PLC SORUNU (TIMER ILE ILGILI)

MRredLine

Üye
Bir sistemde start verildigi andan diger sensörü aktif edene kadarki zamani plc tarafindan otomatik olarak hesaplatmak istiyorum nasil yapabilirim yardım edermisiniz simdiden cok tesekkur ederim :confused:

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
hangi plc olduğunu yazabilirmisin bazı plc lerde hazır makrolar var.

ben bu iki plc yide çok iyi tanımıyorum siemenste kesin vardır diye tahmin ediyorum eminim siemensci arkadaşlar yardımcı olacaklardır ama yinede hazır makro ile çözemezsen
startın yükselen kenarı ile bir marker set eder, sensör girişinin yükselen kenarı ile saydırma yaptığın data registerini başka bir registere taşır, markeri reset eder saydırma yaptığın data registerini sıfırlarsın.
startın yükselen kenarı ile set ettiğin markerın kontağı ilede hassasiyetinin durumuna göre bir sayıcıyı artırır saydırma registerina yazdırırsın.
eğer açıklama yeterli gelmediyse telemecanique de hazırlayıp gönderebilirim.

siemensle toplayıcıtip zaman rölesi kullanarak bu sorunu aşabilirsin.biraz garip bir çözümamaişe yarar.Yapacağın şey starta bastığında TONR yi aktif etmek sensör bilgisi geldiğinde pasif yapmak.

ben bu iki plc yide çok iyi tanımıyorum siemenste kesin vardır diye tahmin ediyorum eminim siemensci arkadaşlar yardımcı olacaklardır ama yinede hazır makro ile çözemezsen
startın yükselen kenarı ile bir marker set eder, sensör girişinin yükselen kenarı ile saydırma yaptığın data registerini başka bir registere taşır, markeri reset eder saydırma yaptığın data registerini sıfırlarsın.
startın yükselen kenarı ile set ettiğin markerın kontağı ilede hassasiyetinin durumuna göre bir sayıcıyı artırır saydırma registerina yazdırırsın.
eğer açıklama yeterli gelmediyse telemecanique de hazırlayıp gönderebilirim.

Cok teşekkür ederim usta fakat ben telemecanique'yi hic bilmiyorum bu sektorde oldukca yeniyim okulum yeni bitti okulda siemens öğrendik ve bu programı s7-200 de cozümlemem gerek zaten su anda kullandiğim plcde s7-200 (elimde olan) bunun s7-200 de yazabilirseniz cok memnun olurum ama yinede cok tesekkur ederim ilginiz için.. kolay gelsin
siemensle toplayıcıtip zaman rölesi kullanarak bu sorunu aşabilirsin.biraz garip bir çözümamaişe yarar.Yapacağın şey starta bastığında TONR yi aktif etmek sensör bilgisi geldiğinde pasif yapmak.

TONR yi aktif etmesine edelim usta da PT süresine ne yazacagız burada belli bir zaman yok ki geçen zamanı plc hesaplamasi lazim

siemens kullanmıyorum ama yanlış hatırlamıyorsam pt set değerin oluyor maksimum bir sabit yazacaksın aktüel değeri sensörün yükselen kenarında okuyacaksın hepsi bu

Arkadaslar Hallettim Cok Teşekkür Ederim İlginiz ve Yardımlarınız İçin..

Start bastığında set ederek tonr zaman rölesini bu işi cözülebilir....son sensördede reset edersin...bu değeride op okutabilirsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,405
Kullanıcılar
450,310
Son üye
amele01

Yeni konular

Geri