Pic'i Koruma Yöntemleri

Moc 30xx serisi triac ve opto birleşimi bir komponent grubu, optik izolasyon ve triac içlerinde mevcut. Moc kapasitesini aşacak kadar yüksek bir güç sürüyorsanız istisnai durum vardır elbette ama kontaktör veya güçlü röle sürmek için genellikle sadece moc yeterlidir. Bu sebeple RC devresi kurmaya gerek kalmıyor. RC devresi ızolasyon olmaması durumunda bobine paralel olarak gerekli.

Rölenin bobin tarafına ters diyot , kontak tarafına da RC olmayacak mı?

Bobine de mi RC konuluyor?

Sizin bahsettiğiniz body diode olarak tabir ettiğimiz DC rölelerde kullanılan yöntem. Benim bahsettiğim güçlü röleler veya kontaktörler ise bobin voltajı AC olanlar.

Moc 30xx serisi triac ve opto birleşimi bir komponent grubu, optik izolasyon ve triac içlerinde mevcut. Moc kapasitesini aşacak kadar yüksek bir güç sürüyorsanız istisnai durum vardır elbette ama kontaktör veya güçlü röle sürmek için genellikle sadece moc yeterlidir. Bu sebeple RC devresi kurmaya gerek kalmıyor. RC devresi ızolasyon olmaması durumunda bobine paralel olarak gerekli.

Sn. Katana moc 3022 veya 302* serisi ile direk olarak kontaktör sürülüyor demiişsiniz bunların çıkış gücü kaç Watt yada amperdir? :confused:
Birşeyler daha öğrendik :D
Kolay gelsin.

...Moc kapasitesini aşacak kadar yüksek bir güç sürüyorsanız istisnai durum vardır elbette ama kontaktör veya güçlü röle sürmek için genellikle sadece moc yeterlidir. ...

96.4 w AC sürebilen moclor mevcut:). Yetmediği durumlarda izolasyonu bozmadan sürme adına kendi kullandığım yöntemi de belirteyim. Çıkışına BTA16 vb bir triac ile kaskat sürme de yapabilirsiniz

96.4 w AC sürebilen moclor mevcut:). Yetmediği durumlarda izolasyonu bozmadan sürme adına kendi kullandığım yöntemi de belirteyim. Çıkışına BTA16 vb bir triac ile kaskat sürme de yapabilirsiniz

Sn. katana ilginiz için teşekkür ederim. Ben normalde moc 30** serisi ve bta136 kullanıyordum (ssr gibi) hani siz direk sürebilirsiniz deyince 30 W motorları düşünmüştüm. Ama riske gerek yok. Yine opto ve triyak kullanmaya devam.
İlginiz için tekrar teşekkürler. Kolay gelsin. :)

pıc le role veya opto surulecekse pıc beslemesı ayrı,rolelerın beslemesı ayrı olmalı.tamamen farklı kaynak olmalı.roleler vasıtasıyla kontaktor surulecekse,kontaktor bobınıne serı rc devresı yapmalısın.100r-470nf_630v gıbı.pıc ın +5 voltunu lm2576 smps gerılım regulesı ıle yapman ıyı olur.
otomasyon ROLELER VASITASIYLA KONTAKTOR SURULECEKSE KONTAKTOR BOBININE SERI RC DEWRESI YAPMALISIN... BENIM BILDIGIM KONTAKTOR BOBININE YANI A1 VE A2 UCLARINA PARALEL RC YADA 1N4004 DIYOT PARALEL TAKILDIGINI GORMUSTUM... AMAC TA AC DE OLUSAN HARMONIKLERI FILTRELEMEK DC DEKI NABAZAN LARIDA AYNI SEKILDE FILTRELEYEREK PIC GERI DONMESINI ENGELLEMEK TIR BENIM SORUM SERI MI PARALEL MI TAKILIYOR..

herkeze selamlar
lm 298 motor sürücüm yandı. lm298 in motor besleme ucu 24v bağlı idi. tek kaynak 24 voltu önce 7812 ile 12 volta, sonra 7805 ile 5 volta düşürüp kullandım. devredeki pic , 74hc14, lcd ve yüreğimi yakan tanesi 35 tl olan sharp anoloğ mesafe sensörlerimin hepsi mefta.
bu talihsiz olaydan sonra besleme düzeneginde her hangi bir değişiklik yapmadım, devrede 5 voltla çalışan elemenlara hem+, hemde- ' diyot ve birde 5voltluk zeneri paralel bagladım. ama burada degerli arkadaşların yazdıklarını okudukça yeni birşeyler ögrendim.
ayrıca iş yerimizde inoksan marka sanayi tipi bir bulaşık makinemiz var. bu makinenin pic içindeki program 6-7 ay sonunda sapıtıyordu, 2-3 sefer bu olay oldu, sonra servis geldi metal bir tel örgüyü (un eleği gibi bişe) pic etrafına bir kibrit kutusu gibi döşeyip ucunu şaseye bağladılar. o gün bu gün bir sorun olmadı.

kolay gelsin

Son düzenleme:
merhaba,
MOC ile doğrudan kontaktör sürmek istiyorum ama kontaktör bobini kaç m.amper çeker bulamadım. Bu amaçla kullandığınız MOC serisi veya başka bir opto var mı?.
Ya da opto kullanmadan kücük bir triyak'ı doğrudan pic ile sürebilirmiyim?.
Teşekkürler...

pic e en zayıf yer röle bobini uzerındekı transistor burayı çok ıyı izole edersenız besleme kaynağındakı filtrelemeyı yazmaya grek yok mecburen yapilması gereklı benım başima geldı transistorun bacağiyla pic arasında drenç koymuştum yeterlı olmadı ılave serı diyot koydum sorun çozuldu

Forum istatistikleri

Konular
128,236
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Geri