Profilo buzdolabi motor sorunu

serkan3333

Üye
Arkadaşlar merhaba

Bir bucuk ay önce dolabın r 600 gazlı orjinal motoru yandı dolap nofrost birinin aracılıyla tamirci arkadas orjinal dedi bize R600 gazli uzerinde cin mali yazan 450tlye takti nofrostlarin özelligiymis diger motora göre sesli calistigi icin hemen hemen gün boyu motor calisiyor .Suanda bi sorun olusmaya basladi motor durukken ilk calismada kalkamiyor tik diye bi termik sesi geliyor bikac dakka tekrar devreye girmeye calisiyor yine tik diye termik aciyor bi kac kez tekrarlandiktan sonra motor zorda olsa devreye giriyor.ilk kalkinmada motor zannedersem sikisiyor bunun sebebi ne olabilir .

Sent from my LG-H735 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhaba

Bir bucuk ay önce dolabın r 600 gazlı orjinal motoru yandı dolap nofrost birinin aracılıyla tamirci arkadas orjinal dedi bize R600 gazli uzerinde cin mali yazan 450tlye takti nofrostlarin özelligiymis diger motora göre sesli calistigi icin hemen hemen gün boyu motor calisiyor .Suanda bi sorun olusmaya basladi motor durukken ilk calismada kalkamiyor tik diye bi termik sesi geliyor bikac dakka tekrar devreye girmeye calisiyor yine tik diye termik aciyor bi kac kez tekrarlandiktan sonra motor zorda olsa devreye giriyor.ilk kalkinmada motor zannedersem sikisiyor bunun sebebi ne olabilir .

motor sıkışma değil aşırı ısınıyor kalkamadığından zaten koruma amaçlı termik acar,Yapan adamı çağırın durumu anlatın belkı motor 2.el bile olabılır :)

Yok sıfır taktılar yanımda motor zaten cok sicak calisiyor gun boyunca ama calısırken sorun yok defroz olayı icin durdugunda yarim saat duruyor calistı an ıkınıyor termik acıyor 2 dir böle oldu

Zanedetsem sıcaklarında etkisiyle oldu iki gundur mersin cok sicak ama sıcaktan etkilenmemeli motor fanıda var yaninda calısıyor.

Yok sıfır taktılar yanımda motor zaten cok sicak calisiyor gun boyunca ama calısırken sorun yok defroz olayı icin durdugunda yarim saat duruyor calistı an ıkınıyor termik acıyor 2 dir böle oldu

hocam aşırı ısınmasının sebeblerı var termostat kaç saatte veya kaç dakıkada yapıyor,eğer kalkamayaıp tekrar ederse motor bile yanabilir ek olarak kapasıtör varmı üzerinde

Zanedetsem sıcaklarında etkisiyle oldu iki gundur mersin cok sicak ama sıcaktan etkilenmemeli motor fanıda var yaninda calısıyor.

1-) İlk bakılması gereken sargı omajları kontrol edilmeli. Ana sargı ve yardımcı sargı omajları tamam ise ,
2-) İkinci olarak buzdolabına gelen enerji 220 voltmu kontrol ediniz.
3-) Üçüncü bakılması gereken bu motora yol veren kalkış sistemidir. Kalkış sistemi ptc , kondansatör veya röle hangisi var ise görev yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Mümkünse yenisi ile değiştirilip test ediniz.
4-) ilk üç yöntem soruna çözüm olmadı ise sona kalan motor sıkışmasıdır.

Motor sıkışmasında çözüm çok fazla değil.

1-) Sisteme büyük kapasiteli kondandatör ile kaldırmayı denemek
2-) Yardımcı sargıya direkt elektrik verip ( kısa süreli 3 - 5 saniye veya maksimum 10 saniye ) kalkış yapmasını denemek
3-) Sıkışmayı mekanik olarak çözmek ( Bir çekiç ile kompresör gövdesine darbe uygulamak )
4-) Kompresör sökülüp içi açılarak mekanik kontroller yapılması

Hocam bunlarda zaman saati varmıs 8 saate bir dururmus ici soguk olsa bile nadir durduguna şahit oluyorum adamada dedim bu hic durmuyor termostatta sorunmu var diyede bunlar defrost buz cozme olayı icin dururmus sacma ama öle dedi bana benim bildim dolabın ici sogur termostat acar dolap durur bunda öle bise yok.

Hocam bunlarda zaman saati varmıs 8 saate bir dururmus ici soguk olsa bile nadir durduguna şahit oluyorum adamada dedim bu hic durmuyor termostatta sorunmu var diyede bunlar defrost buz cozme olayı icin dururmus sacma ama öle dedi bana benim bildim dolabın ici sogur termostat acar dolap durur bunda öle bise yok.

motorunda dınlenmesı lazım ki termk açma olayı olmasın resım atarmısnız.dolabın arka kompresör kısmını

termostat kontakları yapışık kalmş olablır veya röle kontağının kalkış anında kapanması gerekir çalışma sırasında açık olması gerekir.Eğer kalkış anında röle açık ise motor kakamaz röle arızası olabılır.

motorunda dınlenmesı lazım ki termk açma olayı olmasın resım atarmısnız.dolabın arka kompresör kısmını
Termik acma olayı sadece tekrar calıs mada oluyor gun boyu calisırken biseyok bak simdi calisiyordu kapadım tekrar actim kalkamiyor tık tık termik atıyor belli dakka aralıklarında bence kalkinmada sıkısıyor bir sallasam motoru calısir belki dun dolabı yerinden oynatım devreye girdi

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri