Potansiyometre ile sürücü hızı ayarlama yardım?

jengeese

Üye
Arkadaşlar selam. problemi şu şekilde izah ediyim. A sürücüsü ile çalışan bir A motoru B sürücüsü ile çalışan bir B motoru olsun. ilk önce belirteyim ki bu iki sürücüde de analog hız kontrol girişi ve hız referansı alabileceğim analog çıkışlar mevcut. yapmak istediğim şu. A motoru ile B arasına pot koyacağım. A motoru hangi hızda olursa olsun B motoru da pot ilk konumdayken A ya eşit hızla dönsün. ama araya koyacağım potu açmak suretiyle B nin hızı A nın hızını geçebilsin. bunu nasıl sağlayabilirim yani bağlantı şemasını oturtamıyorum bir türlü kafamda potu paralel mi seri mi bağlayacağım ne şekilde bunu sağlayabilirim?? yani uzun lafın kısası pot ile hız belirlemek değil diğer invertörden gelen hıza hız eklemek istiyorum..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bir tanesi Falcon drives emotron. buradan bahsi geçen hız referansını alacağım. bir pottan geçireceğim ve lenze EVS9324-ESV004 sürücüye gireceğim.

yok mu arkadaşlar bi yardımcı olabilicek?

yok mu arkadaşlar bi yardımcı olabilicek?

analog_diferancial.jpg

Dikkat etmen gereken analog çıkış akımını sınırlandıran R1 direncini mümkün olduğu kadar büyük tut ki sürücü-1 in çıkışı yanmasın.
Ayrıca pot 2 değeri öyle bir değerde olmalı ki R1 direnci ile oranı , sizin iki devir arasındaki ayar skalanızı belirleyecektir.

Kolay gelsin...

Edit: şayet iki sürücü farklı analog voltajlarda çalışıyorsa "analog output gain (sürücü1)" (analog çıkış kazancı) ve "analog input gain(sürücü-2)" değerlerini ayarlayarak yapabilirsiniz.
Peki ikinci potun orta noktasına iki sürücünün eşlik devirinde dönmesini nasıl sağlıyacaksınız ?
Pot 2 ye paralel bir direnç bağlıyarak 1/3 yukarı , 2/3 aşağı şeklinde potu sektörlere bölebilirsiniz.

Allah razı olsun hiç tanımadığınız birisi için oturup bu kadar uğraşıp yardımcı oluyorsunuz. sizin gibiler sayesinde forum gerçek değerini kazanıyor. ben de elimden geldiğince bilgilerim çerçevesinde aynı şekilde yardımcı olmaya çalışıyorum. sanırım daha fazla böyle kişilere ihtiyaç var hem forum hem de dünyada. tekrar çok teşekkürler [MENTION=7228]seagate[/MENTION]

A sürücüsüne bir tane pot bağla. Daha sonra o potu seri şekilde diğer sürücünün analog girişine gir. B sürücüsüne de bir pot bağla. Sonra parametre ayarlarından hız referansı olarak iki analog girişi topla seçeneğini girebilirsin. Bu da devre tasarlamadan parametrelerle yapılabilecek değişik bir fikir olsun.

A sürücüsüne bir tane pot bağla. Daha sonra o potu seri şekilde diğer sürücünün analog girişine gir. B sürücüsüne de bir pot bağla. Sonra parametre ayarlarından hız referansı olarak iki analog girişi topla seçeneğini girebilirsin. Bu da devre tasarlamadan parametrelerle yapılabilecek değişik bir fikir olsun.

Bunu da değerlendirebilirim ancak biraz daha açabilir misiniz? şunu belirtmeliyim ki A sürücüsüne pot bağlama şansım yok direk endüstriyel pc den RS232 ile haberleşerek hız bilgisi alıyor. yine de söylediğniz gibi yapmak mümkün olur mu?

Birinci süeücüye pot baglayın, yıne birinci sürücünün 0-10 volt çıkış termınalından iki uç alıp, ıkıncı bir pot.un kenar uclarına girirn. Yine pot dakı (-) uç ıle pot un orta ucunu, ıkıncı cıhazın analog girişine (cıhaza göre rumuzlar farklıdır) girin. Yalnız, bırıncı cıhaz 50 <Hz ıse, ıkıncı cıhazı mesela 55 Hz yapınki, o cıhazda az devır yuksekliği yapabilesiniz.İsteersenız çizer yollarım.

Birinci süeücüye pot baglayın, yıne birinci sürücünün 0-10 volt çıkış termınalından iki uç alıp, ıkıncı bir pot.un kenar uclarına girirn. Yine pot dakı (-) uç ıle pot un orta ucunu, ıkıncı cıhazın analog girişine (cıhaza göre rumuzlar farklıdır) girin. Yalnız, bırıncı cıhaz 50 <Hz ıse, ıkıncı cıhazı mesela 55 Hz yapınki, o cıhazda az devır yuksekliği yapabilesiniz.İsteersenız çizer yollarım.
Hocam çizerek gönderirseniz çok daha iyi olur benim için ancak şunu tekrar belirteyim. 1. sürücü pot ile değil endüstriyel PC den direk RS232 ile hız bilgisi alıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri