PLC ve Gömülü Sistemler

UstaShigo

Üye
Merhaba arkadaşlar adım Emre, Mekatronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Soruma cevap verebilmeniz için öncelikle kendimden kısaca bahsetmek istiyorum hemen ardından sorumu soracağım. Elektrik elektronik meslek ve önlisans elektrik çıkışlıyım. Elektrikten nefret ettiğim kadar elektronik ve yazılım sektörüne ilgi duyuyorum. Kendi kendime Arduino bazlı projeler geliştiriyorum. Orta seviyenin biraz üstü C ve orta seviye bazında Python bilgim mevcut. Bunun dışında Autocad, Solidworks ve Proteus programlarını biliyor ve kullanıyorum. İleride robotik sektöründe yazılıma da duyduğum ilgi sonucu yazılım geliştirici olarak çalışma hedefim mevcut. Bu durumda araştırdığım kadarıyla önüme 2 seçenek çıktı. Gömülü sistem yazılımı ve PLC. Bölüm derslerimin gömülü sistemler ve PLC ağırlıklı fakat gömülü sistemler tarafında kullanılacak ders sayım 1 2 tane daha fazla. İlk başta yazılımın doğrudan içinde olabileceğim sebebiyle gömülü sistemler daha mantıklı geldi ve bu alanda araştırmalara başlayıp ilgim doğrultusunda kendimi C dilinde ve temel elektronikte bir tık daha ileri taşımaya çalıştım. Fakat araştırdıkça bu alanın hem çok zahmetli hem de çok fazla vakit ayrılması gerektiğini fark ettim. (Yanlış anlamayın tabi ki de emeksiz tek bir alan yok.) Fakat bunca emeğe rağmen gerek Kariyernet (Türkiye) gerek Linkedin (Dünya çapında) platformunda yeterli sayıda iş ilanı ve de emeğini karşılayacak bir maaş göremedim. Keza konuştuğum bu alan çalışanları da edindiğim bu bilgileri doğruladılar. Benim de bundan mütevellit kafam karıştı. Yani onca emek verecek gençliğinden çalacak karşılığında ne yeterli iş imkanı ne de maaş bulabileceksin. Muhtemelen maaş için geliyorsan hiç gelme diyen sivri zeka arkadaşlar çıkacaktır fakat biliyorsunuz ki sadece ilgi ve merak karın doyurmuyor. İleride kendimizi ve de kuracağımız ailemizi de düşünmemiz gerektiği kanısındayım. PLC tarafına gelecek olursam. Maaş konusunda bilgim yok fakat Türkiye'de gömülü sistemlerin 3, dünyada ise 2 katı oranında iş imkanı mevcut. Elektrik okurken de Scada ve PLC derslerini her ne kadar AA ile verdiysem de şuan pekte bir şey hatırlamamaktayım. Her iki alanda da robotlarla ilgili çalışma yapabileceğim için hangisini seçersem seçeyim mutlu olabileceğime inanıyorum. Yanlış anlamayın sizlerden şunu yap bunu yap tarzı bir yönlendirme beklemiyorum fakat herkes uzman olduğu alanla ilgili aklımdaki karmaşaları gidermeye çalışırsa çok memnun olurum. Korona döneminde umarım hepiniz sağlıklısınızdır. Sağlıcakla kalın.

Plc seçin, iyi öğrenin, uygulayıcı olacak becerilerinizide geliştirin.

Gömülü sistemler derslerini de takip edin.
İlginiz ve bilginiz yeterli ilerlemeye yardımcı olacaktır. Okul içerisinde iken -ki daha 3 seneniz var bitirmeye-, sorularınızı okulda hocalar ile iletişime geçerek ders dışı çözüme kavuşturun.

Önce plc yoluyla bir kazancınız olmuş olur, ardından kişisel gelişim yolu ile imkan ve yeterli kazanç bulunca gömülü sistemler ile ilgili bir işe rahatlıkla geçebilirsiniz.

Diploma araçtır, bilgi ve beceri ise amaç.

Birde unutmadan, bir elektrikçi olarak söylüyorum; elektrikten bu kadar nefret etmeyin. İyidir kendileri.

Plc seçin, iyi öğrenin, uygulayıcı olacak becerilerinizide geliştirin.

Gömülü sistemler derslerini de takip edin.
İlginiz ve bilginiz yeterli ilerlemeye yardımcı olacaktır. Okul içerisinde iken -ki daha 3 seneniz var bitirmeye-, sorularınızı okulda hocalar ile iletişime geçerek ders dışı çözüme kavuşturun.

Önce plc yoluyla bir kazancınız olmuş olur, ardından kişisel gelişim yolu ile imkan ve yeterli kazanç bulunca gömülü sistemler ile ilgili bir işe rahatlıkla geçebilirsiniz.

Diploma araçtır, bilgi ve beceri ise amaç.

Birde unutmadan, bir elektrikçi olarak söylüyorum; elektrikten bu kadar nefret etmeyin. İyidir kendileri.
Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Derslerim sebebiyle mecburen hem PLC hem gömülü sistemlerle ilgilenmek zorundayım. Düşüncenizi diğer arkadaşlarında yorumları sonucu değerlendirip umarım kendim için en doğru adımı atmış olacağım. Elektrik konusuna gelecek olursam eğer lisedeyken gayet sevdiğim bir alandı fakat önlisansta akademisyenlerimizden kaynaklı sevgimin yerini sanırım isteksizlik aldı zira gerçekten bir sevgisizlik veya nefret olsaydı transkriptime dönüp baktığımda ciddi bir ortalama ile mezun olmam imkansız olurdu. Tekrardan vaktiniz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalınız

• Beğen
Tepkiler: huh
Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Derslerim sebebiyle mecburen hem PLC hem gömülü sistemlerle ilgilenmek zorundayım. Düşüncenizi diğer arkadaşlarında yorumları sonucu değerlendirip umarım kendim için en doğru adımı atmış olacağım. Elektrik konusuna gelecek olursam eğer lisedeyken gayet sevdiğim bir alandı fakat önlisansta akademisyenlerimizden kaynaklı sevgimin yerini sanırım isteksizlik aldı zira gerçekten bir sevgisizlik veya nefret olsaydı transkriptime dönüp baktığımda ciddi bir ortalama ile mezun olmam imkansız olurdu. Tekrardan vaktiniz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalınız
@huh usta doğru söylemiş, söyleyecek başka şey bulamadım."Diploma araçtır, bilgi ve beceri ise amaç." yoksa alaylının maskarası, olursun, ki öyle alaylılar var ki sizin proflar bile eline su dökemez.

• Beğen
@huh usta doğru söylemiş, söyleyecek başka şey bulamadım."Diploma araçtır, bilgi ve beceri ise amaç." yoksa alaylının maskarası, olursun, ki öyle alaylılar var ki sizin proflar bile eline su dökemez.
Evet, haklısınız. Size de yorumunuz için teşekkür ederim. Ek bir tavsiyeniz varsa yaşınız gereği hayat ve mesleki tecrübelerinizden dolayı fikirlerinizi dinlemek isterim

bak genç adam ben tamirciyim (alaylıyım, kapasitöre pil diyen elektrik mühendisi gördüm) plc filan ben bilmem, iş için gittiğim yerde sadece yetkili sorumludan AC alıp kurduğum sisteme elektrik veririm, ben yapamaz mıyım? yaparım ama sorumlu kişiyi ezmek olur, o kişiyi(leri) yetersiz göstermek olur. bizim zamanımız geçti demeyeceğim, tamirin, montajın,kurulumun devri asla geçmez. ama bilmediğim konuda salça olmam. sadece mantıklı önerilere olumludur derim. mutluluk duyacağın işi yaparsan çalışıyor olmazsın, zevk alarak yaptığın iş aynı zamanda sana para kazandırır. ve kısas" ben bir işi yapıyorsam; en iyisi olmalıyım" bak küçük bir örnek: güvenlik kamerası kuruyorduk işverenim bir dikkatsizlik sonucu bir kameranın kısa devre olmasına neden oldu, onun kısa devre olan kamerasını 5 dakikada tamir ettim, kardan zarar ettik derken karı cebine kaldı. şimdi yanında kimi çalıştırırdın, biraz yavaş kalan beni mi yoksa? yoksa bende daha hızlı çalışan genç birini mi? hayat senin denizde yaşadığın fırtınalara bakmaz, limana gelip gelmediğine bakar. sağlıcakla kal.

bak genç adam ben tamirciyim (alaylıyım, kapasitöre pil diyen elektrik mühendisi gördüm) plc filan ben bilmem, iş için gittiğim yerde sadece yetkili sorumludan AC alıp kurduğum sisteme elektrik veririm, ben yapamaz mıyım? yaparım ama sorumlu kişiyi ezmek olur, o kişiyi(leri) yetersiz göstermek olur. bizim zamanımız geçti demeyeceğim, tamirin, montajın,kurulumun devri asla geçmez. ama bilmediğim konuda salça olmam. sadece mantıklı önerilere olumludur derim. mutluluk duyacağın işi yaparsan çalışıyor olmazsın, zevk alarak yaptığın iş aynı zamanda sana para kazandırır. ve kısas" ben bir işi yapıyorsam; en iyisi olmalıyım" bak küçük bir örnek: güvenlik kamerası kuruyorduk işverenim bir dikkatsizlik sonucu bir kameranın kısa devre olmasına neden oldu, onun kısa devre olan kamerasını 5 dakikada tamir ettim, kardan zarar ettik derken karı cebine kaldı. şimdi yanında kimi çalıştırırdın, biraz yavaş kalan beni mi yoksa? yoksa bende daha hızlı çalışan genç birini mi? hayat senin denizde yaşadığın fırtınalara bakmaz, limana gelip gelmediğine bakar. sağlıcakla kal.
Sizde hep benim gibi tecrübesiz ve bilgi arayışında olan kişilere hep bu şekilde bilginiz dahilinde veya değilse motive edici, yol gösterici şekilde konuşarak yardımcı olunuz. Tekrar teşekkür ediyorum. Sizlerde sağlıcakla kalınız.

Ben konuyu başka bir bakış açısı ile degerlendirecegim,herhalde her insan kendi kullandıgını tavsiye ediyor diye düşünüyorum.Keza bende öyle yapacam.
Öncelikle insan hangi işi severek yapıyorsa ve yaptıgı işten zevk alıyorsa o işte mutlaka başarılı olur.
Bende paskomya abimiz gibi(nede olsa benden bir yaş büyük,bayramda elini öper harçlıgımı isterim :) )elektronik konusunda alaylıyım,asıl meslegim makina mühendisligi ancak çocuklugumdan beri severek ugraştıgım,hala ögrenmeye devam ettigim elektronikten 30 sene ekmek yedim vede yemeyede devam ediyorum.Elektronik uçsuz bucaksız bir dünya,çevrende nereye bakarsan bak onlarca elektronik cihaz görürsün.Bütün mesele senin kendini yetiştirmen,daha dogrusu yaptıgın işten zevk alman.
Devir internet devri,bilgiye ulaşmak kolay,yeterki insanda araştırma hevesi olsun.
PLC mi C programlamamı konusuna gelince.PLC C dilinde programlama ile üretilmiş programlanabilir bir cihaz.Yani sen C diline tamamen hakim olursan PLC yi bile üretebilirsin.PLC yi üreten firmalar kullanıcının C ile ugraşmadan kolay programlama yapabilmeleri için arayüzler geliştirmişler ve 10-20$ a mal ettigini 100-200$ a satıyorlar.işlemcinin içinde hazır bulunan analog,digital dönüştürecek diger modüller içinde ilaveten para ödüyorsun.
Bugün NASA'da işe girecem desen herhangibir üniversite bile bitirmene gerek kalmadan iyi bir C programcasıysan işe girebilirsin.Herhalde nasa iyi plc bileni işe almıyordur.
İşte bu sebeplerden dolayı ben ısrarla C programlama diyorum.Bir cihazı kullanan tarafında degil o cihazı üreten tarafında olma taraftarıyım.
Üç gün sonra çorba içeyim dersen PLC, 3 yıl sonra kebap yiyeyim dersen C.

• Beğen
Maaş konusunda bilgim yok fakat Türkiye'de gömülü sistemlerin 3, dünyada ise 2 katı oranında iş imkanı mevcut. Elektrik okurken de Scada ve PLC derslerini her ne kadar AA ile verdiysem de şuan pekte bir şey hatırlamamaktayım. Her iki alanda da robotlarla ilgili çalışma yapabileceğim için hangisini seçersem seçeyim mutlu olabileceğime inanıyorum.
Ben elektrik teknisyeniyim Cnc sektöründe de çalıştım robot kurulum ve devreye almada yaptım.CNC sektöründe benimle çalışan arkadaşlarım kendi işlerini kurdu istanbul avrupa yakasında evleri arabalarını ve işyerlerini çalışarak kurdular maaş önemli ama Türkiy de en yüksek maaşı alsanız bile yetmeyecek anca geçineceksiniz CİO olmadıktan sonra ama robot firmasında çalışıp arıza Bakım ve devreye almayı öğrendiğinizde yanınıza benim gibi bir montajcı alıp kendi şirketinizi kurup para kazanabilirsiniz bir robot markasının çözüm ortağı yetkili servisi ve taşeronu olsanız çok rahat geçiminizi sağlayacak para kazanabilirsiniz ama bunu yapabilmek için bir robot firmasında bir kaç yıl çalışıp işi öğrenmeli robot kullanan firmalara adınızı duyurmalısınız bakın benim bir arkadaşım yaskawa Türkiye distiribütöründe işçi olarak çalışıyormuş distribütör batınca yaskawa Türkiye de ofis açmış ve şuan yaskawa ya taşeronluk yapıyor yaskawa robot satma yetki belgesi var ama o robot satmıyor yaskawa nın sattığı robotları devreye alıyor yetkili servislik yapıyor

Ben konuyu başka bir bakış açısı ile degerlendirecegim,herhalde her insan kendi kullandıgını tavsiye ediyor diye düşünüyorum.Keza bende öyle yapacam.
Öncelikle insan hangi işi severek yapıyorsa ve yaptıgı işten zevk alıyorsa o işte mutlaka başarılı olur.
Bende paskomya abimiz gibi(nede olsa benden bir yaş büyük,bayramda elini öper harçlıgımı isterim :) )elektronik konusunda alaylıyım,asıl meslegim makina mühendisligi ancak çocuklugumdan beri severek ugraştıgım,hala ögrenmeye devam ettigim elektronikten 30 sene ekmek yedim vede yemeyede devam ediyorum.Elektronik uçsuz bucaksız bir dünya,çevrende nereye bakarsan bak onlarca elektronik cihaz görürsün.Bütün mesele senin kendini yetiştirmen,daha dogrusu yaptıgın işten zevk alman.
Devir internet devri,bilgiye ulaşmak kolay,yeterki insanda araştırma hevesi olsun.
PLC mi C programlamamı konusuna gelince.PLC C dilinde programlama ile üretilmiş programlanabilir bir cihaz.Yani sen C diline tamamen hakim olursan PLC yi bile üretebilirsin.PLC yi üreten firmalar kullanıcının C ile ugraşmadan kolay programlama yapabilmeleri için arayüzler geliştirmişler ve 10-20$ a mal ettigini 100-200$ a satıyorlar.işlemcinin içinde hazır bulunan analog,digital dönüştürecek diger modüller içinde ilaveten para ödüyorsun.
Bugün NASA'da işe girecem desen herhangibir üniversite bile bitirmene gerek kalmadan iyi bir C programcasıysan işe girebilirsin.Herhalde nasa iyi plc bileni işe almıyordur.
İşte bu sebeplerden dolayı ben ısrarla C programlama diyorum.Bir cihazı kullanan tarafında degil o cihazı üreten tarafında olma taraftarıyım.
Üç gün sonra çorba içeyim dersen PLC, 3 yıl sonra kebap yiyeyim dersen C.
dediğiniz gibi geleceği düşünmek gerekirse eğer gömülü sistemler tarafına odaklanmak mantıklı kalıyor. Fakat Türkiye'de çalışmayı düşündüğümüzde teknolojiyi ve yenilikleri çok geriden takip ettiğimizden dolayı burada önceliği PLC verip diğer yandan c ve c++ yeteneklerimi geliştirerek yavaş yavaş gömülü tarafında kendimi eğitmek daha mantıklı geldi. Zaten okul derslerimin ağırlığı gömülü ve plc tarafında. Bundan mütevellit dersleri geçebilmek adına ve ilgim olduğunu da göz önüne alırsak gömülü sistemlerde kendimi eğitmek zorundayım. Umarım neyi seçersem seçeyim ileride beni pişman etmez. Teşekkür ederim yorumunuz ve samimiyetiniz için
Ben elektrik teknisyeniyim Cnc sektöründe de çalıştım robot kurulum ve devreye almada yaptım.CNC sektöründe benimle çalışan arkadaşlarım kendi işlerini kurdu istanbul avrupa yakasında evleri arabalarını ve işyerlerini çalışarak kurdular maaş önemli ama Türkiy de en yüksek maaşı alsanız bile yetmeyecek anca geçineceksiniz CİO olmadıktan sonra ama robot firmasında çalışıp arıza bakım ve devreye almayı öğrendiğinizde yanınıza benim gibi bir montajcı alıp kendi şirketinizi kurup para kazanabilirsiniz bir robot markasının çözüm ortağı yetkili servisi ve taşeronu olsanız çok rahat geçiminizi sağlayacak para kazanabilirsiniz ama bunu yapabilmek için bir robot firmasında bir kaç yıl çalışıp işi öğrenmeli robot kullanan firmalara adınızı duyurmalısınız bakın benim bir arkadaşım yaskawa Türkiye distiribütöründe işçi olarak çalışıyormuş distribütör batınca yaskawa Türkiye de ofis açmış ve şuan yaskawa ya taşeronluk yapıyor yaskawa robot satma yetki belgesi var ama o robot satmıyor yaskawa nın sattığı robotları devreye alıyor yetkili servislik yapıyor
Türkiye'de gerçekten maaş ne olursa olsun o kadar hızlı zam geliyor ki bir önceki ay alabildiklerin bir sonraki ay %20 civarında daha az olmuş oluyor. Ek bir tavsiyeniz var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri