Monofaz 40A Kullanım Evde Tekrar Yangın Çıkmasın Yardım Lütfen

Önemli nokta sayaçtan önceki ve sonraki ana sigorta üst tarafındaki çıkışından kablo sıcaklığını ölç genellikle en çok orası ısınır ve yanar. Tabi kablolamada eğilip bükülen yerlerdede ısınma çok olur ve tesisatı çekecek kişiye estetik olarak önemli değil kabloyu fazla kırıp bükme dersin.

10 luk kabloya geçene kadar sayaçtan sigorta kutusuna 2 faz 2 nötr u baglayıp o şekilde kullansam ısınma sorununu çözermi ? bu uygulma ne kadar sağlıklı? aslında 2 fazı birleştirip tek damar gibi sigorta kutusuna taktım ama nötr tek kaldı onu da 2 li çıkarmalı mıyım? Kurnazlık yaptım anlayacağın,anlatabildim mi bilmiyorum :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Monofaze olduğu için aynı akım nötrden geri akar nötrde aynı kesitte olması lazım. Sayaca kaçlık kablo geliyor.

Hiç uğraşma 5 metre mesafe zaten demiştin yarın al 3x10 kablo çek gitsin 15 lira civarıydı fiyatı 1 ay önce . Boru içindenmi geçiyor dışardanmı. Boru içindense sustayada gerek yok bağla eski kabloya çek diğer taraftan. Tecrüben yoksa elktrikçiye yaptır mutlaka. Daire içindeki sigortalar arası baramı var kablomu kablo var ve inceyse onuda değiştir mutlaka baralarda adi olanları var bakır değil onlarda yanabiliyor. Seri olduğu için ilk sigortalar arası yüksek akım geçer.
Sayaca 10 luk geldiğini söylemiştin.

Hiç uğraşma 5 metre mesafe zaten demiştin yarın al 3x10 kablo çek gitsin 15 lira civarıydı fiyatı 1 ay önce . Boru içindenmi geçiyor dışardanmı. Boru içindense sustayada gerek yok bağla eski kabloya çek diğer taraftan. Tecrüben yoksa elktrikçiye yaptır mutlaka. Daire içindeki sigortalar arası baramı var kablomu kablo var ve inceyse onuda değiştir mutlaka baralarda adi olanları var bakır değil onlarda yanabiliyor. Seri olduğu için ilk sigortalar arası yüksek akım geçer.
Sayaca 10 luk geldiğini söylemiştin.
o fiyat dolar bu kadar yükselmeden önceydi şimdi 20 den aşağı bulamaz herhalde
10 luk kabloya geçene kadar sayaçtan sigorta kutusuna 2 faz 2 nötr u baglayıp o şekilde kullansam ısınma sorununu çözermi ? bu uygulma ne kadar sağlıklı? aslında 2 fazı birleştirip tek damar gibi sigorta kutusuna taktım ama nötr tek kaldı onu da 2 li çıkarmalı mıyım? Kurnazlık yaptım anlayacağın,anlatabildim mi bilmiyorum :)
Çevreniz den bir elektrik çi bulun evinizi trifazeye çevirin siz sayaçtan sigorta kutusuna 4 lü kablo çektirmiştiniz zaten hem sayacınızı hemde direkten gelen elektriği trifaze ye çevirin güç dağılımını da düzgün yaptığınızda hiç sorununuz kalmaz biraz maliyetli olur ama daha ne aşırı yükten voltaj düşer nede aşırı yükten dolayı yangın tehlikesi olur

o fiyat dolar bu kadar yükselmeden önceydi şimdi 20 den aşağı bulamaz herhalde

Çevreniz den bir elektrik çi bulun evinizi trifazeye çevirin siz sayaçtan sigorta kutusuna 4 lü kablo çektirmiştiniz zaten hem sayacınızı hemde direkten gelen elektriği trifaze ye çevirin güç dağılımını da düzgün yaptığınızda hiç sorununuz kalmaz biraz maliyetli olur ama daha ne aşırı yükten voltaj düşer nede aşırı yükten dolayı yangın tehlikesi olur
Trifaze için proje isteniyor hocam bayağa masraflı olur. Eğer bu güçte devam edecekse hiç uğraşmasın. 10 luk kablo 35 amper için yeterli. Sakın 6 lık falan alma boru içinden geçiyorsa 35 amper sınır değeri oda yanar zamanla.

Trifaze için proje isteniyor hocam bayağa masraflı olur. Eğer bu güçte devam edecekse hiç uğraşmasın. 10 luk kablo 35 amper için yeterli. Sakın 6 lık falan alma boru içinden geçiyorsa 35 amper sınır değeri oda yanar zamanla.
2 faz 2 nötr birleştirip sigorta kutusuna o şekilde bağlantı yaptım kendi mantıgımla kabloyu kalınlaştırmış oldum ? kablo ısısı 51 den 40.5 a düştü. 33 Amper de bu şekilde yürür diye tahmin ediyorum.

Yangın riskine karşı 300mA yangın koruma (ya da kaçak akım koruma) rölesi taktırabilirsiniz. Yeni bina ve işletmelerde 30mA ve 300mA röleler olmadığında abone bile olamıyorsunuz yanlış bilmiyorsam. Yeni bina ve işletmelerde elektrikçilerden bu iki rölenin mevcut olduğuna dair dilekçe götürüyorsunuz. Yönetmeliğe göre bu zorunluluktur.
Ayrıca kablo gerçekten çok ısınıyorsa bu durumda W otomatların devreyi kesmesi gerekiyor normalde. Acaba olması gerekenden daha yüksek değerde sigorta takmış olabilirler mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri