Röle sorunu

Melisk

Üye
Merhaba arkadaşlar, Arduino ile ve röle kullanarak (5Volt 2 kanallı bir röleye sahibim) bir vantilatör kontrol ediyorum. Ancak devrem bir hafta önce kadar çalışırken şimdi çalışmıyor. Röleye gidecek 2 kırmızı kabloyu dokundurunca vantilatör çalışıyor ancak röle aracılığıyla çalışmıyor. Rölem normal şekilde çalışıyor görünüyor (LED'leri açılıp kapanıyor) ancak yine de içinde vesaire herhangi bir sorun olabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Rölem bu fotoğraftakinden:

Ekli dosyalar

• IMG_20201211_171141.jpg
    IMG_20201211_171141.jpg
    224.8 KB · Görüntüleme: 40
Diğer roleyi kullan

Com - NC ile Com - NO uçlarını ölçü aleti ile kısa devre konumunda kontrol ediniz.

Röleyi çektirip bıraktırarak kısa devrenin konum değiştirdiğini görünüz.

Ölçü aleti temin etmeniz gerekiyor.

Anlatımınıza göre röle board üzerindeki ışık yanıp sönüyor ama röle geçiş vermiyor. Röle arızalı görünüyor.

Com - NC ile Com - NO uçlarını ölçü aleti ile kısa devre konumunda kontrol ediniz.

Röleyi çektirip bıraktırarak kısa devrenin konum değiştirdiğini görünüz.

Ölçü aleti temin etmeniz gerekiyor.

Anlatımınıza göre röle board üzerindeki ışık yanıp sönüyor ama röle geçiş vermiyor. Röle arızalı görünüyor.
Direkt yeni röle alsam sorunum çözülür mü sizce? Yoksa sorun kesip tekrar birleştirdiğim usb uzatma kablosunun içindeki ince kablolar olabilir mi? Ama sorun kabloda olsa kırmızı kabloları birbirine degdirince çalışmazdı diye düşünüyorum
Diğer roleyi kullan
Denedim onu
GND lerin tamamı birleşmeli.
Gnd ler derken neyi kastettiniz acaba ?Daha once güç ve sinyal uçlarını bu şekilde bagladigimda devrem çalışmıştı o yüzden sorunun o olduğunu düşünmüyorum

Usb kablosu arduino ile ilgili durum. Arduino programı attığınızda düzgün çalışıyor ise sorun yok.

Röle board üzerinde ışık var. Siz röle modüle sünyal gönderdiğinzde bu ışık yanıp sönüyor mu?

Usb kablosu arduino ile ilgili durum. Arduino programı attığınızda düzgün çalışıyor ise sorun yok.

Röle board üzerinde ışık var. Siz röle modüle sünyal gönderdiğinzde bu ışık yanıp sönüyor mu?
Size şöyle anlatayım ben bitirme projesi yapıyorum gaz sensorleri led ve buzzerdan olusan bir devrem var gaz algilandiginda otomatik çalışmasi gereken mini masaüstü fanım var. O fana uzatma kablosu alip onu kestim içinden 4 kablo çıktı kırmızı haric diğerlerini geri birlestirip kırmızıları roleye taktim. Kodlari arduinoya yukleyince rolem de çalışıyor görünüyor ledleri ve kendisi açılıp kapanıyor ancak vantilatorum çalışmıyor

Ölçü aleti bulamazmısınız?

Röle kartının çıkışlarını ölçmeniz gerekiyor.

-------------------------------------------------------------------------------------

Bu işi manual düşünelim.

Usb uzatma kablosu aldınız. Bunu kestiniz sonra kırmızı hariç kalan kabloları birleştirdiniz. İki kırmızı kabloyu röle kartına girdiniz.

Doğru anladıysam düzeneği kurun ve fanın besleme kablosuna gücü verin. Bu iki kırmızı kabloyu ( röle kartına girdiğiniz ) kısa bir atlama kablosu ile kısa devre edin. Fanınız çalışıyor mu buradan yazın.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri