Proteusta pic ve diğer entegrelerin besleme bacakları

Arkadaşlar herkese selam ve saygılarımla birlikte basit bir soru soracağım Bu proteus isis programında pic entegrelerinin besleme bacakları niçin çıkmıyo bunu çıkartmanın bir yolu varmı ? Malum devreyi çizip baskıdevreye atacak oldukmu baya zorluk oluyo sonra şema çizimlerinde de çok lazım oluyo şemanın karışık çizilmesine sebebiyet veriyor...

Usta denedim çok güzel en azından iş yapar ama besleme pinleri pasif çıkıyor acaba neden olabilir
Bunun yanında bu besleme pinlerinden bağlantı yaparken diğer pinlerde olduğu gibi bağlantı olmuyor örneğin besleme pinlerinden bağlantı yapıyorum diğer pinlerden de başka elemanlara bağlantı yapıyorum sonra pici tutup fare ile yerini değiştim mi diğer bağlantılardaki çizgilerde otomatik olarak şekil değişip çizimde bağlı bulunduğu pinden kopmuyor fakat besleme pinleri olduğu yerde kalıyor pic nereye giderse gitsin o beslemeye bağlı çizimler olduğu yerde kalıyor hemen kopuyor yani

Son düzenleme:
İsis'teki kullandığın pic'in varsayılan modeli o şekilde hazırlanmış olduğu için, besleme pinlerine bağlantı yapılamıyor, çünki simülasyon yaparken de, baskı devre çıkarırken de şemadaki tüm bağlantıları yollarla yapmak gerekmez, bu görüntüyü gereksiz karışık hale getirir.
Doğru olan; örneğin +5 Volt pic vdd beslemesi için: Devredeki 7805'in çıkış bacağına (ya da 5 Volt nereden geliyorsa oraya) bir power terminal bağlar, adını da VDD koyarsan (soldaki terminals mode>power terminal) çizimde bağlantı görülmese bile gerek simülasyonda gerekse pcb için üretilen netlist'te o bağlantı mevcut olur.

İlle de tüm bağlantıları çizmek istiyorum dersen, mevcut pic'i yeniden düzenlemen gerekir, bunu için yapılacaklar:

1. Yeni bir isis dökümanı açılır, kütüphaneden üzerinde çalışılacak pic seçilip çizim alanına yerleştirilir.
2. Pic'e sağ tıklanır, "decompose" seçilir.Bu şekilde pic, düzenlenebilir hale gelir.
3. Besleme pinine (vdd veya vss) çift tıkladığımızda açılan pencerede "draw body, draw name,draw number" kutularını onaylayıp ok diyoruz.
4. Sol tık basılı tutup elemanı tümüyle seçiyoruz ve seçime sağ tıklayıp "make device" diyoruz.
5. İlk pencerede "device name" metin kutusuna tercihimize göre yeni bir isim verebiliriz, böylece kütüphanedeki eleman eski haliyle kalır.
6. Sonrasında sürekli next'e basıyoruz(bu arada başka şeyler de tanımlanabiliyor, onlara değinmeyeceğim) en son da OK diyoruz.
7. Del'e basıyoruz, çünki çizim alanındaki eleman kullanılır durumda değil.
8. Düzenlediğimiz pic'i (ya da her neyse) çizim/simülasyonlarımızda yeni adıyla çağırıp kullanabiliriz.

Tüm bu düzenlemeleri yaparken eleman üzerinde pek çok değişiklik yapılabilir,

Kolay gelsin

Arkadaşlar sağolun heryerde aradım ama siz anlatınca yapabildim. bi tek sorun var, kırmızıyla işaretlediğim yerde anahtar açıkken de lambaya akım gittiğini gösteriyor. hadi tamam öyle olsun desek bile lamba ışık vermiyor acaba pic in pinlerini böyle manuel ayarlayınca simülasyon çalışmıyor mu öneriniz varsa bekliyorum...

bi tek sorun var, kırmızıyla işaretlediğim yerde anahtar açıkken de lambaya akım gittiğini gösteriyor. hadi tamam öyle olsun desek bile lamba ışık vermiyor acaba pic in pinlerini böyle manuel ayarlayınca simülasyon çalışmıyor mu öneriniz varsa bekliyorum...

B388ckF.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri