PLC programlama

casper0404

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Forumda çok güzel paylaşımlar yapılmış.Gerçekten hepsi de çok değerli bilgiler.Neyse konumuza gelelim benim bir sorum var aklıma nedense hiç bir şey gelmedi.Sorum şudur,
Kontağa bağlı bir sayıcı olmalı ve bu sayıcı benim girdiğim değerde başlayıp bitmeli.Aynı zamanda istenilen bir sürede bitmeli.
Örneğin sayıcıyı 200 değerinden başlatıcam 600 değerinde bitirmek istiyorum ama 8 saniyede 200 den 600 e kadar saymasını istiyorum.
Nasıl yapabilirim bir fikriniz var mı?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu sorduğun soru için FB yapabilirsin , anladığım kadarıyla min puls , max puls, ve süreyi dışardan girmek istiyorsun . Kendine flaşör bi zaman rölesi yapıp time value sunu aşağıdaki formuldeki 1 puls için gerekli olan süreye bağla , bu timerın konntağı ilede sayıcı yap bu kadar,

max puls -min puls = puls
sn x 1000 = ms
ms/puls = bir puls için gerekli süre

yani

600-200=400puls
8 x 1000_ 8000 ms
8000/400= 20ms

istediğim tamda böyle bir şey peki tia v13 programında programlak istiyorum hangi komutları kullanmalıyım

Öncelikle şunu sorayım bu bir ödev mi ?

ödev sayılmaz bitirme projem asansör.Projem bitti.Fakat motor hız kontrolünü yapmayı istiyorum pwm sinyali kullandım sonra bir sürücü ile 0-10 v dönüştürdüm. Move komutu kullanarak hız kontrolü yapıyorum ton zamanlayıcılar la yaptım ama kişi asansöre bindiği zaman ivmeyi hissetmeyecek şekilde tasarlamak istiyorum

ödev sayılmaz bitirme projem asansör.Projem bitti.Fakat motor hız kontrolünü yapmayı istiyorum pwm sinyali kullandım sonra bir sürücü ile 0-10 v dönüştürdüm. Move komutu kullanarak hız kontrolü yapıyorum ton zamanlayıcılar la yaptım ama kişi asansöre bindiği zaman ivmeyi hissetmeyecek şekilde tasarlamak istiyorum

bu kısım içinse eğer sürücü ayarlarından ani frenlemeyi kapatıp rampalarını düşürebilirsin

istediğim tamda böyle bir şey peki tia v13 programında programlak istiyorum hangi komutları kullanmalıyım
Adsız.png

ben böyle bişi düşündüm.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri