Monofaz 40A Kullanım Evde Tekrar Yangın Çıkmasın Yardım Lütfen

Yeni tesisat çektirdiğinizde topraklama yaptırdınız mı?
Evet topraklama mevcut toprak hattına baglandı, yanı yapıldı.

Konu ciddi önem taşıyor net bi fikir almam gerekiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
5x4 kablonun nasıl dağıtımı yapıldığını net söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Yani 5 kablonun hangisinden faz, hangisinden nötr, hangisinden toprak gidiyor bunların bilinmesi gerekir. Elektrikçi yeterli bilgiye sahip değilse bu 5 damarın 3 ünden faz, 1 inden nötr, birinden de toprak götürmüş olabilir. Böyleyse nötr kablosu ısınır, haliyle diğer damarlar da ısınır. Ama öyle değil de 2 damardan faz, 2 damardan nötr, 1 damardan da toprak götürmüşse 4 lük kablonun taşıyacağı akımı 2 ile çarpın. Çünkü artık faz nötr 4+4=8 mm2 kablodan gidiyor demektir. Bu durumda fazlasıyla akımı kurtarır, yani kabloyu değişmeye gerek kalmaz. Sonuç olarak yine elektrikçi çağırın bunları sormanız ve dağılımda yanlış varsa duzelttirmeniz gerekir.

5x4 kablonun nasıl dağıtımı yapıldığını net söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Yani 5 kablonun hangisinden faz, hangisinden nötr, hangisinden toprak gidiyor bunların bilinmesi gerekir. Elektrikçi yeterli bilgiye sahip değilse bu 5 damarın 3 ünden faz, 1 inden nötr, birinden de toprak götürmüş olabilir. Böyleyse nötr kablosu ısınır, haliyle diğer damarlar da ısınır. Ama öyle değil de 2 damardan faz, 2 damardan nötr, 1 damardan da toprak götürmüşse 4 lük kablonun taşıyacağı akımı 2 ile çarpın. Çünkü artık faz nötr 4+4=8 mm2 kablodan gidiyor demektir. Bu durumda fazlasıyla akımı kurtarır, yani kabloyu değişmeye gerek kalmaz. Sonuç olarak yine elektrikçi çağırın bunları sormanız ve dağılımda yanlış varsa duzelttirmeniz gerekir.

Peki ya en kötü ihtimalle kablo da 2 adet boş bırakıp sayaç kısmındaki panoya 1 faz 1 nötr 1 toprak olarak bağlayıp sigortaya da aynı şekilde verip yanı o 2 damarı hıç kullanmadan 3 damarla bu işi yapmış ise bı zararı olur mu?

Bir fazlı 80 amperlik sayaç görmek isterdim 40 amperden fazlasını görmemiştim. 4 telli kablo çekildiyse 3 fazlıdır.

Akımı taşıyabiliyorsa zararı cebinize olur. Fiyat farkı var. 3 damar lazım olan yere 5 damarlı kablo neden alınır ki. Madem kullanmayacak 3x4 cekseymis. Dediğiniz gibiyse faz nötrü 2 damardan götürüp deneyin.

Akımı taşıyabiliyorsa zararı cebinize olur. Fiyat farkı var. 3 damar lazım olan yere 5 damarlı kablo neden alınır ki. Madem kullanmayacak 3x4 cekseymis.
Üstad, sordum şimdi arayıp yapan kişiye Tek faz bağladım sayaça ve 1 nötr 1 toprak bağladım dedi bu şekilde 35A çalışıyor şuan sürekli çalışmasında problem olur mu? Gunun 24 saati çalışacak burası. Kabloyu daha kalını ile değiştirmekte fayda var mı?

4 lük kablo akım olarak kurtarıyor gibi görünse de 6 lik ile değiştirmeniz de fayda var. Değiştirmeden önce dediğimi yaptırın elektrikçiye. Isınma sorunu ortadan kalkacak mı bakın. Kalkarsa ya öyle kalsın, yaptığı işten eminse, sorun olmaz derse, yada yeni kablo çektirin. Dediğimi yaptığıniz halde ısınma devam ediyorsa kabloyu değiştirmeniz çözüm olmayacaktır.

Üstad, sordum şimdi arayıp yapan kişiye Tek faz bağladım sayaça ve 1 nötr 1 toprak bağladım dedi bu şekilde 35A çalışıyor şuan sürekli çalışmasında problem olur mu? Gunun 24 saati çalışacak burası. Kabloyu daha kalını ile değiştirmekte fayda var mı?
Hocam madencilik mi yapacaksınız?

Hocam madencilik mi yapacaksınız?
Onun gibi bişey

4 lük kablo akım olarak kurtarıyor gibi görünse de 6 lik ile değiştirmeniz de fayda var. Değiştirmeden önce dediğimi yaptırın elektrikçiye. Isınma sorunu ortadan kalkacak mı bakın. Kalkarsa ya öyle kalsın, yaptığı işten eminse, sorun olmaz derse, yada yeni kablo çektirin. Dediğimi yaptığıniz halde ısınma devam ediyorsa kabloyu değiştirmeniz çözüm olmayacaktır.
Sanırım direk 6 lık ile değiştirmeyi düşünüyorum şuan zaten sarfiyatı 32 A düşürdüm 6 lık ile değişene kadar daha fazla zorlamak mantıklı gelmiyor. Teşekkür ederim size.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ısınan kabloyu daha kalın kabloyla değiştirin, linye hattı sayısını da arttırabilirisiniz eğer linyelerde de ısınma varsa, saatin çıkışınada (kolon hattı, binanın ana panosundan sadece size gelen hat )300 ma 63A ya da daha yukarısı değerde kaçak akım rölesi takın yangın ihtimaline karşı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri