Blynk ile ESP 8266'ya bağlanma sorunu

asvgnr

Üye
Merhaba. Ekte fotoğrafını gönderdiğim bir modülüm var. Modüle 2 adet röle bağlı ve kapılara kumanda ediyor.
Blynk eski versiyonda yazılan uygulama artık çalışmıyor.
Blynk IoT'de yeni uygulama yazdım. Daha doğrusu yazmaya çalıştım. Android telefon ile PC arasında sorun yok. Butonlar paralel çalışıyor.
Fakat Blynk'e modülü eklemeye çalıştığımda bir türlü bulamıyor. Ağa bağlı cihaz yok diyor.
Oysa modemden baktığımda cihaz ağa "ESP 8266 MASTER" adıyla bağlı görünüyor.
Modüle yeni yazılım atmadan (çünkü bunun için gerekli donanıma sahip değilim) Blynk'in onu görmesini sağlamanın bir yolu var mı?
Veya işimi görecek, Blynk benzeri başka uygulamalarla bu sorunu aşabilir miyim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
İlgili modül

Ekli dosyalar

• IMG_20230217_160022.jpg
    IMG_20230217_160022.jpg
    304.2 KB · Görüntüleme: 8
Sanırım çok absürt bir konu açtım. Yardımcı olabilecek kimse yok mudur acaba?

Cevabınız için teşekkür ederim. Buraya yazmadan önce tam da bu iki konuyu ayrıntılı okumuştum. Hatta o kadar ayrıntılı ve sabırlı cevaplar vermenizi takdir etmiştim.
Fakat sorun şurada: ESP 01 halihazırda 2 adet roleyi kontrol etmek, ayrıca xxxx adlı kablosuz ağa bağlanmak üzere programlanmış. Bağlı fakat Blynk görmediği için kumanda edemiyorum.
Sanırım 8266'yı yeniden programlamak Tan başka çare yok.

Modeme bağlı görünüyor demişsiniz fakat yine de baştan programlamakta fayda var. Önce acces pıint modda telefonla ya da bilgisayarla ESP'ye bağlanıp modemin ssid'sini ve şifresini girerek ESP'nin eeprom'una kaydetmelisiniz. Sonraki yeniden başlatmada bu bilgilerle station modda açılıp otomatik olarak modeme bağlanacak.

Modeme bağlı görünüyor demişsiniz fakat yine de baştan programlamakta fayda var. Önce acces pıint modda telefonla ya da bilgisayarla ESP'ye bağlanıp modemin ssid'sini ve şifresini girerek ESP'nin eeprom'una kaydetmelisiniz. Sonraki yeniden başlatmada bu bilgilerle station modda açılıp otomatik olarak modeme bağlanacak.
Evet, bunu yapmadan sorun çözülmeyecek.
Bu arada benzer sorunu yaşayacak kişilere kaynak olması açısından neden böyle olduğunu naçizane açıklamak isterim.
Gece, Blynk 'in tüm yardım sayfalarını teker teker okuyunca aslında sorunun yani telefonumda kurulu Blynk'in aynı ağa bağlı ESP-8266'yı görmesinin çok basit bir sebebi olduğunu farkettim.
Yukarıda bahsettiğiniz işlemler Blynk aracılığıyla yapıldığında, Blynk, 8266 cihazını sizin kullanıcı adınıza kayıt ediyor.
8266 hâlihazırda başka bir kullanıcı adına kayıtlı olduğu için benim uygulamam göremiyor.
Cihaza bağlanabilmem için iki seçeneğim var:
- 8266'yı resetleyip yukarıda anlatılan şekilde yeniden ağa bağlamak ve bu sayede kullanıcı adıma kayıt edilmesini sağlamak.
- Blynk'e, 8266'yı programlayan kullanıcı adı ile bağlanmak.
İkincisinin çözüm olabileceğinden de şüpheliyim. Çünkü eski versiyon kullanılmış.

Benim vardığım sonuçlar bunlar. Umarım yanlış bir bilgi içermiyordur.
Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri