Yatay-Zeka

Üye
Benim asıl mesleğim pano montörlüğü. son üç yıldır web programlama ile ilgilendim. web ve pc programlama mantığını biliyorum. çeşitli web siteleri yaptım ve yapıyorum. plc programlama öğrenmeye karar verdim. plc programala hakkında hiç bir bilgim yok. plc programlamanın mantığını açıklayabilecek olan varsa çok sevinirim. bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. yardım edebilecek olan arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Dostum ben de elektrik kökenliyim. Visual basic 6.0 ve C#.net ortamında bir çok widows uygulaması ve dotNet ortamında bir çok kurumsal web site geliştirdim. PLC programlama mantığı nı nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. İşe önce ladder mantığını kavramakla başla gerisi gelecektir fazla zorlanacağını sanmıyorum.

hocam mesela web site yapımında şu vardır. web sitenin sayfalarını hazırlarsın sunucuya gönderirsin. sonra alan adı ile siteye tarayıcıdan bağlanırsın. bu kısa ve net web site yapımının mantığıdır. plc programlamada da buna yakın bir mantık vardır kesin. önce mantığı kavramak daha sonra araç ve gereçleri tanımak daha sonrada uygulamaya geçmek iyi bir yol gbi görünüyor. yardımlarınızı bekliyorum.

plc programlanabilir lojik kontrolördür
çevre birimlerini kontrol etmeye yarar..fiziksel girişleri ve çıkışları olan bir yapıdır..
çıkışına ne bağlarsan onu çalıştırırsın örn bir motor gibi..

plc programlanabilir lojik kontrolördür
çevre birimlerini kontrol etmeye yarar..fiziksel girişleri ve çıkışları olan bir yapıdır..
çıkışına ne bağlarsan onu çalıştırırsın örn bir motor gibi..

sağol hocam. örneğin çıkışa motoru bağladık. bilgisayardan bunun kontrolünümü yapıyoruz. yoksa dijital ekran ile motorun çalışmasınımı ayarlıyoruz.

PLC lerin her giriş ve çıkışlarının adresleri vardır. istrsen sahadaki şarlara göre motoru çalıştırır durdurur istersende uzaktan bir Scada veya hmi ile manuel olarak yapabilirsin.

Benim asıl mesleğim pano montörlüğü. son üç yıldır web programlama ile ilgilendim. web ve pc programlama mantığını biliyorum. çeşitli web siteleri yaptım ve yapıyorum. plc programlama öğrenmeye karar verdim. plc programala hakkında hiç bir bilgim yok. plc programlamanın mantığını açıklayabilecek olan varsa çok sevinirim. bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. yardım edebilecek olan arkadaşlar varsa çok sevinirim.

PLC NEDİR?

Programmable Logic Controller (Programlanabilir Lojik Kontrolcü) ifadesinin kısaltılmışı olan PLC'ler, günümüzde kumanda ve otomasyon sistemlerinin en vazgeçilmez elemanıdır.

PLC'lerin giriş-çıkış sayılarına göre birçok modeli vardır. Yapılacak sistemin büyüklüğüne göre PLC seçimi yapılır. PLC'lerdeki mevcut giriş çıkış sayısı yetmiyorsa genişleme modülleri ile ek giriş-çıkışlar elde edilebilir.

Piyasada birçok PLC markası olmasına rağmen temel programlama mantığı aynıdır. PLC'leri programlayabilmek için klasik kumanda sistemlerini bilmek gereklidir.
Piyasada birçok PLC markası olmasına rağmen temel programlama mantığı aynıdır. PLC'leri programlayabilmek için klasik kumanda sistemlerini bilmek gereklidir.

NEDEN PLC KULLANILIYOR?
Klasik kumanda ile yapılan kumanda sistemleri, kompleks otomayon sistemlerini kontrol etmede yetersiz kalması, sık arıza yapması, fazla yer kaplaması gibi olumsuzluklardan dolayı yeni çözümler aranmıştır. Mikrodenetleyici teknolojinde gelişmeler ile birlikte içinde mikrodenetleyici bulunan PLC cihazları geliştirilmiştir. Böylece klasik kumanda ile çok karmaşık ve sık arıza yapan sistemler yerine, daha basit, az yer kaplayan, düşük maliyetli, güvenilir, az arıza yapan ve daha esnek kumanda sistemleri yapılmaktadır.

PLC'NİN KULLANIM ALANLARI

PLC'ler otomotiv, kimya, imalat gibi endüstrinin her alanında kullanılmaktadırlar. PLC'ler saha dediğimiz çalışma alanındaki (Örneğin bir fabrika) değişiklikleri çeşitli sensör ve ölçme araçları ile algılar, hafızasına yüklenmiş program dahilinde gerekli işlemleri yaptıktan sonra çıkış elemanlarına komutlar göndererek gerekli işlemleri yapar.
Örneğin, bir dolum tesisinde yürüyen banttan geçen şişeler bir sensör yardımı ile algılanıp doldurulduktan sonra kapakları basılabilir. Aşağıdaki videoda, böyle bir saha uygulamasının(proses) simülasyonu verilmiştir.

Arkadaşım plc programlamak için klasik otomatik kumanda yada lojik temelinin olması şarttır eğer yoksa önce bunları öğrenmen de fayda var klasik kumandada olduğu gibi plc de tamamen mantıkla programlanan bir çeşit bilgisayardır sensörler, butonlar vs gibi alıcılrdan aldığı verileri toplayarak programlandığı şekilde işleyerek sonuca yani çıkışına yazar bütün bunlarda adresleme mantığı ile olur her giriş ve çıkışın ve her yapılan işlemin bir adresi vardır programcıda bu adresleri birbiriyle plc nin yapmasını istediği şekilde bağlamaktır kabloları birbirine bağlamak gibi plc ler endüstriyel otomasyon ve robotik sistemlerde kullanılan cihazlardır ve artık o kadar geliştirildiler ki neredeyse yapabilecekleri hayal gücünüzle sınırlandırıldı tabi endüstriel olarak

şimdi kısa ve basit bir örnekle plc programlamayı en basit

haliyle anlatacağım.

elimizde plc var ve ben bu plc ye bir program yazarak hangi durumda ne yapması

gerektiğini hafızasına kaydederim.

mesela input 1 e sinyal gelirse output 2 den çıkış üret şeklinde.fakat kendine has programlama dilleri vardır.Ladder,STL,CFC,SCL gibi(ilk önce ladder ögrenin çünkü evrenseldir markadan bağımsızdır)

örnek olarak eger input 1 baglı olan butona basılırsa plc

yazdıgım program aracılıgıyla output 2 deki kontaktöre kontrol

sinyali gönderir. kontaktör vasıtasıyla 380 V ile motoru çalıştırır.

plc programı belirli bir çevrim süresi ile devamlı olarak çalışır

yani daima start butonuna basıldı mı diye kontrol eder.
eger basıldı ise motoru çalıştıracak sinyali üretir.
yok basılmadı ise izlemeye devam eder.
not1:kontrol sinyalleri 24Volt
güç 220V -380
plc 24volt kumada voltajı ile kontaktörü kumanda ederek 380volt ile çalışan motora start verir.

not2:bu işi yapan plc program ı 2 satırdır STL dilinde.

A I 1.0
= Q 2.0

arkadaslar plc nin kolayini buldunuz ya tebrikler.
------------------
resimdeki gibi kolay olsaydi plc iz bosuna ugrasmisiz o zamn.yazilimlari yazmak icin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri