Priz buatı nerde?

Kainat

Üye
Merhaba herkese,
Priz buatını bulup, toprak kablosu çekmek istiyorum fakat buat yok ortalıkta.
Myo39g.jpg

Yukarıdaki resimde anten ve telefon kablosu var, aşağıda da prizleri var fakat sırayla yazıyorum; anten, telefon ve normal priz yan yana dizilmiş, prizin kablosuna baktım yukarı o anten ve telefon kallosunun bulunduğu buatın yanına gitmesi gerejiyor ama buat yok acaba direkt tavandan mı gidiyor?

DRB09m.jpg

95gP2o.jpg

Yukarıdaki resimde ise buatın hali ortada, adam sıvayla kapatmış içini hiç kullanılmayacakmış gibi Allah'tan kağıt koymuş biraz. 2. Resimde temizlediğim hali.
Bu buatta lamba buatı, aşağıda priz var ama buat yok, burda da prizin kabloları yukarı bu lamba buatının yanına çıkması gerekiyor ama yok.
Bu iki buatta krişe konmuş demirleri görebiliyorum.
Şu lamba buatının bulunduğu yer arka odada çıkabilir diye arka tarafada baktım buat yok.
Nerde bu prizlerin buatları, acaba sıvayla kapattılar mı yoksa direkt mi gidiyor sigorta kutusuna tavandan?
Duvarı inceledim; tornavidayla vurdum seste değişiklik olmadı, çekiçle denemedim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kaç yıllık bina. Kakr var mı? Topraklama va mı? Sigorta panosundan direkt geliyor olabilir.
Ehliyetli bir elektrikçiye göstermenizde fayda var.

Kaç yıllık bina. Kakr var mı? Topraklama va mı? Sigorta panosundan direkt geliyor olabilir.
Ehliyetli bir elektrikçiye göstermenizde fayda var.
Teşekkürler öncelikle.
Bina eski, nizami değil hiçbir şey ne elektrik tesisatı ne su tesisatı nede havalandırma vs.
Kaçak akım rölesi yok maalesef,
Topraklama o iki prizdede yok,
Elektrikçi gelmişti; termosifon için fakat yapmaya niyeti yok gibi geldi, tavrından dolayı.
Direkt sigorta kutusundan geliyor o zaman, zaten boruların hali içler acısı gevremiş patır patır elinde kalıyor.
Tekrardan teşekkür ederim.

Merhaba.Sn.Kainat; kendi evimdeki salonumdan bir örnek vereyim size.Montajı yeni yapılan bir klima için toprak hattını çekecektim,salondaki bu buvatların hiç birinde toprak hattı yoktu.Odada da topraksız prizler olduğundan giriş (Antredeki) buvatlardan toprak hattını almam gerekiyordu benim.Ancak KAKR bina girişi ve apartman girişinde tam mevcut olduğu için çok büyük bir sakınca olmayacağından (Topraklama peteklerde sağlam olarak mevcut olduğundan ki bunu petek-faz arasını ölçerek voltajda ayni değeri koruduğunu tam okuyarak da gördüm) peteklerden alıp klimaya topraklama kısmından ayrı bir topraklama kablosuyla verdim.(Aslında çok nizami olamasa da)

Yani buvatların olduğu yerde toprak hattının topraklı priz,vb.bir yerdeki kullanımının olması da şarttır,yoksa buvatlarda bu hiç yer de almayabiliyor (Bizim evin salonundaki gibi).Bu durumda da belki zorunlu olarak antreden çekmeyi (petekleri hiç düşünmediğinizde) düşünmek zorunda kalabiliyorsunuz.Kolay gelsin.

Merhaba.Sn.Kainat; kendi evimdeki salonumdan bir örnek vereyim size.Montajı yeni yapılan bir klima için toprak hattını çekecektim,salondaki bu buvatların hiç birinde toprak hattı yoktu.Odada da topraksız prizler olduğundan giriş (Antredeki) buvatlardan toprak hattını almam gerekiyordu benim.Ancak KAKR bina girişi ve apartman girişinde tam mevcut olduğu için çok büyük bir sakınca olmayacağından (Topraklama peteklerde sağlam olarak mevcut olduğundan ki bunu petek-faz arasını ölçerek voltajda ayni değeri koruduğunu tam okuyarak da gördüm) peteklerden alıp klimaya topraklama kısmından ayrı bir topraklama kablosuyla verdim.(Aslında çok nizami olamasa da)

Yani buvatların olduğu yerde toprak hattının topraklı priz,vb.bir yerdeki kullanımının olması da şarttır,yoksa buvatlarda bu hiç yer de almayabiliyor (Bizim evin salonundaki gibi).Bu durumda da belki zorunlu olarak antreden çekmeyi (petekleri hiç düşünmediğinizde) düşünmek zorunda kalabiliyorsunuz.Kolay gelsin.
Merhaba Sayın binbaşı,
Teşekkür ederim öncelikle.
Maalesefki bizde hiçbir şey nizami değil, kaçak akım rölesi yok ne binada nede dairede.
Petekte yok, mecburen kablo çekilecek.
Teşekkür ederim paylaşımınız için.
Sağ olun.

Vallahi ben megep kaynaklarında okudum. Topraklamanın olmadığı yerde sıfırlamayı basın diye.:p Yani nötr toprak olarak kullanabilirsiniz diye yazıyor. Topraklamanın olmadığı yerde sıfırlama olur abi.
Benim elektrik arızalarına baktığım çevremde topraklama olan ev yok. :p Yapalım desem parasına dayanamazlar. Ayrıca topraklama çekmek bir evi sıfırdan tesisatını yenilemek ile eşdeğer. Bir de girişi kazık çakıp daireye kadar götürmek var. Kimse buna yanaşmıyor. Hem masrafına hem de eziyetine.
Tehlikesi var elbette. Ters bağlantı ve nötr kopmalarında ciddi anlamda tehlike arz ediyor. Ama bunu dinlemez ve anlamazlar. Mecburen millet sıfırlama yapıyor.

@Öğretmen27
Ben sıfırlama yapma taraftarı değilim, nizami değil, megep yanlış bilgi veriyor ustalar daha iyi bilir tabi.
Zemin katta olduğum ve kendim yapacağım için, sorun çıkmazsa tabi, maliyet düşecek.
Burda elektrikçi bulmak zor o yüzden kendim topraklama yapacağım maalesef. Tek amacım nizami olması
Binada topraklama var fakat sorunlu, termosifon kınusunda yazmıştım.

Yanlış anlaşılma var. Ben sıfırlamayı savunmuyorum. Megep kaynaklarında okuduğumu ve eski evlerdeki bariz gerçeği haykırıyorum.

Yanlış anlaşılma var. Ben sıfırlamayı savunmuyorum. Megep kaynaklarında okuduğumu ve eski evlerdeki bariz gerçeği haykırıyorum.
Yok hocam ben anladım sizi, sizin yanlış bilgi vermeyeceğinizi biliyorum. Benim zerzenişim MEGEP'e
Teşekkür ederim.

Buyuk ihtimal eskortiert Nina oldugu icin Tek Linye ev tessisati piriz icin harici buat yok

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,056
Son üye
atas.27

Yeni konular

Geri