Röle sorunu

Ölçü aleti bulamazmısınız?

Röle kartının çıkışlarını ölçmeniz gerekiyor.

-------------------------------------------------------------------------------------

Bu işi manual düşünelim.

Usb uzatma kablosu aldınız. Bunu kestiniz sonra kırmızı hariç kalan kabloları birleştirdiniz. İki kırmızı kabloyu röle kartına girdiniz.

Doğru anladıysam düzeneği kurun ve fanın besleme kablosuna gücü verin. Bu iki kırmızı kabloyu ( röle kartına girdiğiniz ) kısa bir atlama kablosu ile kısa devre edin. Fanınız çalışıyor mu buradan yazın.

Yani ölçü aleti alıp rolemi kontrol etmek yerine yeni röle alırım eğer şimdiki sorunluysa diye düşünüyorum.
Evet manual düşünelim dedikten sonra yazdığınız ilk paragraftaki gibi yaptım tam olarak.
Kısa devreyi nasıl yapacağımı pek anlamadım bir de onu fanım çalışıyor mu diye kontrol etmek için söylediyseniz eğer fanım çalışıyor kendi usb sini bilgisayara taktiğim zaman.

Yani ölçü aleti alıp rolemi kontrol etmek yerine yeni röle alırım eğer şimdiki sorunluysa diye düşünüyorum.
Evet manual düşünelim dedikten sonra yazdığınız ilk paragraftaki gibi yaptım tam olarak.
Kısa devreyi nasıl yapacağımı pek anlamadım bir de onu fanım çalışıyor mu diye kontrol etmek için söylediyseniz eğer fanım çalışıyor kendi usb sini bilgisayara taktiğim zaman.

Kestiğiniz kablo sağlam mı onu test etmek için söyledim.

Kendi kablosunu değilde keserek yaptığınız kabloyu ilk başta pc ile değilde bir telefon şarj aletine bağlayın. Ayırıp röleye girdiğiniz iki kırmızı kabloyu kısa bir kablo ile kısa devre edin. Yada uçları söküp kabloları dışarda birleştirin.

Fanınız çalışıyor mu?

Not : Bu gibi testleri yaparken usb güç kaynağı olarak bilgisayarınızı kullanmayın. Kısa devre anında anakartınız arızalanabilir. Tavsiye.

Kolay gelsin.

Kestiğiniz kablo sağlam mı onu test etmek için söyledim.

Kendi kablosunu değilde keserek yaptığınız kabloyu ilk başta pc ile değilde bir telefon şarj aletine bağlayın. Ayırıp röleye girdiğiniz iki kırmızı kabloyu kısa bir kablo ile kısa devre edin. Yada uçları söküp kabloları dışarda birleştirin.

Fanınız çalışıyor mu?

Not : Bu gibi testleri yaparken usb güç kaynağı olarak bilgisayarınızı kullanmayın. Kısa devre anında anakartınız arızalanabilir. Tavsiye.

Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim tavsiyeniz ve yardımınız için öncelikle ne kadar teşekkür etsem az.
Kısa kablonun iki ucunu kırmızı kablolara mi bağlayacağım yani?
Bir de ben o 2 kırmızı kabloyu birbirine degdirince fanım çalışıyor zaten ama role araciligiyla çalışmıyor. Ama yine de kablomda sorun olabilir mi diyorsunuz?

Kırmızı kabloları birbirine değdirince çalışıyorsa sorun yok.

Şu an anlatılanlardan röle kartınız arızalı görünüyor. ( Bu rölede olabilir üzerindeki diğer yarıiletken elemanlarda )

Röle kartının iki kanalınıda denediniz mi ? Denemediyseniz diğer kanalı dener miisniz test için. Muhtemelen ikinci kanal röleniz sağlam olmalı. Onu başka amaçlı kullanmıyorsanız deneyip sonucu görmekte fayda var.

Kırmızı kabloları birbirine değdirince çalışıyorsa sorun yok.

Şu an anlatılanlardan röle kartınız arızalı görünüyor. ( Bu rölede olabilir üzerindeki diğer yarıiletken elemanlarda )

Röle kartının iki kanalınıda denediniz mi ? Denemediyseniz diğer kanalı dener miisniz test için. Muhtemelen ikinci kanal röleniz sağlam olmalı. Onu başka amaçlı kullanmıyorsanız deneyip sonucu görmekte fayda var.
Anladım o zaman kablom sağlam yani çok teşekkür ederim. Rolemin ikinci kanalını da denedim ancak o da çalışmıyor. O zaman röle kartımı yenilersem sorunum çözülecek

Roleyi besleyen güç kaynağı akımı yetmiyor olabilir mi? Daha güçlüsüyle deneme yaptınız mı?

Yaptığınız devreyi net görmüyorum ama resimlerin birinde atlama kabloları ve projeboard kullandığınızı görüyorum.

Hazır satılan atlama kabloları çok sağlıklı olmuyor. Bazen geçirmemezlik yapabiliyor. Mümkünse devreyi yeni kablolarla yada en azından söküp tekrar kurarsanız belki temassızlık durumu vardır diye düşünüyorum.

Çünkü aynı anda iki rölenin bozulma ihtimali çok düşük.

Ayrıca ikili röle kartında gnd ve VCC besleme girişi mevcut. Buraya güç kaynağınızdan 5 volt gelmiyor ise led ışıkları yanıp röleleriniz çekmez. Bence bağlantılarınızı kontrol edin. Bir temassızlık mevcut gibi.

2li-5v-role-karti.jpg

Roleyi besleyen güç kaynağı akımı yetmiyor olabilir mi? Daha güçlüsüyle deneme yaptınız mı?
Hayır yapmadım ama rölem 5volt gücü de arduinonun 5 volt kısmından veriyorum. Ve devrem bir kere çalışmıştı sonradan çalışmamaya başladı

Yaptığınız devreyi net görmüyorum ama resimlerin birinde atlama kabloları ve projeboard kullandığınızı görüyorum.

Hazır satılan atlama kabloları çok sağlıklı olmuyor. Bazen geçirmemezlik yapabiliyor. Mümkünse devreyi yeni kablolarla yada en azından söküp tekrar kurarsanız belki temassızlık durumu vardır diye düşünüyorum.

Çünkü aynı anda iki rölenin bozulma ihtimali çok düşük.

Ayrıca ikili röle kartında GND ve VCC besleme girişi mevcut. Buraya güç kaynağınızdan 5 volt gelmiyor ise led ışıkları yanıp röleleriniz çekmez. Bence bağlantılarınızı kontrol edin. Bir temassızlık mevcut gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 69383
Evet anladım onları da kontrol edeyim en iyisi. Ben devrenin sensorlu ledli kısmı çalışıp röle de çalışıyor gibi durup sadece vantilatör calismayinca temassizlik sadece rolede ya da kestigim usb kablodadir diye düşündüm ama devrede de olabilir diyorsunuz
Devrenizin tam resmini eklermisiniz komple görelim.
Buyrun

Ekli dosyalar

• IMG-20201212-WA0010.jpg
    IMG-20201212-WA0010.jpg
    122.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20201212-WA0009.jpg
    IMG-20201212-WA0009.jpg
    143 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG-20201212-WA0008.jpg
    IMG-20201212-WA0008.jpg
    147.1 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_2020-12-12-21-32-55-658_com.miui.gallery.jpg