Step Motor Start verme

system16

Üye
Yeni cnc router yapımında kullandığım step motor suruculerınde soyle bı problemle karsılasıyorum.. Sürücüye 24 dc verdiğimde motor uçlarından 21 v dc goruyorum herhangı bır sınyal ucu takılı degılken.. Sürücüler çıkma oldugu ıcın arızalı olabılecegı ıhtımalıne karsı farklı marka 3 step motor sürücüsü ile aynı işlemleri yaptım ve aynı sonucu aldım..Acaba bi yerde hata mı yapıyorum..(Daha once bu tarz step motor surucusu kullanmamıstım.) Jumper falan mı atmak lazım.. Yada pals uclarını mı baglamak gerıyor.. ?
40.png
indir.jpg

sürücüye sinyal vermeden yani pulse ve direction sinyali vermeden 21v vermesi gayet normal. çünkü sürücü motora durma akımı uyguluyor.

düzeltme: bu arada çıkışları doğru yerlerden ölçemezsen büyük ihtimal sürücüyü yakarsın.

Sorunuzun yanıtını bilmiyorum ama fikir yürütmek istiyorum.

Motor uçlarında voltaj okumanız sorun olduğunu göstermeyebilir. Elektriğin iş yapabilmesi yani motorun çalışabilmesi için esas gereken akım (amper). Sürücü gerektiğinde akım sağlayarak motorun çalışmasını sağlıyor olabilir.

Elektrik/elektronik konusunda bilgili arkadaşların yorumu alınabilir. Arkadaşlardan biri kendi sürücüsünü ölçerse de anlaşılabilir.

sürücüye sinyal vermeden yani pulse ve direction sinyali vermeden 21v vermesi gayet normal. çünkü sürücü motora durma akımı uyguluyor.

düzeltme: bu arada çıkışları doğru yerlerden ölçemezsen büyük ihtimal sürücüyü yakarsın.

Tamam soylediginiz mantikli fakat programdan ornek veriyorum z de +yonde hareket etmesini istiyorum motor hareket etmiyor ve asiri derecede isiniyor. Sonrada surucu hataya geciyor..
Olcme kismina.gelince bobinleri kendi arasinda olcuyorum.

@Yusuf SEYLAN evet datasheetlerine baktigimda 1 2 3 numarali swchler akim ayari 4 numaranin sinyal gelmedgnde motorlarin hazirmasi olmasi icin gerilim uyguladigi yaziyo fakat denedim onu da geri kalan swchler zaten pulse ayarlari icin.. Step motor surucu kullanan bi arkadas olcebilir mi onda da durum ayni mi

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri