TP4056 type-c korumalı şarj modülü kullanımı hakkında

İyi günler arkadaşlar,
Elimde TP4056 type-c korumalı şarj modülü ve 3,7V 1500mah devreli li-po pil mevcut ben bunu şarj etmek istiyorum. Yük olarak da elimde kablolu olarak bulunan kulak içi bluetooth kulaklık vardı ben onun hoparlörlerini elimde bulunan headset olan 2 adet hoparlörler ile değiştirdim. hoparlör büyüdüğü için akım fazla gerek diye içerisinde bulunana 3,7v 80mah bataryaya paralel olarak 80mah ekledim ve akımı arttırdım ben bu sistemin kullanım ömrünü arttırmak ve elimde bulunan sarj modülü ve 1500mah bataryayı bağlamak istiyorum. Sorunlarımı aşağıda belirtiyorum. Kafama takılanları cevaplarsanız çok sevinirim.

ali-sarj-modulu-sarj-devreleri-robolink-14737-80-B.jpg
-li-po-pil-devreli-li-po-pil-power-xtra-20081-96-B.jpg

1.Şarj modülü batarya akımı 1000ma. Uygun mu sizce hesabı var mı elimdeki pil ile ilgili yoksa direnci değiştirerek akımı değiştirmem gerek var mı?

2. Şarj modülü üstünde bataryayı bağladığım b+ ve - padların yanında bulunan out + ve - uçlarını ölçtüğümde 4,1v veriyor devrede bulunan piller 3,7v veriyordu ben bu devreyi bağlarsam bir sorun teşkil eder mi? yoksa modül çıkış voltajını düşürmem gereklimi benim yük olan bluetooth sistemine zarar verir mi?

Sorularıma cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
1- Sarj akim sınırlama direncini değiştirerek bataryanın 4 saat gibi bir sürede doğacağını şekilde yani yaklaşık 350 - 400 mAh saej akımı ile şarj edilecek şekilde ayarlamaniz batarya ömrünüzü uzatacaktir.

2- Devrenizde orjinali de lipo yada li-ion ise sorun yok. Bu tür bataryalarin tepe sarj gerilimi 4.2 volttur.

Baglantilarda hata yapmazsanız sorunsuz kullanırsınız.

Kolay gelsin. Son halini resimleyip atarsanız görenler için fikirde olacaktır.

1500 mah lık batarya yı digerleri ile paralel baglamayacaksın şarj ilk anda 1000 mah ile olurken pil haliyle ısınacak ama zamanla dolum yükseldikçe çekilen akım düştügü için batarya ısınması azalacaktır. pilin ısınması bozulmaya yol açar
şarj cihazındaki b+ b- ye baglanması durumunda pil şarjı gerçekleşir. ama cihazın beslemesi için buradan uç alınırsa şarj modülü koruma özelligi devreye girmez 3.7 volt olan pil koruması çalışan cihazın son çekecegi voltaja kadar harcanır pil büyük bir hasar alır.
out çıkışlar üsteki girişlerle hiç alakası yoktur. onların görevi pilin deşarjını kontrol etmektir. yani cihazın beslemesi buradan verilecektir.
cihaz kısa devre yapılmadıgı takdirde çektigi akım artmaz. 8 mah çekiyorsa yine 8 mah çeker.

1- Sarj akim sınırlama direncini değiştirerek bataryanın 4 saat gibi bir sürede doğacağını şekilde yani yaklaşık 350 - 400 mAh saej akımı ile şarj edilecek şekilde ayarlamaniz batarya ömrünüzü uzatacaktir.

2- Devrenizde orjinali de lipo yada li-ion ise sorun yok. Bu tür bataryalarin tepe sarj gerilimi 4.2 volttur.

Baglantilarda hata yapmazsanız sorunsuz kullanırsınız.

Kolay gelsin. Son halini resimleyip atarsanız görenler için fikirde olacaktır.
Teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıp buraya aktarırım. Orijinalinde li-po pi var sanırım çünkü gönderdiğim pil ila aynı paketlemeye sahip ama ebat olarak küçük ve üzerinde bir şey yazmıyor. 2 nolu soruda soruda sormak istediğim şuydu. Şarj modülünün out çıkışında 4,1 v görüyorum ama eski pili devreye direk bağlıyordum ve 3,7v veriyor ben devreyi şarj modülüne bağlayınca devreye 4,1v uygulanacak bir sorun olurmu ?

devremin üstündeki eski piller:WhatsApp Image 2022-08-30 at 16.50.58.jpeg
1500 mah lık batarya yı digerleri ile paralel baglamayacaksın şarj ilk anda 1000 mah ile olurken pil haliyle ısınacak ama zamanla dolum yükseldikçe çekilen akım düştügü için batarya ısınması azalacaktır. pilin ısınması bozulmaya yol açar
şarj cihazındaki b+ b- ye baglanması durumunda pil şarjı gerçekleşir. ama cihazın beslemesi için buradan uç alınırsa şarj modülü koruma özelligi devreye girmez 3.7 volt olan pil koruması çalışan cihazın son çekecegi voltaja kadar harcanır pil büyük bir hasar alır.
out çıkışlar üsteki girişlerle hiç alakası yoktur. onların görevi pilin deşarjını kontrol etmektir. yani cihazın beslemesi buradan verilecektir.
cihaz kısa devre yapılmadıgı takdirde çektigi akım artmaz. 8 mah çekiyorsa yine 8 mah çeker.
Cevaplar için teşekkürler. Yazdığım yanlış anlaşıldı sanırım benim demek istediğim üst derken outdan bahsettim in girişlerindedn değil. b+ ve b- ye pili bağlayacağım, out + ve - ye yükü yani devreyi bağlayacağım fakat eski devrenin enerjisi direkt pil ile veriyordum şimdi şarj modülu üzerinden vermek istiyorum ama şarj modül çıkışı 4,1 v civari bu devreme zarar verir mi?

Son düzenleme:
4.1 volt sikinti vermez. Eski pilleriniz de tam sarj edildiğinde 4.2 volt verir.

Iki pilin kimyası da aynıdır. Ayni voltajlari verir. Hatta şarj modülü üstünden geçen hat pilinizi koruyacaktır.

Eski pilin kablo bağlantı noktalarında sarj kontrol devresi görülmekte.

Pilleri bağlarken yönüne dikkat etmeniz yeterli.

4.1 volt sikinti vermez. Eski pilleriniz de tam sarj edildiğinde 4.2 volt verir.

Iki pilin kimyası da aynıdır. Ayni voltajlari verir. Hatta şarj modülü üstünden geçen hat pilinizi koruyacaktır.

Eski pilin kablo bağlantı noktalarında sarj kontrol devresi görülmekte.

Pilleri bağlarken yönüne dikkat etmeniz yeterli.
Çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri