Pil ile Telefon Şarj Etme

9 volt pil ile telefon şarj olmaz. En babası 200mah bu pillerin. Iphone bataryası 1400mah. Nasıl şarj olsun buyurun anlatın. 4 şarjlı kalem pil direkt bağlantı en iyisi

kalem şarjlı pille de denedim olmuyor arkadaş n8 %1 bile artmıyor şarj oluyor yazıyo ama %si düşüyor bu nasıl şarj olmadır
hayır telefonun açık kalmasına yeticek kadar şarj etse ona da razıyım şarjda kullanırım telefonu fakat kapanıyor telefon şarjdayken
araba çakmak aparatından telefon şarj eden cihaz alıp 5şarjlı kalem pil bağladım yine aynı
tekbaşına 7805entegresine 5pil bağladım sonuç aynı
hayır benim telefon mu sorunlu
nerden anlıyo pil bağladığımı
bilgisayara bağlayınca paşa paşa şarj oluyor
yemin ediyorum bu elektrik fizik dersinden faha zor

Son düzenleme:
kalem şarjlı pille de denedim olmuyor arkadaş n8 %1 bile artmıyor şarj oluyor yazıyo ama %si düşüyor bu nasıl şarj olmadır
hayır telefonun açık kalmasına yeticek kadar şarj etse ona da razıyım şarjda kullanırım telefonu fakat kapanıyor telefon şarjdayken
araba çakmak aparatından telefon şarj eden cihaz alıp 5şarjlı kalem pil bağladım yine aynı
tekbaşına 7805entegresine 5pil bağladım sonuç aynı
hayır benim telefon mu sorunlu
nerden anlıyo pil bağladığımı
bilgisayara bağlayınca paşa paşa şarj oluyor
yemin ediyorum bu elektrik fizik dersinden faha zor

Bazı telefonların şarj entegrelerinde ters akım koruması yok dolayısı ile akım geri akıyor. bu yüzden de senin telefonun şarj olacağına şarjı daha çok düşüyor çünkü diğer taraftaki elektrik 5 V 200 mah üzeri ise ısı enerjisine dönüşüp kayboluyor. dolayısı ile telefonunun şarjı bittiğinde anca açacak kadar doldurur. sonrasında akım ters yönde akar. bunun önnüne geçmek istersen devreye birde tek yönde akımı ileten diyot bağlaman lazım. akımın yönünü belirlemek için yoksa dolmayı bırak şarjın boşalır bile.

Bazı telefonların şarj entegrelerinde ters akım koruması yok dolayısı ile akım geri akıyor. bu yüzden de senin telefonun şarj olacağına şarjı daha çok düşüyor çünkü diğer taraftaki elektrik 5 V 200 mah üzeri ise ısı enerjisine dönüşüp kayboluyor. dolayısı ile telefonunun şarjı bittiğinde anca açacak kadar doldurur. sonrasında akım ters yönde akar. bunun önnüne geçmek istersen devreye birde tek yönde akımı ileten diyot bağlaman lazım. akımın yönünü belirlemek için yoksa dolmayı bırak şarjın boşalır bile.
İlginiz için çok teşekkür ederim
ben de diyot kullanmanın doğru olacağını düşünerek denedim ve fark göremedim. Sanırım öncelikli problemim tera akım koruması değil
telefonu pil tamamen bitikken bile şarj edip açamıyorum çünkü.

İlginiz için çok teşekkür ederim
ben de diyot kullanmanın doğru olacağını düşünerek denedim ve fark göremedim. Sanırım öncelikli problemim tera akım koruması değil
telefonu pil tamamen bitikken bile şarj edip açamıyorum çünkü.

Sanırım ben bu konuda şanslı çıktım. 5 yıldır kullandığım telefonum n 97 ye geçen yıl böyle bir uygulama denemiştim. 9 V pil ile 7805 ile arada diyot bile olmadan şarj etmiştim ama çok kısa bir süre.

Belki dediğin telefon için sağlam akım gerekiyordur onun için de kondansatör vs gibi elemanlar kullanman da gerekebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri