arkadasım bence plc ogrenmenın en guzel yolu bir tane ucuza plc alıcaksın , marka model onemli degil , herseyın bası pratık yapmak , evde yavas yavas calisicaksın okucaksın ornek uygulamaları , sonra dıger plc markalarını hemen ogrenırsın

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC konusu her yiğidin harcı değildir dünyayı araştırman gerek ve tek bir plc markasına adanman gerek yoksa hayatın karır ben sana siemens s7300-400 nden basla derrm hiç bilmiyorsan logo mini plcden basla derim.

tebrik için teşekkür ederim.okulda karnough'u öğrenince böyle herşeyi sadeleştirmekten kendimi alamıyorum :)
içinden çıkılmaz gibi dif denklemleri de sadeleştirmeden hızlı bir şekilde çözemezsin.
sadelik iyidir sizce de öyle değil mi?

merhaba hocam hiç başlamadınızsa bir tane plc proğramlama dili ve plc yapısını bilmeniz şart. bilgisayarınıza yüklediğiniz plc proğramlama proğramında yazdığınız proğramı(uygun plc ye) plc ye bağlanarak plc ye dowload etmekten ibarettir. bunun için similatörler var yazdığınız proğramları bilgisayarda denedikten sonra plc ye dovnload edebilirsiniz. şimdiden Allah yardımcınız olsun

Bir PLC yi ÖĞRENMEK mi İSTİYORSUNUZ?
ark.lar ben çok iyi bir program yazabiliyorum. Söyle çalışıyor.

Ben size PLC öğrenebilieceğiniz bir program yazayım. Ekranda valf leri ve diğer endüstriyel ekipmanları görebileceğiniz bir program. Sonra bir adet FATEK plc alıyorsunuz 150 TL . ve örneğin fatek plcnin bir inputuna sinyal verildiğinde ekranda ilgili valf çalışacak ve siz sanki karşınızda makina varmış gibi PLC öğreneceksiniz. Yani basit mantık düşünecek olursak karşınızda makina varmış ve siz bunu programlayacaksınız. deneye deneye plc kullanmayı öğreneceksiniz. detaylı bilgi için ********** tşk.

Moderatör tarafında düzenlendi:
benim soyle bir sorum olacaktı... Ladder logic dısında plc yı baska bir sekılde programlayabılır mıyız acaba? Ladder logic de ust uste bir cok karsılastırma ve fonksıyon blogu kullanmak zorunda kalınıyor...Baska bır dıl war mı acaba C'ye benzeyen.. C structure tarzı bı sey duymustum ama dogru mu degıl mı bılemıyorum..yardımcı olabılırsenız sevınrıım

benim soyle bir sorum olacaktı... Ladder logic dısında plc yı baska bir sekılde programlayabılır mıyız acaba? Ladder logic de ust uste bir cok karsılastırma ve fonksıyon blogu kullanmak zorunda kalınıyor...Baska bır dıl war mı acaba C'ye benzeyen.. C structure tarzı bı sey duymustum ama dogru mu degıl mı bılemıyorum..yardımcı olabılırsenız sevınrıım

STL var, STLde kodlarla yazıyosun gibi ama yine fonksiyon bloğu gerekiyo, zaten fonksiyon bloğu işini kolaylaştırır, çok uzun bi proses içeriyosa yazılımın, karıştırmadan programlamanı sağlıycaktır.

iyi günler arkadaşlar dokuz eylül üniversitesin de elektrik bölümü öğrencisiyim plc dersimiz var ve hoca bi soru verdi sınavda onu sorcakmıs yardıma ihtiyacım var...

Bir adet motorumuz var start stop ve termik ile kontrol edilecektir. eğer 30 dakika içinde motor 3 kere hata verip termik atar ise Q0.1 çıkışına bağlı alarm ötmeye başlıcak.. plc programını yazınız.. ' program ladder ile yazılacaktır..

yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim..

Çok kolay sadece bilmen gereken haberleşme ve adresler tabiki ladder yazmak iğrenç bir iş !
Bilgisayarda kullandığın herhangi bir dil ile iç adresleri kullanarak dilediğin programı çalıştırabilirsin.
Zaten bilgisayar programına hakimsen PLC programlamana gerek yok ki ?

***Uyarı : güvenlik yazılımı kesinlikle PLC içinde olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri