pic16f877 ile 3 adet step kontrolü

eemabal

Üye
slm arkadaşlar ben bitirme tezimde yapacağım robot kol için 3 adet step motor kullanacağm...ama tabiki pic bilgim yok ve bunu ben pic basic pro ile yapmayı istiyorum...pbp yi öğrenebileceğim en kolayı olarak buldum araştırmalarımda..dediğim gbi step i f877 de pbp ile kontrol edebilen küçük bir proğram yardımında bulunabilecek arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyorum teşekkür ediyorum ilgilenen ve yorum katkısı yapan arkadaşlara

bitirme teziniz olduğuna göre herşeyi kendiniz yapmalısınız. bunun için de işleme başlayın, takıldığınız yerlerde yardımcı olunabilir.

hocam ben başladım çoktan bu işe ama pbp ile yazılmış bir adet step kontrol proğramı istedim sadece bana yardımcı olacağını düşündüm..

'BU PROGRAM 48 ADIMLI STEP MOTORU 1 TUR İLERİ 2 TUR GERİ SÜRMEKTEDİR.
'COİLLER RB1,RB2,RB3,RB4 PINLERİNE BAĞLANMIŞTIR. EĞER MOTORUN HIZLI
'DÖNMESİNİ İSTİYORSANIZ PAUSE KOMUTUNU 250MS DEN KÜÇÜK DEĞERLER
'VEREBİLİRSİNİZ.
'****************************************************************
'* Name : STEP.BAS *
'* Author : TİMUÇİN ÇELİK *
'* Notice : Copyright (c) 2004 [set under view...options] *
'* : All Rights Reserved *
'* Date : 11.06.2004 *
'* Version : 1.0 *
'* Notes : *
'* : *
'****************************************************************
adim var byte
deger var byte
say var byte
i var byte
say=0
trisa=%00000000
trisb=%00000000
Main:
For i=0 to 47
lookup say,[2,4,8,16],deger
pause 250
portb=deger
say=say+1
if say=4 then
say=0
endif
next i
For i=0 to 45
lookup say,[16,8,4,2],deger
pause 250
portb=deger
say=say+1
if say=4 then
say=0
endif
next i
goto main
end

Bunu google dan pbp ile step motor kontrolü yazıp çıkan onlarca link arasında birinciye tıkladığımda buldum. Kolay gelsin

bitirme tezleri ah şu bitirme tezleri
hazır kod yerine kendin yazarsan daha etkili olur birileri kulağının tersini tutmuş ise sende aynisini yapmak durumunda kalırsın

inanki mantığı kavradığın an iş öyle bir zevkli hale gelecekki yazılımın başından ayrılmak istemeyeceksin

adı üzerinde adım motoru adım adım sinyal verirsen oda adım adım gider gerisi yazılımcının bakışına kalmış

acizane tavsiyem hazır kod yerine kendin uğraş taklıldığın yerde yardımcı olan çıkar

hazır kodlar üzerinden ben kendi motorlarımın kontrolünü çıkarmayı düşünüyorum takıldığım yerlerde elbet soracağım...ben bu kodu aynen hex yapıp yüklemeyeceğim yanlış anlatmak istemiyorum kendimi..sadece çok zor sandığım bu proğramcığa şöyle bir göz atıp neyden korktuğumun farkına varmak istedim...pbp kodu istedim çünkü öğrenilmesinin kolay olduğunu araştırıp buldum ama bir türlü bu kodla yazılmış step motor kontrolu bulamdım..ya bende bi sakatlık var yada hazır daha tatlı gelir diye düşünüyorum!!!!

bu kodlara eve gdnce bir göz atacağım çok teşekkür ederim yardımınız için kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,261
Kullanıcılar
450,083
Son üye
bilgees

Yeni konular

Geri