Bayram arefesinde kimseyi rahatsız etmeyim.

Son olarak şunu yazıyım. Konu ile ilgili olup olmadığını bilmediğim için yazmamıştım. Ama röle ile o kadar çok uğraşınca belki ilgisi olabilir diye paylaşmak istiyorum. Yaklaşık bir ay önce bizim dairenin bazı prizlerine elektirik gelmemeye başladı. Lambalarda sorun yoktu ama prizlerin bazıları birden bir çalışmamaya başladı. Usta çağırdığımızda rölenin kablolarından birinde elektrik geçmediği için arızalı diye müteahhidin taktığı röleyi çıkartıp çin malı ikinci bir 25 lik bir röle takmıştı. O gün usta bütün prizlerde elektik olup olmadığını kontrol etti hatta çamaşır makinasını 1-2 dk çalıştırdı. Bizde sorun çözüldü diye ustayı gönderdik. Fakat usta gittikten sonra makinaya normal çamaşır attığımızda yaklaşık 10 dk çalıştı ve röle atmaya başladı. Yani sorun o günden beri devam ediyor.

Eminim şimdi üç kuruş paradan kaçıyor usta getir yapsın diye düşünenler vardır. 3-4 tane usta geldi ama gelen ustalarda bizim prizler gibi stabil değildi. Hepsi farklı şeyler söyledi. Neyse…Cevap yazan yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler. Herkese iyi bayramlar…

Daha öncede dediğim gibi tesisatında (linye veya sorti)biyerlerde kablo erimiştir ısınınca kısa devreye yol açıyor k.a.r sini attırıyor.Bütün pirizlerde denediysen eğerki aynı sonucu veriyorsa sigorta kutusu ve elektrik sayacı arasındaki tesisat üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri