premier 5+1

ustalar merhaba elimde premier pht-55 marka 5+1 ses sistemi var cihaz çalışırken birden bire çalan müzik sesi kesilip dong dong dong diye tuhaf yüksek bi ses çıkıyor kapatıp açtığımda kısa süre düzelip tekrar aynısını yapıyor nedendir acaba?

düşüncem o ki bir devre elemanı arızalanmış ve ısınınca bu şekilde bir hata veriyor. sen ses sistemini kapattığında malzeme soğuyor ve tekrar açtığında ısınana kadar normal çalışıyor. ve bu böyle devam ediyor. eğer cihazın içini açma imkanın varsa aç, cihaz o sesi çıkardığında amfini kapat ve fişini çek sonrada ısınan elemanı elle kontrol et. muhtemelen daha fazla ısınan eleman arızalıdır. arızalı elemanı ve etrafında ona bağlı kompenentleri değiştir(direnç ve kondansatör gibi). büyük ihtimal düzelir. kolay gelsin...

cihazın kapağını açıp içindeki devreyi inceledim. gördüğüm kadarıyla TDA2030A yanmış. yarın onu değişecem ama bi sorum olacak ustalarıma.
acaba neden yanmış olabilir. soğutucusu da var üzerinde. anlayamadığım yanlış bağlamadan mı kaynaklandı. yoksa gerilimmi fazla geldi ?

ben bu 5+1 i bilgisayarımda kullanıyorum sitereo çıkışlı jakı bilgisayarın yeşil jak girişine takıyorum

kendi hoparlörü haricinde başka bir hoparlör bağlarsan sıkıntı yaşayabilirsin.

5 tane orjinal hoparlörü var başkada ilave etmedim artı 3 tanesini kullanıyorum

Sebebini bilemiyeceğim ama aşağı yukarı aynı devrenin entegresi arkadaşımın ses sisteminde de yanmıştı değiştirdim düzeldi ve uzun süre çalıştı. daha önce de yazdığım gibi çevre elemanlarından kaynaklanmış olabilir. onları da değiştirirsen işini sağlama alırsın... kolay gelsin...

tda2030 un takıldığı yer kömür gibi olmuş yenisini takacam acaba diyorum aynı yere takarsam kömür gibi olan yerde direnc kaybı olurmu ayakları birbirine azda olsa temas ettirirmi benim bildiğim kömürün azda olsa iletken özelliği varmış

öyle bir problemin olacağını pek zannetmiyorum. biraz az mümkün gibi geldi bana ama yinede şüphen varsa ve içini rahatlatacak ise 2030 un bacaklarına kablo lehimle ve o kablolarıda 2030 un bağlandığı pinlerin bulunduğu hatlar üzerine lehimlersin. o kömür gibi olmuş dediğin bölgeyi de hatlardan izole edersin aklındaki şüphe hallolmuş olur bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri