Prizlerin bazılarına elektrik gelmiyor

Sigorta kutusunu açın sigortaları biribirne bağlayan bara veya kablo vardır. Bunların sigortayla bağlantısı tam olmadığından bazıları temas etmemektedir. Kabloların çıkışlarında uçlarında renk değişimi vb varsa kablo yanmış gibi olur. Resim koysaydınız daha net cevap verilirdi.
Evet sagdaki 12 volt 5 wat zil trafosu. Burak bey 7 adet aynı marka sigorta ve 32A 30ma kaçak akım rölesi alıp bunları komple değiştirmeniz gerekiyor. Kendiniz yapabilirmisiniz bilmiyorum lakin daha fazla zarar vermeden yangın flan çıkmadan değiştirin ve rahat edin. Sigortalar yanmış ve bağlantıları çok kötü.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
MErhaba,

Birkaç ay önce taşındığım yeni evde (evde ilk oturan kişiyim) ilk günlerdi. Bi akşam salonda otururken bi anda televizyon kapandı. Ama elektrikler kesilmemişti. Sonra, sigorta panosuna gittim. Sigortaların hepsi kalkık durumdaydı. Sigortaları tek tek indirip kaldırdım.Sorun düzeldi. Aynı olay bikaç hafta sonra tekrar oldu. Ama bu defa sigortaları indirip kaldırmak işe yaramadı. Evde yaklaşık 1 aydır şöyle bi durum var. Örneğin mutfakta toplam 4 tane priz var. Aynı duvarda olan iki tanesi çalışıyor, diğer duvarın üzerindeki iki tanesi çalışmıyor. Salondaki prizlerin biri çalışıyor biri çalışmıyor. yan yana olan iki odadaki przler çalışmıyor. Bunun dışında lambalarda hiçbir sorun yok. Acaba sigortalardamı bi sorun var diye sigorta panosuna baktım. Tüm sigortaların giriş ve çıkışını kontrol kalemi ile ölçtüm. Giriş ve çıkışlarda hep elektrik olduğunu gördüm.

Sorun be olabilir. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sigorta içten bozuk tır
Çıkışı kontrol kalemiyle ölçerken düşük voltaj öldüğü için kontrol kalemi yanar çalışmayan prize bir elektrik cihazı tak ve tekrar kontrol et yani elektiriğe yük binince zayıf voltaj ortadan kalkar ve böylece zayıf voltaj dan kontrol kalemi yanmaz gevşek kablodan da olabilir hem sigorta girişi hem de sigorta çıkışı kontrol et
Bide prize cihaz takarken çalıştır kapalı unutma
Bide notur koptiyse kontrol kalemi piriz dende yanar elinden ölçü cihazı varsa prize yine bir cihaz tak ve ac ondan sonra calışmayan başka prizden ölçü cihazıyla voltaj ölç gözükmüyor sa bu sefer kontrol kalemiyle prizi kontrol et bu şekilde kontrol kalemi yaniyorsa notur kopuktur

Son düzenleme:
Arkadaşların da bahsettiği gibi sigorta problemi olabilir. Spiral demeraj akımı yüksektir gevşek veya zayıf bağlantı noktalarının kopmuş olma ihtimali de vardır. Elektrikçinin kontrol etmesi gerekir.

Arkadaşlar Merhaba, elektrik prizlerinde problemim var. Mutfakta iki tane prizde elektrik yok. Sigorta çıkışlarına kontrol kalemi ile baktım enerji var görünüyor. Problem ne olabilir. Sigorta görevini yapmıyor olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar Merhaba, elektrik prizlerinde problemim var. Mutfakta iki tane prizde elektrik yok. Sigorta çıkışlarına kontrol kalemi ile baktım enerji var görünüyor. Problem ne olabilir. Sigorta görevini yapmıyor olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Buattan bağlantı veya priz den bağlantı yoktur veya göstermelik yapmılmistir kablo çekilmiş olabilir
Prizi açıp bakmak kablolar nereye gidiyor

Buattan bağlantı veya priz den bağlantı yoktur veya göstermelik yapmılmistir kablo çekilmiş olabilir
Prizi açıp bakmak kablolar nereye gidiyor
Prizlerdeki kablolara direk baktım orada da elektrik yok. Daha önce çalışan prizler çalışmıyor. Mutfakta 6 adet priz var 3 ü çalışmıyor

Prizlerdeki kablolara direk baktım orada da elektrik yok. Daha önce çalışan prizler çalışmıyor. Mutfakta 6 adet priz var 3 ü çalışmıyor
Prizlerde atlama olabilir kablo yerinden çıkmıştır
6 adet priz bir sigortaya mi bağlı

Prizlerde atlama olabilir kablo yerinden çıkmıştır
6 adet priz bir sigortaya mi bağlı
Sigortada yerinden çıkan kablo yok. Prizlerde atlama derken? 6 adet prizin tek bir sigortaya bağlı olup olmadığını bilmiyorum. Kablo takibi yapmadım. Enerji olmayan prizlerin hepsini söküp bakmadım.

Sigortada yerinden çıkan kablo yok. Prizlerde atlama derken? 6 adet prizin tek bir sigortaya bağlı olup olmadığını bilmiyorum. Kablo takibi yapmadım. Enerji olmayan prizlerin hepsini söküp bakmadım.

tesisat priz devresi atlama yapılmıştır .
prizde kablonun biri ( faz ) yerinden çıkmıştır
diğer prizlere enerji gitmemiş olabilir
diğer prizde kontrol kalemi kontrolunda ışık görünmez !!!
devre kesik durumda !!!
enerji gözüken prizlerin kontrolu !!!
örnek : foto ?

111111111111.jpg

Son düzenleme:
ilgili buwat bağlantılarınız oksitlenmiş olabilir buna münhasıran bazı piriz leriniz, çalışıp diğerleri çalışmama ihtimali elbetteki var,bunun dışında sigortalarınızın içinde, bimetal bakır kontaklar ömrünü tamamlamış görünüyor, elbette hepsi olmasada, bir kısmını değiştirmeniz gerekebilir, ama her şeyeden önce tesisiat konusunda tecrübeli bir kişinin ölçü aletiyle linye ,sigortalarında ve pirizlerinizde ilgili ölçümler yapıp buna göre yol alırsanız daha mantıklı bir durum olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri