PLC Projesi Hakkında

fatih4343

Üye
Arkadaşlar merhaba;
Bir tekstil makinem var üzerinde iki sürücü ile motorları çalıştırıyorum düz mantık kumaşı çekiyor ve bunun hızını pot sayesinde manuel olarak yapıyorum. benim isteğim manuel olarak hızını artırdığım bu motora iki farklı yerden gelen 0-10 volt çıkışı olan farklı bır hız kontrol cıhazını baglamak. bunun ıçın plc mı kullanmak durumundayım yoksa farklı bı yolu varmıdır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Farkli yer derken baska bir makinayi mi kastediyorsunuz? Mekanik olarak bir balerin (dancer) silindir sistemi kurarak pot yardimi ile 0-10 v referans elde edebilirsiniz.Kumas gerginligine gore otomatik hizinizi degistirirsiniz.

Arkadaşlar merhaba;
Bir tekstil makinem var üzerinde iki sürücü ile motorları çalıştırıyorum düz mantık kumaşı çekiyor ve bunun hızını pot sayesinde manuel olarak yapıyorum. benim isteğim manuel olarak hızını artırdığım bu motora iki farklı yerden gelen 0-10 volt çıkışı olan farklı bır hız kontrol cıhazını baglamak. bunun ıçın plc mı kullanmak durumundayım yoksa farklı bı yolu varmıdır.
hız kontrol cihazınız nedir? 2 analog girişi var ise parametrelerini ayarlayıp bu analog girişleri kullanarak yapabilirsiniz

Adsız.jpg

Daha açıklayıcı olması için attığım resimde 3 adet motorum var. hepsi ayrı surucuyle aynı anda ve aynı pot ıle calısmakta yapmak istedıgım 4 numaralı 0-10 volt cıkıs veren cıhazımın voltaj arttıkça 1 numaralı motoru tansıyonunu ayarlaması ıcın yavaşlatması.
bır dıgerı ıse 5 numaralı olan balerinin durumuna gore 3 motoruda yavaşlatıp hızlandırması

Son düzenleme:
motor sürücülerinizi bilmeden PLC yada Başka bir kontrolör gerklimi cevaplamak zor. ancak sistemde anlayamadığım 5 nolu balerin 3 motoruda yavaşlatıp hızlandırır ise durumda bir değişiklik olmaz gibi. sadece sargı yada çözgü tarafındaki motoru hızlandırıp yavaşlatması gerekir diye düşünüyorum.

Suruculerin markasi ABB
peki sizce ne olmali yani balerin hangi motoru etkilemeli

"owecon 310'"u incele belki işine yarayabilir. ıp convertor ve potansiyometre ile PID kontrol.

"owecon 310'"u incele belki işine yarayabilir. ıp convertor ve potansiyometre ile PID kontrol.
ilgin için tesekkurler ama bu sekılde cıhaz almayı dusunmuyorum suan.
Resimde numaralandırdığım sekılde 1 numaralı motoru 4 numaralı balerın kontrol edecek, 3numralı motoru ıse 5 numralı balerın kontrol edecek ve suruculerımın modelı ABB ACS355.
Bu surucude ıkı gırıs var amacım startı verdıgımde bır potansıyemetreyle tum motorlara hız verıp dıger kumasın durumuna gore ıse balerınler sayesınde otomatık komut vermek

Sayın Fatih 4343 Sana başlangıç referansı olması açısından yazıyorum. Başlangıcı yaptıktan sonra yine yardımcı olmaya çalışacağım. Başarılar
Ben Olsam İnce Ayarlar Hariç Çözüme Şöyle Başlardım;
Önce
1 adet potu 1 numaralı motorun bağlı olduğu 1 nolu sürücünün AI1 girişine bağlar 4 nolu balerini AI2 girişine bağlardım. Sürücünün 1103 ve 1106 nolu parametrelerini 14 e (yani Referans AI1+AI2 ) ayarlardım.
Sonra
5 numaralı balerini 3 numaralı motorun bağlı olduğu sürücünün AI1 girişine bağlar, Sürücünün 1103 nolu parametresini 1 e (yani Referans AI1 ) ayarlardım.

Bu şekilde 1 nolu motor sizin ayarlayacağınız pot bilgisi ve balerinin konumuna göre hızını otomatik değiştirir ve 5 nolu balerinin konumuda buna göre değişir. 5 nolu balerinde 3 nolu motorun hızını ayarlayacağından sistem bir bütün haline gelir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,253
Kullanıcılar
450,074
Son üye
zedoq

Yeni konular

Geri