Röle çıkışı ile 3 fazlı motor çalıştırma mümkün mü?

agca17

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde PLC var ve 3 fazlı motorum var motor 0.9 kV. Ben bu motoru plc kontrollü çalıştırmak istiyordum fakat elimde kontaktör yoktu benimde aklıma PLC'nin röle çıkışları geldi PLC klavuzuna baktığımda bu çıkışlar AC'de maksimum 250V 5A çekebiliyor. Aklıma 3 fazı ayrı ayrı 3 röle çıkışına bağlayıp aynı anda açıp kapamak geldi. 3 fazda fazlar arası 380V iken faz-notr 220V bu PLC bu motoru çalıştırabilir mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bunun yerine 100-150 TL arasında bir kontaktör alarak PLC'den verdiğin sinyal ile kontaktörü çektir. Uygun olan budur.

Uygun olanın bu olduğunu biliyorum konuyu merakınımın giderilmesi için açtım.
Bende merakını gidermek için söyleyeyim kardeşim. 3 ayrı röleden herhangi birinin kontaklarında sorun olması durumunda senin bağladığın motor 2 faza kalır ve bir süre sonrada yanar.

Bende merakını gidermek için söyleyeyim kardeşim. 3 ayrı röleden herhangi birinin kontaklarında sorun olması durumunda senin bağladığın motor 2 faza kalır ve bir süre sonrada yanar.
Cevabin icin teşekkür ederim peki 250V olayında Faz notr gerilimi olan 220V mu dikkate alacağız?

Senin sebekende 380 var mı?
Elektrik motoru çalıştırabilmen için sargılara uygulanan her fazın açısal farkı olması lazım. Faz farkı oluşmadan motor çalışmaz diye biliyorum. Yanılıyorsam ustalarım düzeltsin. Anladığım akdarıyla sen 220v Şebeke fazını 3 e bölüp motor sargılarına uygulamak istiyorsun.

teorik olarak çalışır. pratik olarak da çalışır. asenkron motorun yük karaktristiği, devreye ne sıklıkta girip çıktığı gibi bi çok etken kontakların ömrünü belirler. o yüzden pratikte asenkron motorlar plc kontaklarıyla sürülmez. plc gibi yetenekli otomasyon cihazlarını böylesine basit ve riskli seneryolarda kullanmanızı tavsiye etmem. otomobil yolda, traktör tarlada kullanılır.

Senin sebekende 380 var mı?
Elektrik motoru çalıştırabilmen için sargılara uygulanan her fazın açısal farkı olması lazım. Faz farkı oluşmadan motor çalışmaz diye biliyorum. Yanılıyorsam ustalarım düzeltsin. Anladığım akdarıyla sen 220v şebeke fazını 3 e bölüp motor sargılarına uygulamak istiyorsun.
Hayir 380 var 3 kabloyu ayri ayri takıcam fakat baz alacağım gerilim fazlar arası mı faz nötr mu olmalı bu konuda.
teorik olarak çalışır. pratik olarak da çalışır. asenkron motorun yük karaktristiği, devreye ne sıklıkta girip çıktığı gibi bi çok etken kontakların ömrünü belirler. o yüzden pratikte asenkron motorlar plc kontaklarıyla sürülmez. plc gibi yetenekli otomasyon cihazlarını böylesine basit ve riskli seneryolarda kullanmanızı tavsiye etmem. otomobil yolda, traktör tarlada kullanılır.
Cevabiniz icin teşekkür ederim sanırım faz nötr 220 olduğu için 250vluk röle çıkışları çalıştırabilir ben açıkçası merak ediyorum takmayi düşünmedim.

Hayir 380 var 3 kabloyu ayri ayri takıcam fakat baz alacağım gerilim fazlar arası mı faz nötr mu olmalı bu konuda.

Cevabiniz icin teşekkür ederim sanırım faz nötr 220 olduğu için 250vluk röle çıkışları çalıştırabilir ben açıkçası merak ediyorum takmayi düşünmedim.

tüm bunları üç röle kontagının girişlerini köprüledikten sonra tek faz verip asenkron motoru çalıştırmaya kalkmayacak kadar elektrik bilgisine sahip olduğunuzu düşünerek yazdım.

Pancar motorundan pick up tarzı taşıma aracı yapılıp onunda yollarda otomobil gibi kullanıldığı bir ülkede hiçbirşeye şaşırmamak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri