Pil ile Telefon Şarj Etme

arkadaşlar bu soruyu soran arkadaşımıza devre önermişsinizde sizin devrelerinizin girişi atıyorum 9 volt ise sürekli sabit 9 volt ister. ama pilin öyle sabit voltaj verme gibi özelliği yok 9 v bir pili devreye bağladığını düşünüyorumda bu biraz zaman sonra 8-7-6-5-4-3-2-1 ve 0 volta kadar düşecek ve regülatör devresi çalışmayacak sürekli
yeni pil alması gerekecek bence böyle bişiyle uğraşmak çok saçma

arkadaşlar bu soruyu soran arkadaşımıza devre önermişsinizde sizin devrelerinizin girişi atıyorum 9 volt ise sürekli sabit 9 volt ister. ama pilin öyle sabit voltaj verme gibi özelliği yok 9 v bir pili devreye bağladığını düşünüyorumda bu biraz zaman sonra 8-7-6-5-4-3-2-1 ve 0 volta kadar düşecek ve regülatör devresi çalışmayacak sürekli
yeni pil alması gerekecek bence böyle bişiyle uğraşmak çok saçma

varta marka 9vpil 3.5lira. Alır seri bağlarız regülatar dayanabildiğince. Herkes senin gibi düşünseydi bisiklete dinamo bile icat edilmezdi :D
apple telefonların pili değişmediği için yedek bataryayla gezemeyiz. mecbur şarjlı kılıfa 100lira vericez ya da böyle el emeği göz nuru kendi uğraşımızla üretip becerimizle gurur duyarak telefonumuzu şarj edebiliriz.
şarjlı pil alıp güneş paneli bağlayarak kendini şarj eden bişiy yapabiliriz
önce telefonu şarj etmeyi aradan çıkaralım da.. pili doldurması daha kolay

Son düzenleme:
ben demiyorum ki pili şarz etmek çok zor bişey benim demem o ki telefonun içinde zaten pil var biz neden ayrıyeten araya bir pil daha sokuşturuyoruz madem güneş enerjisiyle varta 9 v luk pili şarz edecez o zaman neden direkt telefonun pilini güneş enerjisiyle şarz etmiyelim vartayı şarz eden telefon pilinide şarz eder ben taş koymak peşinde deilim konuya direk gitmeye çalışıyorum.
varta marka 9vpil 3.5lira. Alır seri bağlarız regülatar dayanabildiğince. Herkes senin gibi düşünseydi bisiklete dinamo bile icat edilmezdi :D
apple telefonların pili değişmediği için yedek bataryayla gezemeyiz. mecbur şarjlı kılıfa 100lira vericez ya da böyle el emeği göz nuru kendi uğraşımızla üretip becerimizle gurur duyarak telefonumuzu şarj edebiliriz.
şarjlı pil alıp güneş paneli bağlayarak kendini şarj eden bişiy yapabiliriz
önce telefonu şarj etmeyi aradan çıkaralım da.. pili doldurması daha kolay

Arkadaşlar konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ancak acil yardımınıza ihtiyacım var. Ben telefonumu pil ile şarj etmek istiyorum. Planım şu. Telefonün şarj aletinde fişe takılan yere dokuz voltluk pil bağlayacağım. Adaptor de onu uygun hale çevirecek. Ancak şöyle bi olay var. Normalde alternatif akımı doğru akıma çeviriyor o adaptör. Şimdi ben pil bağlayınc doğru akımı yine doğru akım olarak verir mi? Bir de adaptörün üstünde input'ta 220v, outputta 5v yazıyor. Ben dokuz verince yine çıkışı aynı şekilde 5 verir mi?

Bunların haricinde de iki sorum daha var. Ben normalde 5 volt ve 1a ile şarj olan bi bataryaya 5.5v verince ne olur? 4v verince ne olur? 2a verince ne olur? 0.6a verince ne olur? Yani etkileri ne olur bu durumda? Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

İnput: girişine uygun olan voltajı gösteriyor.
output: 5v çıkış veriyor. yani girişine uygulanan 220v enerjiyi 5v duşuruyor.
bir bataryayı şarj edebilmek icin minimum 1.5v üstü gerilim uygulaman gerekir.

Örnek verelim.

Elimizde 3.7v 800mAh bataryamız var bunu sarj etmek için min 5 volt'a ihtiyacımız var. misal. 5v 1A adaptörle 1 saat 25 dk da doldurabiliriz. şarj süresini uzatıp veya azaltmak için uygulanan voltajın amperini yükseltip düşürmemiz lazım.

piyasada zaten 1.5v kalem pil ile telefonu şarj eden aparatlar 5,10 liraya satılmaktadır. içerisinde bulunan ufak devre sayesinde 1.5v luk gerilimi 5v yukseltebiliyor. ancak pek verimli degil. verimli bir şarj aleti yapmak istiyorsan duracell 1.5v 2650 mah şarjlı pilleri mevcut. 4 tane bundan alıp seri baglayarak voltları toplayabilirsiniz 6v 2650 mah elde edebilir 7805 ile 5 volt sabitleyip telefonunuzu şarj edebilirsiniz :)

umarım işinize yarar iyi çalışmalar. ************

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben demiyorum ki pili şarz etmek çok zor bişey benim demem o ki telefonun içinde zaten pil var biz neden ayrıyeten araya bir pil daha sokuşturuyoruz madem güneş enerjisiyle varta 9 v luk pili şarz edecez o zaman neden direkt telefonun pilini güneş enerjisiyle şarz etmiyelim vartayı şarz eden telefon pilinide şarz eder ben taş koymak peşinde deilim konuya direk gitmeye çalışıyorum.

telefonun şarjı bitince güneşin altına mı koyucaksın telefonu cayır cayır yanıcak
veya güneşin altında mı kullanıcan telefonu şarj ederken
evde camın dibinde mi oturucan telefn şarj olsun diye
en mantıklısı pil kullanmak

İnput: girişine uygun olan voltajı gösteriyor.
output: 5v çıkış veriyor. yani girişine uygulanan 220v enerjiyi 5v duşuruyor.
bir bataryayı şarj edebilmek icin minimum 1.5v üstü gerilim uygulaman gerekir.

Örnek verelim.

Elimizde 3.7v 800mAh bataryamız var bunu sarj etmek için min 5 volt'a ihtiyacımız var. misal. 5v 1A adaptörle 1 saat 25 dk da doldurabiliriz. şarj süresini uzatıp veya azaltmak için uygulanan voltajın amperini yükseltip düşürmemiz lazım.

piyasada zaten 1.5v kalem pil ile telefonu şarj eden aparatlar 5,10 liraya satılmaktadır. içerisinde bulunan ufak devre sayesinde 1.5v luk gerilimi 5v yukseltebiliyor. ancak pek verimli degil. verimli bir şarj aleti yapmak istiyorsan duracell 1.5v 2650 mah şarjlı pilleri mevcut. 4 tane bundan alıp seri baglayarak voltları toplayabilirsiniz 6v 2650 mah elde edebilir 7805 ile 5 volt sabitleyip telefonunuzu şarj edebilirsiniz :)

umarım işinize yarar iyi çalışmalar. ********

2013-09-13-2092.jpg
çok yavaş şarj ediyo verim yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
hala birileri anlamamakta ısrar ediyor yaa bak dostum bu telefon bataryası telefona yapışıkmı hayır aç kapağını çıkar bataryayı normal pili hangi şartta şarz ediyorsan onuda o şekil şarz et ne var bunda anlamıcak ama şöle bi sonuca varalım siz pili şarz edin ben bataryamı şarz ederim size kolay gelsin bye bye baby
telefonun şarjı bitince güneşin altına mı koyucaksın telefonu cayır cayır yanıcak
veya güneşin altında mı kullanıcan telefonu şarj ederken
evde camın dibinde mi oturucan telefn şarj olsun diye
en mantıklısı pil kullanmak

hala birileri anlamamakta ısrar ediyor yaa bak dostum bu telefon bataryası telefona yapışıkmı hayır aç kapağını çıkar bataryayı normal pili hangi şartta şarz ediyorsan onuda o şekil şarz et ne var bunda anlamıcak ama şöle bi sonuca varalım siz pili şarz edin ben bataryamı şarz ederim size kolay gelsin bye bye baby

benim bataryam yapışık nokia n8
apple akıllı telefonlar da yapışık
batarya değişimi için garantiye yolluyosun

yazdığınız mesajı çok alaycı buldum

Son düzenleme:
İphone şarjı için 4 şarjlı pili bağlıyorsun direkt olarak iş bitiyor. Öyle 7805 filan gerekmez. tarafımca kullanıldı.

Sizinle alay etmekte istemiyorum tartışmakta. Ayrıca dediğiniz gibi sizin bataryanız yapışıkmış siz ayrıca pili şarz edin ordan bataryayı edin , benim bataryamda tak çıkar özellikli olduğundan bende direk bataryamı şarz edeyim herkes en iyi bildiği yolu uygulasın bunu önceki mesajımdada belirtmiştim şimdide belirtiyorum.Sana kolay gelsin dostum
benim bataryam yapışık nokia n8
apple akıllı telefonlar da yapışık
batarya değişimi için garantiye yolluyosun

yazdığınız mesajı çok alaycı buldum

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular