1 fazlı asenkron motor röle ile calistirma devresi

inCollage_20210309_162803172.jpg
Merhabalar. Elimde 1 fazlı asenkron motor var. Bir fan motoru. Ben Arduino dan alacağım 5Vdc ile HL52s v1.0 tipi röle modülü kontrol edeceğim. Arduino ve 220 yi izole etmek için roleyi dışarıdan besleyecegim. Kisacasi bu motoru arduino ile kontrol etmek istiyorum. Bu motorun Faz-Notr- Toprak baglantisini direkt yapip fazi roleden gecirirsem doğru olurmu. Motor için bir kondansatöre vs ihtiyaç varmıdır.
1615303203068.jpg

Bu yoldan hareket edeceğim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim sağolun.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şebeke tarafına çok dikkat edin öncelikle.

Düşük gerilimle test uygulaması yapın; led,
lamba, motor çalıştırın. Düzgün çalıştığına
emin olduktan sonra şemanızdaki uygulamayı
deneyebilirsiniz.
Röleyi 220v lamba devresi için anahtar olarak
kabul edin.

Ancak, Arduino tarafındaki beslemeniz iyi olsun.

Ben bu tip işler yaparken, röle beslemesini
mcu beslemesinden yüksek tutarım. Meselâ
röle ve ana besleme 12V.
Böylece rölenin geçici rejiminden çöken besleme
gerilimi mcu nun kilitlenmesine veya
resetlenmesine sebep olmaz.

motor küçük olduğu için kontaktöre ihtiyaç yok, faz ve nötr birbirine karışmayacaksa röle yeterli. Tek faz asenkron motorlar kondansatörsüz dönemez.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tek-fazlı-motorlarda-kondansatör-bağlantısı-hk.19968
motor küçük olduğu için kontaktöre ihtiyaç yok, faz ve nötr birbirine karışmayacaksa röle yeterli. Tek faz asenkron motorlar kondansatörsüz dönemez.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tek-fazlı-motorlarda-kondansatör-bağlantısı-hk.19968/
Teşekkür ederim sağolun peki bu motora nasil bi kondansatör takmaliyim kaclik olacak.
Şebeke tarafına çok dikkat edin öncelikle.

Düşük gerilimle test uygulaması yapın; led,
lamba, motor çalıştırın. Düzgün çalıştığına
emin olduktan sonra şemanızdaki uygulamayı
deneyebilirsiniz.
Röleyi 220v lamba devresi için anahtar olarak
kabul edin.

Ancak, Arduino tarafındaki beslemeniz iyi olsun.

Ben bu tip işler yaparken, röle beslemesini
mcu beslemesinden yüksek tutarım. Meselâ
röle ve ana besleme 12V.
Böylece rölenin geçici rejiminden çöken besleme
gerilimi mcu nun kilitlenmesine veya
resetlenmesine sebep olmaz.
Sağolun teşekkür ederim. Bende önce ampul calistirip motoru sonra deneyim diyordum. Sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri