Pil seri baglama

Tarık 000

Üye
Merhaba hazır 3s lik seri bağlanmış 12v 1500mah lik bir devreye yüksek amperli bir pili bağlayabilir miyiz ve bu pil 12v olmak zorunda mı (3s lik bir devreye sahip ve devre dolu ben sadece amperi yukseltip kullanim süresini uzatmak istiyorum).Eger olmassa nasil bir baglama yapabilirim

Son düzenleme:
3S 1500 ma lik bir bataryaya sahip cihaz yada devre olsun. Bu devreye yada cihaza daha yuksek akim kapasitesine sahip batarya takabilirsiniz.

Piliniz yine 3s ayni gerilimde olmak zorunda.

Örneğin 12 volt, 7 A 'lık jel aküyle çalışan 12 volt, 1.5 A'lık bir elektronik devreyi 12 volt, 60 A'lik araç aküsüne bağlayarak düşük olan destek süresi daha uzatılabilir, LITE 650 VA'lık interaktiif bir UPS'den daha fazla destek süresini alabilmek için bu uygulama yapılabilir. Mevcut pilinizi de 3s yani 3 adet li-iyon pille ancak daha yüksek amperlilerle kendi aralarında seri olarak bağlayıp ayni elektronik devreyi daha uzun süreyle çalıştırırsınız, bu mümkündür. Amperi yükseltmek için 3s'den önce bu tek piller 2p, 3p, 4p şeklinde teker teker grup yapılıp bu gruplar daha sonra kendi aralarında 3s şeklinde asıl grubu oluşturabilir. (karışık bağlama)

Aslında bu sorunuz 12 volt 1.5 A çeken bir cihaz daha yüksek amper ve yine ayni voltajda aksdaksız olarak çalışmaya tam uygun olup olamayacağı yönünden, benim tam anladığım kadarıyla. Yani bu elektronik devreye 7 A veya 60-75 A da olsa 12 volt gerilimde ayni gücü (veya amperi) çekip daha uzun süre bozulmadan beslenme desteği alabilmesi şeklindedir sanırım. Bu da mümkündür. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri