Arkadaşla plc dönem ödevim var.Bir konusuda şu plc programlamak için neden 1 tane programlama yok. yani' niçin ladder değilde stl ve fbd'de var niçin sadece bir tane yok' diye soru var dönem ödevimde bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlarıma rica ediyorum bir an önce cevaplayabilirler mi_? şimdiden teşekkür ederim.
Not: cevabı mail yoluyla gönderirlerse sevinirim :) mail adres:[email protected]

Bu sorunun cevabı HER YİĞİDİN BİR YOĞURT YİYİŞİ VAR" atasözü ile aynı.
Şimdi gelelim neden 3 ayrı programlam dili var.

PLC programlama 3 farklı şekilde yapmak mümkündür. Programlama işlemini hangi teknikle yaparsanız yapın, programınızın diğer tekniklere uygun hali otomatik hazırlanır(Bu özellik bazı marka plc'lerde mümkün değildir):

1-Ladder-Merdiven diyagramı

2-STL(Statement List Editör)-Komut listesi

3-FBD(Function blok diagram)-Fonksiyon blok diyagramı

Elektrikçiler klasik kumanda(Otomatik kumanda) devrelerine alışık oldukları için daha çok LADDER diyagramını kullanırlar. Dijital elektroniği çok iyi olan kullanıcılar FBD tekniğini kullanırken, bilgisayar programcılığı iyi olanlar STL tekniğini tercih etmektedirler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
plc öğrenmek istiyorumda bunlar biraz karışık geldi artı programına ihtiyacım var nerden bulabilirim

bir sorum olucak. yardımcı röle sayısının yaklaşık sonsuz oldugu dogrumu?

arkadaşlar ben anolog inputla bi kontrol yapmak istiyorum..
yanlız sahadan pt100 yüz bilgisini nasıl 0.10v çevirebilirim yardımlarınızı bekliyorum

selam arkadaşlar bana s7200 programı lazm nasıl bulabilirim yardımce olursanız sevinirim

MicroWin 32 programı internette bir çok sitede mevcut, istediğiniz yerden indirebilirsiniz.

s.a arkadaşlar ben siemenste stajyer olarak çalışıyorum.okulda bi ödev için s7-300 programı lazım oldu ve işyerinden temin ettim.

Sistemdeki kontak arızasının ekrandan tesbiti mümkün. PC ile PLC bağlı iken program çalıştırılıp "DEBUG" seçeneği aktif hale getirilerek kontak durumları görülebilir.

çok yararlı bir vilgi boyle bir dokümanı paylaştıgın icin tesekkurler

Faydalı bi paylaşım olmuş teşekkürler:))Umarım staj döneminde bu siteden daha sağlıklı bi şekilde istifade edebilirim zira çok güzel dökümanlar paylaşımlar mevcut:)tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri