Proje: Ucuz Elektrik - Toprak Aküsü - Maliyet 200 TL ve 3KW

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@guzelyalili bakin ahbabiniz da soyluyor paralelde akim artar neydi su mastirlik lafiniz, sohbet uzayinca krlimrler arasinda unuttunuz ha :D, john ahmet veya ayhan arican daha once yazdik linkler de paylasildi havadan sarj anca 1 kirmizi ledi yakar birikim bitince de soner. Hem su buzluk kabiyla pili bile kendinizin yapabilecekken baskasinin videosunu paylasiyorsunuz bunu yapacak butceniz dahi mi yok?!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
@guzelyalili bakin ahbabiniz da soyluyor paralelde akim artar neydi su mastirlik lafiniz, sohbet uzayinca krlimrler arasinda unuttunuz ha :D, john ahmet veya ayhan arican daha once yazdik linkler de paylasildi havadan sarj anca 1 kirmizi ledi yakar birikim bitince de soner. Hem su buzluk kabiyla pili bile kendinizin yapabilecekken baskasinin videosunu paylasiyorsunuz bunu yapacak butceniz dahi mi yok?!
Benim projemdeki eksik noktayı buldum sonunda :) üretmiş olduğum elektrik ne knetik enerji nede statik bir enerji ac yada dc bile değil hata yaptığımız konu bu ...
@by lend kardeşim seninle bu seri paralel konusunu tartışmam bile :) neden diyeceksin kafamızın içindeki bilgiler çok farklı bende elektronikten anlamam 3 ayda zor anladım elektronik devrelerin çalışma prensibini :) pek fazla zeki bir adam da değilim doğrusu... ahmet kardeşim çok güzel bilgiler edinmiş ben iki yıldır uğraşmıyordum elektrik konusuyla üç ay önce yeniden başladım bir ay biraz ders çalıştım bir ay sonra bozuk kart toplayıp tamir etmeye başladım. elektronik bilgisi olarak 3 aylık bir deneyim söz konusu... ahmet in açmış olduğu konu çok değişik ve ilginç bir konu güzel de araştırmalar yapmış helal olsun diyorum. topraktan enerji meselesi çöpe gitmez ama geliştirilecek bir konu... yaptığımız hata ise dediğim gibi bu üretilen elektrik bizim bildiğimiz bir elektrik değil. dc ve ac elektrik konusu çok farklı konular... ancak bizim burada bulduğumuz elektrik ne ac nede dc elektrik biz burada hata yapıyoruz.

ben bu projeyi bitiririm arkadaş :) ahmet kardeşim sen kart tasarımından anlarsın büyük bir ihtimalle ... projeyi tamamlayacağım... daha sonra senden elektronik bir kart tasarımı isteyeceğim umarım yapmayı başarırsın...

@Mr_YAMYAM Ustam elimize su doker bunlar iyisi mi hic bulasmayalim kenarda sessizce oturalim :eek::D dogruyu yanlisi onlar ogretiyor. Bizi gectim simdiye kadarki ayni bilgilerle yetisen nesiller bu konudaki bilim adamlari uzmanlar burdaki yanlisligi gormeyip icat dahi yapip cesitli oduller dahi kazanmislar ama cok basit seri paralel devresinde neyin arttigi neyin ayni kaldigini anlatamadilar bir turlu itiraz edemediler. Nesillerdir de bu bilgi yanlis olarak aktarildi durdu :cool::p.

Mujdemi isterim @guzelyalili breadboard diye icat var kimsenin yaparim dedigine bakmayin inanmayin. Kendiniz devreyi olisturun calisip calismadigini gorun. Birisinden bir sey beklemeyin ben bir 2 faturasini istedim sene bitmeden insallah ekler, hem hic yaptim yaparim dedigini duymadim hep bunu yapin sunu yapin diyoro_O:confused:.

bu kadar basit bir olayı bile bu kadar büyütecek ne var by lent :)
olay çok ama çok basit
herkesin bildiği şeyler bunlar
dünyada bir fikir bulduysan eğer
mutlaka daha önce birileri tarafından o fikir düşünülmüştür
hiç bir kimse demesin ki ben yeni bir şey buldum
mutlaka bizden önce yaşayanlar o fikri düşünmüşlerdir :)
böyle de bir akım var yani :)

ben bu projeyi bitiririm arkadaş :) ahmet kardeşim sen kart tasarımından anlarsın büyük bir ihtimalle ... projeyi tamamlayacağım... daha sonra senden elektronik bir kart tasarımı isteyeceğim umarım yapmayı başarırsın...

Kart tasarımı konusunda özellikle analog olduğunda ben de pek iyi değilim. Dijital devrelerde mikroçipin ve bir kaç sensörün bağlantılarını oluşturacak yapıyı delikli kart kullanarak yapabiliyorum fakat 20-30 elemanlı analog bir PCB deneyimim hiç olmadı. Fakat sen yine de bahset bir yolunu buluruz ve elimden geleni yaparım.

Bu aklı evveller başarısız projeleri örnek gösterip olamayacağını savunuyor. Halbu ki havadan elektrik konusunda olsun toprak aküsü konusu olsun, birim devreleri paralel bağlayınca akımı gerçekten artırabiliyorsunuz fakat mutlaka her birinde doğrultucu ve kondansatör kullanmak gerekiyor. Toprak aküsünde doğrultucu ve kondansatör kullanıldığını hiç görmedim ama kullanılırsa bence daha verimli olabilir. Voltaj DC gibi görünüyor fakat değil iki voltaj değeri arasında bir AC olduğu konusunda şüphelerim var. Temelde çekmeye çalıştığımız elektrik senin de dediğin gibi ne AC ne de DC, buna soğuk elektrik deniliyor fakat AC'ye daha çok benziyor.

Havadan elektrik konusunda bir arkadaş 80x60x0.2 cm ebatlarında alüminyum bir plakayı yerden 3 metre yüksekliğe yalıtımlı bir düzenekle kurmuş. Sonra anteni doğrudan topraklayıp kablonun tam ortasından bir kablo daha çekip devreye göndermiş ve 2m uzaklıta bir toprak bağlantısı daha oluşturmuş. Devrede paralel bağlı 50 birim devre kulanmış ve böyle 2 adet PCB kullanmış ve toplamda sürekli olarak 96W güç elde etmiş.

Fig36.gif

Fig42.gif

1N34, 1N34A Germenyum diyotlar yerine BYV27-200 türünde 25ns hızında diyotlardan kullanmış. Bu verimi tam 3 kat artırmış. Bu diyotlardan direnc.net te var fakat 3 küsür TL fakat aliexpress.com da 50 adedini 13 küsür TL den satın almak mümkün. Havadan elektrik işin bir boyutu ve aslında temel mantık topraktaki ile hemen hemen aynı.

Toprak için de böyle bir devre hazırlayıp elektrotlardan kablolar çekilip bağlanırsa verimi artırabiliriz.

Şu rezonans konusunu da biraz araştır isterim. Daha iyi anlamak için istediğin soruyu sorabilirsin.

Siz bilmiyorsunuz ben biliyorum deyip hatayi yanlisinizi kabullenmeyip yanlista israr etmeniz kibrinizi buyutuyor ancak. Bir seyleri kendiniz yapin da bunu konusalim artik.

bunların projelerini boş ver sen bendeki proje daha sağlam bunların yaptıklarının bir anlamı yoktur.
zaten istediğimiz kadar voltajı üretip watt olarak alabiliriz
şu paylaştığın videolara gelince adamlar uçmuşlar kardeşim
bu kadar da detaya hiç gerek yoktur
enerjiyi yoktan var etmeye çalışmak mantıksız bir durum
biraz daha kafayı toparlamak lazım
tesla bobi işini kafandan at gitsin
hava dan elektrik işinide at gitsin
topraktan elektrik işinde sabit kal daha çok araştır
ben zaten havadan ve topraktan elektrik üretmeyi biliyorum
yaptığım şeyler bunlar
kondansatör işini unut gitsin
ac dc çevirici
dc ac çevirici
özel bir tür transistöre ihtiyacım var
ateşleme bobini tarzında
yada platin çakmaklarda kullanılan tarzda bir transistör varmı bildiğin

Siz bilmiyorsunuz ben biliyorum deyip hatayi yanlisinizi kabullenmeyip yanlista israr etmeniz kibrinizi buyutuyor ancak. Bir seyleri kendiniz yapin da bunu konusalim artik.

Söylemek istediklerinin ana fikri ne? Daha açık konuş. Biz deneik olmuyor, siz de bırakın bu işleri. Zamanında bir çok kişi denedi yapamadı ya da çok az miktarda bir ledi yakacak kadar sonuç aldı ve konuyu kapatık. Sizler de boşuna uğraşmayın. Bu mu?

Şu rezonans konusunu siz anladınız mı daha deneyimliyseniz bu konudaki genel değerlendirmenizi duyamadık. Bilen, bir fikir yürütebilecek arkadaşlardan şu tesla bobini ile yapılan ve diğer kapagen konusunda yorumlar bekliyorum fakat bu kalibrede bir arkadaş forumda yok anlaşılan.

bunların projelerini boş ver sen bendeki proje daha sağlam bunların yaptıklarının bir anlamı yoktur.
zaten istediğimiz kadar voltajı üretip watt olarak alabiliriz
şu paylaştığın videolara gelince adamlar uçmuşlar kardeşim
bu kadar da detaya hiç gerek yoktur
enerjiyi yoktan var etmeye çalışmak mantıksız bir durum
biraz daha kafayı toparlamak lazım
tesla bobi işini kafandan at gitsin
hava dan elektrik işinide at gitsin
topraktan elektrik işinde sabit kal daha çok araştır
ben zaten havadan ve topraktan elektrik üretmeyi biliyorum
yaptığım şeyler bunlar
kondansatör işini unut gitsin
ac dc çevirici
dc ac çevirici
özel bir tür transistöre ihtiyacım var
ateşleme bobini tarzında
yada platin çakmaklarda kullanılan tarzda bir transistör varmı bildiğin

Projede kullanabileceğimiz malzemelerin özet bir listesini oluşturup, sonra eksik malzemeleri yazarsan bir hal çaresine bakarız. Senin tam olarak planın nedir? Daha detaylı yazabilir misin?

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri