Pioneer müzik seti stk4142

Hangi röleeler şema üzerinde incelemem lazım.

Kömürlerin röleyi değiştirin belki sorun budur.

Roleleri şema üzerinden takip etmem lazım.
İlk fişe takınca tık diye devreye giren röle varya o . @serkan_48

Screenshot_2024-01-31-15-16-36-25.jpg

teşekkürler denicem.
5voltluk voltaj regülatörü var , röle 12volt ile çalışıyor.Dışarıda test ettim röle çalışıyor. Ama anlamadığım 5volt ile röle zaten çekmezken neden 5voltluk regüle konulmuş.
IMG20240203144323.jpg
IMG20240203144243.jpg
IMG20240203144210.jpg
IMG20240203144117.jpg
Rölenin anahtarlamasını kısa devre yaptığımda standby da bekliyor. Power'a bastığımda sistem herşeyiyle çalışıyor.Size şemasınıda gönderdim. 5voltluk regülatörden transistöre transistörden rölenin anahtarlamasına geçiyor.Röleyi dışarı aldım test ettim çalışıyor. Eğer sorunu siz de tespit edemezseniz,rölenin anahtarlamasına kablo ile kısa devre edip toplucam. @serkan_48 @olc technics.
Regülatörü dışarı aldım çalışıyor.
röleyide dışarı aldım çalışıyor.
Şemadaki Q1003 transistörünü ölçtüm o da çalışıyor.

Fişe taktığımda ölçtüğümde,RY1001 RÖLESİNE 12VOLT GELMİYOR,ETRAFINDAKİ TRANSİSTÖRE DE GELMİYOR, AMA RY1001 RÖLESİNİN ANAHTARLAMASINA KABLO ÇEKTİM.BY ŞEKİLDE BÜTÜN SİSTEM ÇALIŞIYOR.
SİZDE İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZSANIZ TOPLAYACAĞIM USTALAR

Son düzenleme:
Rölenin 5 volt devresi ile bağlantısını şemada göremedim.

Röle dışrıda çekip bırakıyor ama kontakları geçiriyor mu?

Röle sağlam ise röle önündeki IC1001 ve Q1003 ve seri dirençle bir kapasitör var. Bunları kontrol ediniz. Kapasitör kurumuş olabilir. Değer kaybetmiş olabilir. C1011 ve R1010 eklediğiniz şemada görebildiğim kadarıyla.

Yani bobin tetikleme bacağından geri doğru entegre direnç ve kapasitörden birinde sorun var.

Dilerseniz röleyi bypass edebilirsiniz. Burada röle diğer katın transformatörünü enerjiliyor. Sistem sürekli enerji altında kalır. Bu uygulamayı yaparsanız kullanmadığınız zamanda fişini çekmenizi öneririm.

@serkan_48 @olc technics cihaz şuan aktif olarak çalışmaya başladı fakat tek çıkıştan ses geliyor. Ve müzik çalarken bazen ses boğuluyor gibi oluyor sonra düzeliyor. Nerede arıza olabilir sizce.
Tek çıkış aktif sadece
IMG20240206224805.jpg
IMG20240206224740.jpg
IMG20240206224724.jpg

@serkan_48 @olc technics cihaz şuan aktif olarak çalışmaya başladı fakat tek çıkıştan ses geliyor. Ve müzik çalarken bazen ses boğuluyor gibi oluyor sonra düzeliyor. Nerede arıza olabilir sizce.
Tek çıkış aktif sadeceEkli dosyayı görüntüle 105243Ekli dosyayı görüntüle 105244Ekli dosyayı görüntüle 105245

Bu sorunu tespit etmek daha komplike ölçümler gerektirir.

İlk başta çıkış entegresi beslemeleri tespit edip doğruluğunu ölçmek lazım.

Girişten genliği ve frekansı belli bir sinyal verip çıkıştan alınıyormu görmek gerekir.

Bu sorun ön mikser katı , ton kontrol katı veya diğer katlardan kaynaklı olabilir. Çıkıştan geri adım adım ilerlemek lazım.

Sinyal jeneratörü ve osiloskop olsa iş daha kolay. Yoksa biraz kör işi çözmek gerekir buda biraz tecrübe gerektirir.

Bu sorunu tespit etmek daha komplike ölçümler gerektirir.

İlk başta çıkış entegresi beslemeleri tespit edip doğruluğunu ölçmek lazım.

Girişten genliği ve frekansı belli bir sinyal verip çıkıştan alınıyormu görmek gerekir.

Bu sorun ön mikser katı , ton kontrol katı veya diğer katlardan kaynaklı olabilir. Çıkıştan geri adım adım ilerlemek lazım.

Sinyal jeneratörü ve osiloskop olsa iş daha kolay. Yoksa biraz kör işi çözmek gerekir buda biraz tecrübe gerektirir.
Beni aşar bu. emekleriniz için çok teşekkür ederim

@Muhsin Kamer bey STK4142 konumuz burada, yeni stk4142 taktım ses alamıyorum.Hangi bacaklarda ölçüm yapıp hangi bacaklar arası ne görmem gerekir.

Bu konuya Sonra bakalım.
Konuyu baştan okuyup bilgilenmem lazım.
Sorunun çözümünü başka güne bırakalım.
Gerekirse buradan yazarım.
Cihazdan çıkan röleyi yerine taktınız mı?
bu röle cihaz aktif olunca devreye voltaj verip, kapanışta cihazın enerjisini kesen röle olabilir.
sizin röleyi çıkartıp yerini kısa devre yapmanız cihaz da kapanmamaya neden olabilir.
Siz röleyi takın sonucu yazın.

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri